ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > شکایت کارگران معدن طلای زرشوران تکاب بابت طلبات مزدی

شکایت کارگران معدن طلای زرشوران تکاب بابت طلبات مزدی

معدن طلای زرشوران
ایران ـ کارگری

شکایت کارگران معدن طلای زرشوران تکاب بابت طلبات مزدی

به گزارش دریافتی،۱۴۰ کارگر از کارگران معدن طلای زرشوران تکاب، بابت معوقات مزدی خود، همچنان طلبکارند؛ این کارگران در استخدام پیمانکارند و گفته می‌شود که پیمانکار پیشین هنوز با آنها تسویه حساب نکرده‌است.
کارگران مورد نظر تا پایان مهر ماه سال جاری در استخدام شرکت پیمانکاری «گسترش راه معدن شهسوار» بودند و آنطور که خود می‌گویند از مهر ماه سال جاری، پیگیر این مطالبات هستند، مطالباتی که بین ۴ تا ۵ میلیون تومان ارزش دارد و شامل حق سنوات، حق مرخصی، اضافه کاری وعیدی و پاداش سال جاری است.

در ادامه همین پیگیری، شکایتی نیز علیه پیمانکار در اداره کار شهرستان تکاب، مطرح و احکامی به نفع کارگران صادر شده است؛ اما به دلیل اعتراضی که پیمانکار انجام داده‌است؛ اجرای این احکام با مشکل مواجه است.
ظاهرا بعد از اینکه در مرداد ماه امسال، فعالیت استخراجی معدن متوقف می‌شود؛ کارفرمای اصلی اقدام به تعویض پیمانکار می‌کند و در حال حاضر شرکت «آهن آجین» به عنوان پیمانکار موقت سرپرستی ۱۰۵ کارگر را برعهده دارد.

درخواست رسیدگی به پرونده ۱۰۵ کارگران معدن زرشوران

معدن طلای زرشوران

در ارتباط با این موضوع، روابط عمومی اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرستان تکاب، با تایید بدهی پیمانکار سابق به کارگران معدن طلای زرشوران، می‌گوید که تاکنون ۱۳۰نفر از کارگران شکایت کرده‌اند که برای ۱۰۵ نفر از آنها احکامی صادر شده است.
بر اساس توضیحات روابط عمومی اداره کار تکاب، مطالبات این کارگران مربوط به ۲۹ ماه سنوات کار، عیدی سال و سه ماه اضافه کاری سال ۹۶ می‌شود.

در همین حال، اداره روابط عمومی اداره کار تکاب با بیان اینکه  این اداره خارج از نوبت به پرونده‌ی کارگران زرشوران رسیدگی کرده  است می‌افزود: در صورتی که شرکت گسترش راه معدن در اجرای احکام تصادره تمکین نکند پرونده‌ی این کارگران برای اجرا به مراجع قضایی فرستاده خواهد شد.

روابط عمومی اداره کار تکاب اظهار داشت که تا نهایی شدن وضعیت پرداخت مطالبات کارگران معـدن زرشوران، شرکت گسترش راه معدن، حق خروج تجهیزات معدنی خودرا از معـدن ندارد.

لازم به ذکر است که در حال حاضر حدود ۱۳۰ کارگر با پیمانکار جدید مشغول کارند که ۱۰۵ نفراز آن‌ها از کارگران پیمانکار قبلی بودند که به این شرکت منتقل شده‌اند؛ مابقی ۲۵ کارگر هم از کارگرانی هستند که سال‌ها پیش در این معدن مشغول کار بودند که به نوعی ترک کار شده بودند.

طبق توضیحات روابط عمومی اداره کار تکاب، قرار داد استخراج شرکت «آهن آجین» در معدن طلای زرشوران، موقتی است و تا پایان بهمن ماه، این قرار داد خاتمه می‌یابد.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment