ضبط اجناس کاسبکاران توسط نیروی انتظامی در پیرانشهر - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > ضبط اجناس کاسبکاران توسط نیروی انتظامی در پیرانشهر

ضبط اجناس کاسبکاران توسط نیروی انتظامی در پیرانشهر

کاسبکاران و کولبران پیرانشهر
 ایران – کولبران

ضبط اجناس کاسبکاران توسط نیروی انتظامی در پیرانشهر

بر اساس گزارشات دریافتی روز سه‌شنبه ۱۶ آبان ‌ماه, نیروهای انتظامی با یورش به روستای “مشکان” از توابع پیرانشهر ٦ خودرو و ٢٠ راس اسب بارکش کاسبکاران را ضبط کردند.

از سوی دیگر نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه “نجفی” پیرانشهر، به سوی گروهی از کاسبکاران کُرد آتش گشوده و تیراندازی کردند که در نتیجه اسب بارکش یک کاسبکار تلف شده است.

نهادهای دولتی با کولبران و کاسبکاران در کردستان تحت عنوان “قاچاقچیان کالا” برخورد می‌کنند, در حالیکه ساکنین کُرد مناطق کُردنشین ایران به سبب نبود فرصت‌های شغلی و نگاه امنیتی حکومت به این مناطق, از روی اجبار به شغل پُرخطر کولبری روی برده و در این ارتباط بسیاری از کولبران جان خود را از دست می‌دهند.

طبق بند ١ ماده ٢ اجناس قاچاق, اگر بهای اجناس وارده کمتر از یک میلیون تومان باشد, جرم محسوب نمی‌شود و در بیشتر اوقات, بهای اجناس وارده از سوی کاسبکاران کمتر از این قیمت بوده است.

جان باختن یک کولبر ۱۳ ساله بدست نیروی انتظامی

یاد آوری می شود که به گزارش رسانه‌های حقوق بشری کردستان, روز دوشنبه ۱۵ آبان یک کودک کولبر کُرد در اثر ضرب و شتم نیروهای مرزبانی خوی جانش را از دست داد.

بنابه گزارشی که سازمان حقوق بشری ”ههنگاو“ منتشر نموده است, عصر روز دوشنبه ١٥ آبان ماه، یک کولبر اهل قطور با هویت ”رسول یوسفی“ در حین حمل یک گالون ٢٠ لیتری گازوییل به دلیل ضرب و شتم نیروهای مرزبانی جان سپرد.

این کودک ١٣ ساله در مرز ”رازی“ خوی از سوی نیروهای مرزبانی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته و در دم جان باخته بود که منجر به اعتراض مردم منطقه شده بود.

هفته گذشته نیز نیروهای سپاه در این منطقه دو کاسبکار کُرد و آذری را با هویت ”مجید دالایی میلان“ و ”سعید اسماعیل یار“ به قتل رسانده بودند .

یک کولبر اهل سردشت درپی تعقیب و گریز نیروی انتظامی از ارتفاعات این شهرستان سقوط و زخمی گردید.

شامگاه پانزدهم آبان‌ماه, یک کولبر به نام “محمدشریف جلالی” درپی تعقیب و گریز نظامیان در ارتفاعات سردشت سقوط  و از ناحیه گردن دچارجراحت شده است.

با استناد به آمار ثبت شده , طی شش‌ماه نخست سال جاری, ١٢١ کولبر کُرد در مناطق مختلف کردستان درپی شلیک مستقیم نیروی انتظامی کشته و زخمی شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment