سیطره کامل چینی‌ها بر بازار محرم و عواقب آن - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > سیطره کامل چینی‌ها بر بازار محرم و عواقب آن

سیطره کامل چینی‌ها بر بازار محرم و عواقب آن

بازار محرم

ایران – اقتصادی

سیطره کامل چینی‌ها بر بازار محرم

واردات طبل و دهل و پرچم از چین و هند و خارج شدن تولیدکنندگان داخلی از گردونه رقابت بازار محرم

براساس اطلاعات موجود، چندسال است که طبل، دهل، سنج و بسیاری از وسایلی که در ایام عزاداری حسینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساخت کشورهایی نظیر چین، هند و حتی آلمان است و کمتر می‌توان به نمونه وطنی این وسایل دست پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاریها با نزدیک‌شدن ماه‌محرم، همچنین شاهد رونق‌گرفتن کار صباغان در بازار هستیم. قیمت هریک از پرچم‌ها بسته به متراژ و حکاکی‌های روی آنها متفاوت است. در این میان، چینی‌ها توانسته‌اند سهم بسیار زیادی از این بازار را به خود اختصاص بدهند، بنحوی که طبق بررسی‌های انجام‌شده اکثر پرچم‌های عزای موجود در بازار،  چینی هستند و البته قیمت‌ آنها بسته به میزان کارکرد و جنس پارچه بین ۱۰ تا ۱۵ هزارتومان نوسان دارد. برای‌مثال، قیمت پرچم‌های رنگی «چهار سلام» ۱۰ هزار تومان و قیمت پرچم‌های ساده از ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان است. به علاوه پرچم‌های بزرگ با نام ائمه در ردیف قیمتی ۲۵ تا ۳۵ هزار تومان قرار دارند و این در حالی است که پرچم‌های ساده ساتن را می‌توان با قیمت کمتری، یعنی از هفت تا ۱۰ هزارتومان، برای دسته‌های عزاداری تهیه کرد.

در همین رابطه، رئیس اتحادیه صباغان با اشاره به افزایش واردات بی‌‌‌رویه پرچم و بیرق از چین گفت:

بسیاری از فعالان مشغول در صنف صباغی این کار را اعتقادی می‌دانند و تغییرات و افزایش قیمت‌ها را چندان اعمال نمی‌کنند. به‌گفته حسن سلیمی، در حال حاضر حجم صادرات در این بخش اندک بوده و تنها به کشور عراق صورت می‌گیرد. رئیس اتحادیه صباغان در مورد افزایش قیمت پرچم و بیرق در سال جاری گفت: با توجه به افزایش ۲۰ درصدی در تمامی اصناف، صنف صباغان نیز مستثنی نبوده و با توجه به افزایش حقوق کارگران، بیمه و… قیمت این کالا نیز نسبتا افزایش می‌یابد. براساس اطلاعات منتشرشده، اکثر فروشندگان تولید این کالا را در داخل کشور به‌صرفه نمی‌دانند، زیرا قیمت واردات آن به‌صرفه‌تر بوده و در داخل تنها دوخت برخی از اسامی و هیات‌ها روی کتیبه و پرچم انجام می‌شود.

طبل‌های هندی و چینی در بازار

بازار محرم

طبق اطلاعات موجود، چندسال است که طبل، دهل، سنج و بسیاری از وسایلی که در ایام عزاداری محرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، ساخت کشورهایی نظیر چین، هند و حتی آلمان است و کمتر می‌توان به نمونه وطنی این وسایل دست پیدا کرد. این درحالی است که بسیاری از این وسایل را به‌راحتی می‌توان در کشور تولید کرد و حتی چند کارخانه قدیمی ایرانی هم در این زمینه فعالیت می‌کنند.

با توجه به استفاده زیادی که از این وسایل در دستجات عزاداری می‌شود، ساخت داخلی آنها در واحدهای تولیدی کشورمان نه‌تنها باعث اشتغال‌زایی قابل‌توجهی می‌شود، بلکه ارزش افزوده مناسبی هم به وجود می‌آورد، زیرا بسیاری از کشورها مانند هند، پاکستان، بحرین و… که در ایام محرم مراسم عزاداری را برگزار می‌کنند، به واردات این محصولات از ایران تمایل دارند. با این حال باز هم در فرایند سیاست های غلط اقتصادی شاهد واردات این محصولات هستیم، ‌طوری که به‌گواه فعالان بازار حدود ۶۰ درصد از بازار طبل، دهل و سنج را اجناس چینی و هندی گرفته است.

واردات ۹۵ درصدی پارچه‌مشکی

بازار محرم

در روز‌های نزدیک به آغاز محرم، چینی‌ها تنها سهم بالایی از بازار پرچم، پیراهن‌های سیاه یا طبل و سایر ابزارآلات را به خود اختصاص نداده‌اند، بلکه طبق اطلاعات منتشرشده، در آستانه محرم واردات 95‌درصدی پارچه‌مشکی از کشور چین، تولیدکنندگان داخلی را از گردونه رقابت خارج کرده است.

در همین رابطه، یک عضو هیات‌رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام این مطلب که بیش از 80‌میلیون‌متر پارچه مشکی موردنیاز کشور است که کمتر از یک‌میلیون آن در داخل کشور تولید شده و مابقی وارد می‌شود، گفت: با نزدیک‌شدن به ایام محرم و افزایش تقاضا برای واردات پارچه‌مشکی واردات این کالا نیز افزایش داشته است، هرچند تولیدکنندگان داخلی معتقدند پارچه‌مشکی‌های تولید داخلی با هدفی غیر از چادرمشکی زنانه می‌تواند در سطح قابل قبولی ارائه شود، اما همچنان واردات در حوزه پارچه و پوشاک آماده، مجالی به تولیدکنندگان داخلی نمی‌دهد.

فرید موسوی ادامه داد:

به‌گفته تولیدکنندگان پیراهن مشکی، تولید داخل از کیفیت مناسبی برخوردار است، اما پیراهن و البسه وارداتی از چین، ترکیه و اندونزی به‌قدری بالاست که با وجود هزینه تمام‌شده تولید در ایران عملا تولید‌کنندگان داخلی را از چرخه رقابت خارج کرده است. این درحالی است که محرم با افزایش تقاضا برای لباس‌های مناسب ایام عزاداری از فصول مناسب فروش تولیدکنندگان داخلی است که این فرصت هم مشابه عید نوروز به تاراج رفت. این نماینده مجلس تصریح کرد: تکنولوژی تولید پارچه‌مشکی در انحصار کشورهای آمریکا و ژاپن قرار دارد، اما به‌تازگی کره‌جنوبی نیز این تکنولوژی را کسب کرده است. با این حال واردات پارچه‌مشکی به‌ندرت از ژاپن و بیشتر از چین و اندونزی که کیفیت پایین‌تری داشته و تحت لیسانس هستند، تامین می‌شود.

چنانکه ملاحظه می‌شود در هر موضوع اقتصادی در کشور، ردپای ناکارامدی سیاستهای اقتصادی و گاه نداشتن هیچ برنامه و سیاست جدی برای رونق دادن به بازار محصولات داخلی بوضوح آشکار و عیان است. سیاستهای اقتصادی فاجعه باری که برپاشنه درهای باز بروی هرنوع جنس خارجی می چرخد و در تمام زمینه‌ها تولیدگران داخلی را از گردونه رقابت خارج می‌سازد. امری که در مرحله بعد، از رونق افتادن کارگاهها  و کارخانجات داخلی و بیکاری باز هم بیشتر کارگران زحمتکش و محروم ایرانی را سبب می‌شود.

و این دور و کور از بین بردن تمام پایه‌های اقتصاد کشور ادامه دارد . . .

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment