ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ضرب و شتم وحشیانه گلرخ ایرایی و آتنا دائمی در زندان و انتقال آنان به مکانی دیگر

ضرب و شتم وحشیانه گلرخ ایرایی و آتنا دائمی در زندان و انتقال آنان به مکانی دیگر

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی
ایران – اجتماعی

ضرب و شتم وحشیانه گلرخ ایرایی(در حال اعتصاب) و آتنا دائمی در زندان و انتقال آنان به مکانی دیگر

بنا به گزارش واصله، آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو کنشگر مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین که در حین تحمل دوران محکومیت خود به شکل تبعیدی هستند، روز دو‌شنبه ۲۱ اسفندماه ۹۶ توسط نیروهای گارد ویژه زندان با ضرب و شتم از قرنطینه این زندان به بند دیگری در همان محل منتقل شدند. این دو زندانی با تاکید بر اینکه تبعید آنان به زندان قرچک غیرقانونی بوده و لازم است به زندان اوین بازگردند از رفتن به بندهای دیگر این زندان که محل نگهداری بلند مدت است، خودداری کرده بودند. از سوی دیگر وضعیت گلرخ ایرایی که از تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری(۱۳۹۶) در اعتراض به تبعید غیرقانونی‌اش دست به اعتصاب غذا زده بود، نامناسب توصیف شده است؛ وی از شروع اعتصاب غذا تاکنون دست‌کم ۱۳ کیلو وزن از دست داده است.

این خبر اشاره می‌کند که ظهر روز دوشنبه مورخ ۲۱ اسفندماه ۹۶، آتنا دائمی و گلرخ ایرایی دو کنشگر مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین با ضرب و شتم از قرنطینه بند ۳ به بند مادران این زندان منتقل شدند.

به نقل از نزدیکان این دو زندانی سیاسی گفته شده است که صبح امروز تعدادی از زندانیان محکوم از بابت جرایم خشن که احتمالا از سوی مسئولین بند تحریک شده بودند وارد قرنطینه بند۳ شدند. آنها در بدو ورود شروع به تهدید آتنا دائمی و گلرخ ایرایی کرده‌اند از جمله اینکه کسانی که به مقام رهبری توهین کنند را کتک خواهند زد!

تنی از زندانیان تحریک شده پس از مشاجره سعی در آسیب رساندن به خانمها ایرایی و دائمی را داشتند که با ممانعت سایر زندانیان مواجه شدند. در نهایت گارد زندان وارد عمل شد و با ضرب و شتم، آتنا و گلرخ را به بند مادران منتقل کرد. در حین ضرب و شتم دوربین فیلمبرداری هم در آنجا توسط نیروهای گارد زندان به کار گرفته شده بود.

محرومیت از حق استفاده از تلفن

فارغ از اینکه وضعیت سلامتی این افراد و لزوم آرامش آنها با حضور در بندی که محل نگهداری مادران و کودکان و نوزادان هست همخوانی ندارد، این دو فعال مدنی با تاکید بر اینکه نگهداری آنها در این زندان موقت است و آنها لازم است به زندان اوین بازگردند، از وارد شدن به بندهای زندان قرچک که محل نگهداری محکومانی است که حبس خود را قانونا در آنجا می‌گذرانند، خودداری کرده بودند.

گزارش شده است که پس از انتقال این دو زندانی به بند مادران، نیروهای گارد زندان به خانمها دائمی و ایرایی مجددا تاکید کردند که آنها حق استفاده از تلفن را ندارند.
وضعیت گلرخ ایرایی که از تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری در اعتراض به تبعید غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذا زده بود، نامناسب توصیف شده است؛ بطوریکه گزارش شده است خانم ایرایی از زمان اعتصاب تا کنون دست‌کم ۱۳ کیلو کاهش وزن داشته است.

از سوی دیگر گزارش می‌شود علیرغم اینکه این دو کنشگر مدنی پیش از این درخواست ملاقات با “رستمی”، مسئول بازرسی زندان را کرده بودند با کارشکنی سایر مسئولین زندان از این ملاقات بازماندند. آنها قصد داشتند مطالبات قانونی خود را با نماینده بازرسی مطرح و پیگیری کنند.

لازم به یادآوری است، در روز چهارشنبه ۴ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی دو فعال حقوق بشر محبوس در بند زنان اوین، پس از مقاومت در برابر بازجویی در خصوص پرونده جدیدی که علیه آنان مفتوح شده، همراه با ضرب و شتم به زندان قرچک ورامین تبعید شدند، در واکنش به این واقعه آرش صادقی دیگر کنشگر مدنی و همسر گلرخ ایرایی که در زندان رجایی شهر کرج گذران حبس می‌کند، از روز شنبه ۷ بهمن‌ماه سال جاری جهت اعتراض به رفتار غیرانسانی ماموران زندان نسبت به همسرش دست به اعتصاب غذا زده بود، اعتصاب غذای این زندانی در حالی بود که خود از بیماری و ضعف جسمانی شدید رنج می برد.

آرش صادقی پس از ۱۱روز اعتصاب غذا بدلیل درخواست همبندیان خود به اعتصاب غذای خود پایان داد.
آتنا دائمی و گلرخ ایرایی نیز ضمن اعتراض به انتقال غیرقانونی خود با نگارش نامه‌ای سرگشاده در تاریخ ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری اعلام اعتصاب غذا کردند.

در این خصوص سازمان عفو بین الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران آزادی آتنا دائمی،‌ گلرخ ابراهیمی و آرش صادقی از زندان را خواستار شد.
خانم دائمی در تاریخ ۲۶ بهمن‌ماه سال جاری به اعتصاب غذای خود پایان داد و خانم ایرایی نیز اعتصاب خشک خود را به تر تغییر داد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment