ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > صندوق‌های بازنشستگی در ورطه ورشکستگی

صندوق‌های بازنشستگی در ورطه ورشکستگی

صندوق‌های بازنشستگی
ایران – اجتماعی

صندوق‌های بازنشستگی در ورطه ورشکستگی

صندوق های بازنشستگی امروز با بحران جدی مواجه هستند و اگر این مشکل حل نشود، ورشکستگی صندوق‌های بازنشستگی قطعی است. 

نماینده مجلس از اهواز در این رابطه می‌گوید، با کاهش نسبت شاغلان به بازنشستگان، اغلب صندوق‌های بازنشستگی در آستانه ورشکستگی قرار دارند. شماری از بازنشستگان بارها برای اعتراض به وضع بد معیشتی خود جلو مجلس تجمع کرده‌اند.

همایون یوسفی، عضو کمیسیون بهداشت و نماینده اهواز در مجلس روز جمعه، ۱۶ شهریور ۱۳۹۷، گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی دولت وضعیت نابسامان صندوق‌های بازنشستگی می‌باشد به همین دلیل دولت مجبور است سالی بیش از یک صد هزار میلیارد تومان صرف پرداخت حقوق بازنشستگان کند.

یادآوری می‌شود که در ایران حدود ۱۸ صندوق بازنشستگی وجود دارد که اغلب آنها وضعیت مالی نامناسبی دارند و به همین دلیل قادر به انجام مهم‌ترین وظیفه خود، یعنی پرداخت حقوق و مستمری بازنشستگان، نیستند و به اجبار وابسته به کمک‌های دولت و استفاده از بودجه عمومی هستند.

البته اصلی‌ترین علل این وضعیت، سوءمدیریت و فساد است که نقش مهمی در خرابی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی دارد، اما علاوه بر اینها، بیکاری فراگیر و عدم تعادل در نسبت شاغلان به بازنشستگان نیز از علت‌های اصلی این وضعیت نابسامان محسوب می‌شوند. نایب رئیس کانون بازنشستگان شهرستان تهران علی دهقان‌کیا، سال گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود که چهار دهه پیش به ازای هر بازنشسته بیش از ۲۵ نفر کار می‌کردند و این نسبت به اندکی کمتر از ۴ .۶ شاغل به یک بازنشسته رسیده است.

در حالی که نماینده اهواز در مجلس نسبت کنونی شاغلان به بازنشستگان را ۵.۵ به یک اعلام کرده و می‌افزاید با این روند، اغلب صندوق‌های بازنشستگی در مسیر ورشکستگی قرار دارند. همایون یوسفی اضافه می‌کند که با توجه به وضعیت کنونی در آینده‌ای نه چندان دور با موج جدید بازنشستگان روبرو خواهیم بود که وضعیت را به مراتب بدتر می‌کند.

بیشتر بخوانید: بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان در انتظار طولانی مدت وعده‌های مسئولان

تعداد سالمندان به نسبت شاغلان افزایش یافته است

یوسفی افزود: «در کشورهای توسعه یافته سن بازنشستگی را بالا می‌برند تا از تجارب بازنشستگان استفاده کنند و به صندوق‌های بازنشستگی فشار وارد نشود اما در کشور ما به دلایل مختلف از جمله مسائل سیاسی سن بازنشستگی کاهش یافته است.» به گفته کارشناسان با استناد به استانداردهای بین‌المللی، وضعیت صندوق‌های بازنشستگی زمانی طبیعی قلمداد می‌شود که به ازای هر هفت نفر شاغلی که حق بیمه می‌پردازند یک نفر مستمری ‌بگیرد.

براساس برآوردهای سازمان ملل متحد در حال حاضر نسبت جمعیت ایرانیان در سن کار (۱۵ تا ۶۴ سال) به جمعیت سالمند (۶۵ سال به بالا) حدود ۱۲ به یک است و در صورتی که رشد جمعیت با آهنگ کنونی پیش برود در سال ۲۰۵۰ این نسبت دو به یک می‌شود.

تجمعات اعتراضی بازنشستگان

بازنشستگان بارها به خاطر وضعیت نامناسب معیشتی خود دست به تجمع اعتراضی زده‌اند، یکی از تازه‌ترین نمونه‌های آن حدود یک ماه و نیم پیش بود. ۳۱ تیر۱۳۹۷ سال جاری صدها نفر از بازنشستگان ارگان‌ها و نهادهای مختلف، ازجمله بازنشستگان آموزش و پرورش مقابل مجلس تجمع کرده و به ناکافی بودن حقوق ماهیانه و بیمه درمانی خود اعتراض کردند.

یک ماه پیش از آن نیز جمعی از فرهنگیان بازنشسته در اعتراض به پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت خود مقابل ساختمان مجلس تجمع اعتراضی برگزار کردند. در ورطه ورشکستگی فرو رفتن صندوق‌های بازنشستگی و گرانی و افزایش روزانه و ساعت به ساعت قیمت ارز می‌تواند به افزایش نارضایتی و حرکت‌های اعتراضی منجر شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment