ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > صدف وجدانی جوان بهایی و محرومت از ادامه تحصیلات دانشگاهی

صدف وجدانی جوان بهایی و محرومت از ادامه تحصیلات دانشگاهی

صدف بهایی دانشجوی بهایی
ایران – اجتماعی 

صدف وجدانی جوان بهایی و محرومیت از ادامه تحصیلات دانشگاهی

بنابه گزارشات رسیده، خانم صدف وجدانی شهروند بهایی ، دانشجوی ورودی سال ۹۶ در رشته مهندسی معماری دانشگاه رازی کرمانشاه بدلیل اعتقادات دینی در هنگام امتحانات پایان ترم از تحصیل محروم شد.

صدف وجدانی ورودی سال ۹۶ دانشگاه رازی کرمانشاه است، اخراج و محرومیت از تحصیل این شهروند بهایی قبل از شروع امتحانات پایان ترم به وی اطلاع داده شده است.

این در حالی است که بر اساس اصل ۳۰ قانون اساسی همه شهروندان ایرانی حق تحصیلات عالیه را دارند. همچنین بر اساس اصل ۲۳ قانون اساسی تفتیش عقیده ممنوع است و کسی را به صرف داشتن عقیده نمی توان مورد مواخذه قرار داد.

اما علیرغم نص صریح قانون، بر طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند.

ما هر ساله شاهد گزارشات زیادی از محروم شدن شهروندان بهایی از ادامه تحصیل در دانشگاههای ایران هستیم. این موضوع حتی افرادی که در آستانه فارغ التحصیلی هستند را نیز در بر میگیرد.

گروه گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران در طی عمر حکومت ایران بارها به بهایی ستیزی و بخصوص محروم کردن دانشجویان بهایی از حق تحصیل اعتراض کرده اند و آن را مصداق بارزی از بی توجهی دولت ایران به معاهدات حقوق بشری دانسته اند.

باید یادآوری کرد که شهروندان بهایی در ایران از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیر رسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی‌گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به‌ صورت سیستماتیک نقض می‌شود.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment