ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > هزینه‌های کمرشکن زندگی، طناب دار بومیان مزدبگیر عسلویه

هزینه‌های کمرشکن زندگی، طناب دار بومیان مزدبگیر عسلویه

کارگران عسلویه
ایران ـ کارگری

هزینه‌های کمرشکن زندگی، طناب دار بومیان مزدبگیر عسلویه

بنا به خبر منتشر شده به نقل از رئیس شورای روستای سهمو جنوبی(وابسته به شهرستان عسلویه)، تامین هزینه های زندگی برای کارگران بومی‌ عسلویه که اکثریت آنها در بخش خدماتی با مزدی پایین مشغول بکار هستند، بسیار دشوار است .

به گفته او، بسیاری از خانوارهای کارگری که در شهرستان عسلویه ساکن هستند از پس مخارج زندگی برنمی‌آیند؛ درآمد بیشتر کارگران بومی چیزی نزدیک به حداقل‌ مزد قانونی است؛ اما اینجا هزینه‌ها بالاست.

او ادامه می‌دهد: میوه‌ یکی از اقلام ضروری است که همه مردم در سراسر کشور باید مقدار معینی از آن‌ را مصرف کنند تا تغذیه‌ای سالم داشته باشند؛ اما اینجا در عسلویه، بهای آن حتی از مغازه‌های معمولی در شهر تهران گرانتراست.

وی در توضیح بیشتر اظهارات خود می‌گوید که غیر از میوه و تغذیه،  بابت هزینه‌های درمانی نیز فشار مالی سنگینی متوجه خانواده‌های ساکن عسلویه است؛ چرا که در سراسر این منطقه از خدمات درمانی دولتی و تامین اجتماعی خبری نیست؛ بیشتر بیمارستان‌های موجود خدمات کلنیکی ارائه می‌کنند و در این میان مردم مجبورند تا برای درمان خود و اعضای خانواده‌هایشان راهی استان‌های مجاور بشوند؛ در این منطقه برای خانواده‌هایی که بیشترشان مزدبگیر تلقی می‌شوند، پرداخت هزینه چندصد هزار تومانی برای سفر به شهری مانند شیراز سخت است.

رئیس شورای این روستا می‌افزاید: سنگینی هزینه مسکن هم دست‌کمی از باقی هزینه‌های زندگی ندارد؛ درست است که بهایِ ملک در شهرستان عسلویه به اندازه محلات تهران نیست، اما تامین آن نیز از عهده خانواده‌های مزدبگیر خارج است.

وضعیت درآمد کارگران بومی عسلویه

او اظهار داشت: بیشتر خانواده‌های ساکن عسلویـه، درآمدی نزدیک به حداقل‌های مصوب شورای عالی کار دارند؛ اینجا تنها تعداد محدودی کارگر متخصص غیر بومی وجود دارد که مزد خوبی دریافت می‌کنند.

او با استناد به نمونه‌هایی که ذکر کرده است، می‌افزاید: برای همین اگر بگوییم که حداقل دستمزدهای قانونی هیچ سنخیتی با شرایط زندگی در عسلویـه ندارد؛ حرف دروغی نگفته‌ایم.

وی در ادامه سخنان خود ضمن به زیر علامت سوال کشاندن طرح استانداردهای مزدی در عسلویـه می‌گوید: شاغلان در عسلویـه و به ویژه افراد بومی، هیچ نفع درآمدی از منطقه ویژه قلمداد شدن شهرستان عسلویه نبرده‌اند، در بهترین حالت استانداردهای مزدی در اینجا مطابق مصوبات شورای عالی کار است.

وی در پایان اینچنین به طرح انتظارات واقعی و عاجل خانواده‌های کارگری ساکن عسلویه می‌پردازد: برای همین توقعی که خانواده‌های کارگری ساکن شهرستان عسلویه از دولت و سایر اعضای شورای عالی کار دارند این است که در جلسات مزدی پیش‌روی خود، نیم‌ نگاهی هم هزینه‌های بالای زندگی در این منطقه بیندازند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment