ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > شلیک مستقیم و زخمی شدن یک کولبر در مرز شهرستان ماکو

شلیک مستقیم و زخمی شدن یک کولبر در مرز شهرستان ماکو

شلیک مستقیم به کولبر
ایران – کولبران

شلیک مستقیم  و زخمی شدن یک کولبر در مرز شهرستان ماکو

یک کولبر زحمتکش درپی شلیک مستقیم نیروی انتظامی در مرز شهرستان ماکو مجروح گردید.

بنابر اخبار منابع مطلع محلی، روز یکشنبه دوازدهم آذرماه، نیروهای انتظامی در مرز ماکو گروهی از کولبران کُرد را هدف قرار داده‌اند که در نتیجه این درگیری یک کولبر کُرد به نام “نوروز بادپا” به شدت زخمی شد.
کولبر زحمتکش که در جریان این درگیری مجروح شد ، جهت معالجه پزشکی به بیمارستان منتقل شده است و هم ‌اکنون تحت مراقبت پزشکی قرار دارد. این کولبر کُرد در نزدیکی روستای “بهلوله” مورد تیراندازی نیروهای مرزی قرار گرفته است.
یادآوری می‌شود که شامگاه روز سه‌شنبه هفتم آذرماه نیز سرما جان یک کولبر کُرد دیگر به نام هیوا مصطفوی ٣٢ ساله اهل روستای “پوش آباد” از توابع اشنویه را در ارتفاعات کیله‌شین گرفت. جسد این کولبر کُرد از سوی ساکنین روستای “میرآباد” کشف شده و به خانواده‌اش تحویل داده شده است.
البته تنها نیروهای انتظامی و نیروهای مرزی عامل تهدید برای کولبران نیستند، بلکه مین‌های برجای مانده از دوران جنگ و وضعیت آب و هوایی منطقه نیز برای آنها ایجاد خطر می‌کند. بارها کولبران قربانی مین‌ها شده‌اند و یا براثر سرما و حتی بهمن جان باخته‌اند. برخی از آنها که زمانی نان‌آور خانواده بوده‌اند به دلیل ناقص العضو بودن به مشکلی برای خانواده نیز تبدیل شده‌اند. برخی از زخمی شدگان و آسیب دیدگان کولبری، بر اثر حوادث مسیر راهی که می‌پیمایند عضوی از بدن خود را از دست می‌دهند.

نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه امنیتی به مسائل کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاق و امرار معاش از این راه، سوق داده شود. بخشی از این نیروی کار، ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم به لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment