سیر نزولی قدرت خرید مسکن در تهران؛ کاهش به میزان ۲۵٪ - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > سیر نزولی قدرت خرید مسکن در تهران؛ کاهش به میزان ۲۵٪

سیر نزولی قدرت خرید مسکن در تهران؛ کاهش به میزان ۲۵٪

مسکن
ایران ـ اقتصادی

سیر نزولی قدرت خرید مسکن در تهران؛ کاهش به میزان ۲۵٪

قیمت خرید مسکن افزایش یافت. بنا به داده‌های جداول آماری، از اردیبهشت ۱۳۹۶ تا اردیبهشت ۱۳۹۷، طی یکسال میانگین قیمت یک متر مربع واحد مسکونی از ۴ میلیون و ۵۳۰ هزار تومان به ۵ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان رسیده است.

بر این اساس باید گفت که قدرت خریدمسکن خانوارها طی یک‌سال گذشته یک‌چهارم کاهش یافته است. در همین دوره زمانی به موازات این کاهش، هزینه دریافت تسهیلات خریدمسکن نیز رشد داشته است. دولت از دو سال قبل به منظور آنچه که «خروج از رکود اقتصادی» اعلام شد، سقف و تعداد تسهیلات خرید مسکن را افزایش داد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که تسهیلات خریدمسکن در بهترین حالت کمتر از ۴۰ درصد قیمت واقعی مسکن را پوشش می‌دهد. علاوه بر این قسط بازپرداخت وام بیشتر از حداقل دستمزد و میانگین درآمد دهک‌های اول تا چهارم است.

بانک مسکن به صورت رسمی اعلام کرده که هدف وام خریدمسکن «طبقات متوسط رو به بالا» هستند.

گرانی ادامه‌دار مسکن در آینده

سیاست دولت برای خروج از رکود، نه تنها کارساز نشد که خروج شرکت‌های بین‌المللی از ایران به دلیل ترس از جریمه مالی ناشی از نقض تحریم‌های امریکا علیه ایران، سایه رکود اقتصادی را سنگین‌تر از گذشته کرده است.

در چنین وضعیتی است که سپرده‌های خارج شده از بانک‌ها به دلیل کاهش نرخ سود بانکی و همچنین افزایش نرخ برابری دلار «سوداگران» بار دیگر بازار مسکن را نشانه گرفته‌اند.

به همین دلیل است که رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفته است: قیمت‌ها بازهم افزایش می‌یابد.

روزنامه قانون نیز گزارش کرده که قیمت مسکن، در برخی مناطق تهران تا ۵۳٪ گران‌تر شده است.

همزمان با افزایش قیمت مسکن، نرخ اجاره‌بهاء هم افزایش چشمگیری داشته است. پس از کاهش ارزش ریال مالکان از دریافت سپرده یا همان پول پیش امتناع می‌ورزند و اجاره بیشتری طلب می‌کنند.

برخی از مردم گفته‌اند که نرخ اجاره‌بها در برخی مناطق تهران و شهرهای دیگر تا ۴۰ و ۶۰ درصد افزایش داشته است. بانک مرکزی میانگین افزایش نرخ اجاره‌بهاء در فروردین امسال به نسبت یک‌سال قبل را ۱۹٪ اعلام کرده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment