ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > صیادان ؛ درآمد سالیانه ۱۰۰ میلیون، هزینه بیمه ۳۰۰ میلیون!

صیادان ؛ درآمد سالیانه ۱۰۰ میلیون، هزینه بیمه ۳۰۰ میلیون!

بیمه صیادان

ایران – صیادان

صیادان ، درآمد سالیانه ۱۰۰ میلیون، هزینه بیمه ۳۰۰ میلیون!

گزارش در باره بیمه حوادث صیادان

با نزدیک شدن به فصل صید ماهی در خلیج فارس صیادان و دارندگان شناورهای ماهیگری با موضوع بیمه حوادث روبه‌رو هستند. بیمه‌ای که صیادان به دلیل عدم توان مالی به ناچارا به صورت صوری انجام می‌دهند تا بتوانند مجوز صید را دریافت کنند.
برپایه گزارش منتشره، بنابر پیش‌بینی‌های صورت گرفته فصل صید ماهی در خلیج فارس از اواسط مهر ماه آغاز خواهد شد. یکی از مشکلات همیشگی صیادان برای دریافت مجوز صید داشتن بیمه‌نامه حوادث است و صیادان به دلیل نداشتن بضاعت مالی، می‌خواهند در هزینه بیمه حوادث تخفیفی برای آنها درنظر گرفته شود.

صیـادان به دلیل نبود توازن بین درآمد و هزینه بیمه‌نامه حوادث، مجبورند با پرداخت مبلغ کمتری جهت دریافت مجوز صید، تنها بخشی از  شناورهای خود را در برابر حوادث بیمه کنند، به بیان دیگر در حالت عادی صیادان باید بابت موتور، بدنه و سایر اجزا شناور هزینه بیمه حوادث پرداخت کنند که هزینه آنها در توان اغلب صیادان نیست و در نتیجه غالب ماهیگیران تنها بابت قسمت معینی از تجهیزات شناور حق بیمه پرداخت می‌کنند.

ایراد این شیوه بیمه‌نامه که در میان خود ماهیگیران و دارندگان شناورهای ماهیگیری به «صوری» معروف است زمانی هویدا می‌شود که براثر وقوع حادثه آتش‌سوزی، شناوری دچار خسارت می‌شود اما طبق بیمه نامه منعقد شده خسارت کلی پرداخت نمی‌شود.
دارندگان شناورهای صیادی آن طور که خودشان گفته‌اند در سال چیزی حدود ۱۰۰ میلیون تومان درآمد دارند و در مقابل، برای پرداخت هزینه‌های بیمه حوادث حدودا مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان باید بپردازند که عملا چنین چیزی ممکن نیست.

جابر یکی از صیـادان بوشهری می‌گوید:

هیچ صیادی توانایی پرداخت هزینه بیمه حوادث را ندارد زیرا قیمت بیمه یکساله که ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون است با درآمد صیادان برابری ندارد. به همین دلیل ما خواستار تخفیف‌هایی در این مورد هستیم.
وی افزود: شرکت بیمه‌ای که قرار است ما را بیمه کند تخفیف چندانی برای ما درنظر نگرفته‌ و تنها قرار است آن ۳۰۰ میلیون تومان را به صورت قسطی پرداخت کنیم.
او اضافه می‌کند: در چنین شرایطی که روی هر لنج  ۵ تا ۸ نفر کار می‌کنند هر لحظه ممکن است در میان دریا یا در اسکله حادثه‌ای رخ دهد تا تنها منبع درآمد ما از بین ببرد و پس از آن همه ما بیکار می‌شویم و به ناچار باید به سمت شغل‌های کاذب برویم.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment