ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > هر دم از این باغ بری می‌رسد، شرایط توهین‌آمیز نوازندگی برای خانم‌ها

هر دم از این باغ بری می‌رسد، شرایط توهین‌آمیز نوازندگی برای خانم‌ها

نوازندگی خانمها
ایران – اجتماعی

هر دم از این باغ بری می‌رسد، شرایط توهین‌آمیز نوازندگی برای خانم‌ها

هر روز حلقه حضور زنان نوازنده در شهر‌های ایران تنگ‌تر می‌شود و بر اساس یک‌قانون نانوشته در باره نوازندگی خانمها، زنان اجازه حضور روی سن را ندارند.

روزنامه «شرق» خرداد ماه سال‌ جاری گزارشي مبنی بر ممانعت حضور زنان نوازنده در اصفهان منتشر کرد. طبق این گزارش بیش از یک‌دهه است که طبق یک‌ قانون نانوشته حضور زنان نوازنده در اجراهای زنده موسیقی در این شهر ممنوع است و گروه موسیقی در صورتی می‌تواند مجوز برگزاری کنسرت دریافتنوازندگی خانمها کند که هیچ نوازنده زن یا همخوان زنی در گروه حضور نداشته باشد.

بعد از انتشار این مطلب در روزنامه شرق گزارش‌های دیگری از جلوگیری از حضور نوازندگان زن در شهرستان‌ها انتشار یافت، این روند در ۱۳ استان دیگر کشور ادامه پیدا کرد.

حضور زنان نوازنده در اجرای زنده موسیقی در بعضی شهرها از قبیل اصفهان، تبریز، ارومیه، زنجان، گرگان، تمامی شهرهای استان خراسان، برخی از شهرهای خوزستان و … ممنوع است و گروه‌های موسیقی اجازه استفاده از هیچ نوازنده زن یا همخوان زنی را در گروه ندارند.

“حسین علیزاده” نوازنده و آهنگساز در واکنش به حذف زنان در عرصه موسیقی پیش از این گفته بود: «در گذشته زنان تنها در چند شهر اجازه حضور بر روی صحنه را نداشتند، اما در حال حاضر تقریبا همه شهرها دارند هماهنگ می‌شوند که در گروه نوازنده و هم‌خوان زن نباشد.»

روند حذف نوازندگان یا همسرایان زن در برنامه‌های موسیقی شهرهای مختلف ایران همچنان ادامه دارد. آخرین خبر در این رابطه به دانشگاه کاشان و شرایطی که خانم ها باید برای نوازندگی رعایت کنند، بر می گردد، محورهای شرایطی که از سوی به اصطلاح کارشناس فرهنگی این دانشگاه به دبیر کانون موسیقی ابلاغ می شود چنین آمده است:

خانم های نوازنده مجرد نباشند
‏آنها باید از هدبند استفاده کنند
‏حجاب مناسب و ..
‏جیغ نبودن رنگ لباس
‏جز نوازندگی حرکت اضافه ای نداشته باشند
‏درحاشیه یا پشت سر سایر اعضای گروه بنشینند!!!!

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment