ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > صادرات غیرنفتی با ۶ میلیارد دلار عقب‌افتادگی نسبت به گذشته

صادرات غیرنفتی با ۶ میلیارد دلار عقب‌افتادگی نسبت به گذشته

صادرات غیر نفتی
ایران ـ اقتصادی

صادرات غیرنفتی با ۶ میلیارد دلار عقب‌افتادگی نسبت به گذشته

رئیس سازمان توسعه تجارت می‌گوید که ارزش دلاری صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۶ بر اساس برآورد اولیه گمرکات به حدود ۴۷ میلیارد دلار رسید که در همسنجی با سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۶.۵% افزایش نشان می‌دهد.
خبرگزاری ایرنا روز چهارشنبه ۱۵ فروردین ماه به نقل از مجتبی خسروتاج گزارش داد که بررسی صادرات اقلام صنعتی و معدنی (به استثنای میعانات گازی و پتروشیمی‌ها) حاکی از افزایش نزدیک به ۲۲ درصدی بوده است.

حتی اگر این به ادعای افزایش در صادرات غیرنفتی ایران را به دیده باور بنگریم، اما بر اساس برنامه‌ریزی دولت که در سایت سازمان توسعه تجارت نیز انعکاس داشته، اهداف صادرات غیرنفتی ایران برای سال گذشته(۱۳۹۶) ۵۳ میلیارد دلار پیش‌بینی شده بود. این به این معنا است که ایران از برنامه صادرات غیرنفتی خود ۶ میلیارد دلار عقب افتاده است.

ایران برخی اقلام نفتی را در سبد صادرات غیرنفتی قرار می‌دهد، برای نمونه میعانات گازی که نوعی نفت‌خام فوق سبک است، پروپان و بوتان که گاز خام هستند یا قیر در لیست صادرات غیرنفتی گنجانده شده است. این اقلام نفتی سهمی بزرگ در آنچه ایران صـادرات غیرنفتی می‌نامد، دارند.

مجموع واردات و صادرات

صندوق بین‌المللی پول هفته گذشته در گزارشی از وضعیت اقتصادی ایران، کل صادرات کشور اعم از نفتی و غیرنفتی، همچنین خدمات را برای سال ۱۳۹۶، سال گذشته خورشیدی، ۱۰۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار برآورد کرده بود.

بر اساس گزارشی که پنجشنبه هفته گذشته در سایت رسمی این نهاد بین‌المللی منتشر شد، میزان کل صـادرات ایران نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۱۶٪ افزایش یافته که بیشتر به خاطر افزایش چشمگیر قیمت نفت بوده است.

از این میزان صـادرات، ۶۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار مربوط به نفت‌خام، میعانات گازی، محصولات نفتی و گاز طبیعی بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ نزدیک به ۱۴ میلیارد دلار افزایش یافته است.

بر اساس برآورد صندوق بین‌المللی پول، کل واردات ایران (شامل خدمات) نیز طی سال ۱۳۹۶ نسبت به سال قبل از آن بیش از ۱۵٪رشد داشته و به ۹۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسیده است. هرچند که مسئولین ذی‌ربط در سایه افزایش قیمت نفت که ناشی از بحران‌های سیاسی بوده است، به بهبود وضعیت چشم دوخته‌اند؛ اما بر اساس قوانین به هم بسته اقتصادی و سیاسی، به مولفه‌های اینچنین رشد اقتصادی اطلاق نمی‌شود؛ بخصوص که در ماه‌های آینده باید در انتظار تنش‌های سیاسی باز هم بیشتر سیاسی ناشی از بحران برجام و سرازیر شدن آن در حوزه اقتصادی نیز بود که کمترین آن تنگ‌تر شدن دایره تحریم‌های اقتصادی ایران است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment