ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > سود کلان در تخصیص ارز دولتی به دلالان؛ گزارشی تکان‌دهنده از سود واردات موبایل

سود کلان در تخصیص ارز دولتی به دلالان؛ گزارشی تکان‌دهنده از سود واردات موبایل

ارز دولتی
ایران ـ اقتصادی

سودهای کلان در تخصیص ارز دولتی به برخی دلالان؛ گزارشی تکان‌دهنده از سود واردات موبایل

در شرایطی که ایران دارای جمعیتی چند‌ ده میلونی از افرادی است که زیر خط فقر زندگی می‌کنند، برخی وارد‌کنندگان تلفن همراه، با ارز دولتی، در یک روز صاحب سودی معادل حقوق سالانه ۲ هزار کارگر می‌شوند.

یک گروه شش‌نفره که در یک فقره، ۳۳میلیون یورو ارز دولتی دریافت کرده‌اند، به‌جز دو شرکتی که ارز دولتی گرفته‌اند و واردات داشته‌اند، دست‌کم سه شرکت دیگر هم دارند که کارشان فروش و خدمات تلفن همراه است. جالب اینکه رابطه این شرکت‌ها و افراد به‌قدری پیچیده و تودرتو است که پیداکردن خط‌وربط‌شان آسان نیست.

در گزارش روزنامه شرق به افرادی اشاره شده که ارز دولتی برای واردات موبایل دریافت کرده‌اند؛ اما از تمامی این ارز استفاده نکرده‌اند. در ادامه آمده است: این خلاصه‌ای از آن نمودار پرپیچ وخم زیر است که برای یافتن ارتباطاتش باید اندکی تأمل کرد و تا حدودی حوصله به خرج داد.

دو شرکت «ایماهمراه» و «کاریان‌همراه»، چهارمین و هفتمین شرکت در فهرست اعلامی وزارت ارتباطات از حیث دریافت بیشترین ارز دولتی در بازه سه ماهه بهار سال جاری هستند؛ دو شرکتی که به ترتیب، ۲۰ میلیون و ۴۹هزارو ۱۵۸ و ۱۳میلیون و ۷۰هزارو ۷۴۶ یورو ارز دولتی گرفته اند و از این مقدار به ترتیب هشت میلیون و ۷۲۰هزارو ۸۰۱ و هفت میلیون و ۸۷۰هزارو ۱۴۹ یوروی آن منجر به واردات تلفن همراه (ترخیصی از گمرک) شده است.

به عبارت ساده تر این دو شرکت در مجموع ۳۳میلیون و ۱۱۹هزارو ۹۰۴ یورو ارز تخصیص یافته دارند که ۱۶میلیون و ۵۹۰هزارو ۹۵۰ یوروی آن منجر به واردات تلفن همراه شده است و ۱۶میلیون و ۵۲۸هزار و ۹۵۴ یوروی آن همچنان یا در انتظار دریافت است یا بلاتکلیف مانده است.

نکته جالب دیگر اینکه همین افراد، که ارز دولتی گرفته‌اند و با نام دو شرکت مختلف واردات داشته‌اند، شرکتی به اسم «پارس‌مایکروتل» هم دارند که وارداتی نداشته، اما گوشی‌های سامسونگ برای فروش دارد، البته با دلار ۷۵۰۰تومانی، نه ۴۲۰۰تومانی.

سؤالی که در این باره مطرح شده این است که نکند این «پارس‌مایکروتل» خریدار گوشی‌های وارداتی «ایماهمراه» و «کاریان‌همراه» باشد و صاحبان مشترک‌شان با این جیب به آن جیب کردن، حال اساسی‌ای در بازار برده باشند.

این خلاصه آن چیزی است که در بازار تلفن ‌همراه رخ داده و مثالی است از پول‌پاشی‌هایی که به نام مردم و به کام گروه کوچکی از صاحبان سرمایه و رانت انجام می‌شود. مثال بازار تلفن‌ همراه نشان می‌دهد که چگونه عده‌ای یک‌شبه به سودهای کلان رسیده‌اند و خروجی این فرایند، نه تنها به ‌نفع مردم تمام نشده، بلکه به نظر می‌رسد که واردکنندگان و دلالان، چندان هم نگران برخوردهای قهریه نبوده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment