ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > سهم دارندگان تحصيلات دانشگاهي از جمعيت بيکاران بيش از ۴۰ درصد! + عکس

سهم دارندگان تحصيلات دانشگاهي از جمعيت بيکاران بيش از ۴۰ درصد! + عکس

تحصیلات دانشگاهی بیکاران

ایران – اقتصادی

سهم دارندگان تحصيلات دانشگاهي از جمعيت بيکاران  بيش از ۴۰ درصد!

سهم دارندگان تحصيلات دانشگاهي از جمعيت بيکاران به بيش از ۴۰ درصد رسيده است.

بنا به گزارش خبرگزاریها، در حالي که در سال ۱۳۸۰ در حدود ۱۰ درصد از جمعيت بيکاران ايران را دارندگان تحصيلات دانشگاهي تشکيل مي دادند اين نرخ در شرايط کنوني به بيش از ۴۱ درصد افزايش يافته است. اين تغيير امار نشان از تغيير ساختار بازار کار ايران و نابسامانی در مدیریت کلان اقتصادی در شرايط کنوني دارد.
تغيير جمعيت بيکاران و شکل تحصيلات اين دسته از افراد خود نشانگر نياز به سياستگذاري هاي تازه در اين فضا دارد؛ به عبارت ديگر با يافته ها و الگوهاي دهه هاي پيشين نمي توان براي ايجاد شغل در دهه نود برنامه ريزي کرد خصوصا آنکه مطالعات و پژوهش هاي صورت گرفته نشان مي دهد در بهترين شرايط اقتصادي نيز ايران با بحران بيکاري وارد قرن تازه مي شود.
پيش تر مرکز پژوهشهاي مجلس در گزارشي تاکيد کرده بود که اگر رشد اقتصادي ايران در سال به طور متوسط هشت درصد باشد و اشتغال زايي نيز از مولفه هاي اصلي اين رشد باشد، با اين حال ايران در سال ۱۴۰۰ با جمعيت ۵ ميليون نفري بيکاران روبرو خواهد بود.
تغيير جدي بازار کار ايران از ميانه دهه هشتاد به وضوح آشکار شد به طوري که سهم بيکاران دانشگاه ديده ايران از کل بيکاران در سال ۱۳۸۵ به ۲۰.۹ درصد رسيده بود.تحصیلات دانشگاهی بیکاران
توسعه دانشگاه ها و افزايش شمار تحصيل کردگان در همين دوره زماني ، به رغم بالا رفتن سهم اين افراد از جمعيت بيکاران تداوم يافت و در نتيجه بالا رفتن سهم بيکاران تحصيلکرده از کل بيکاران همچنان افزايش يافت.
از ابتداي سال 1390 بود که 36.6 درصد از بيکاران ايراني را دارندگان مدرک دانشگاهي تشکيل دادند که اين رقم در حال حاضر به نزديکي 42 درصد رسيده است .
اين وضعيت نشان مي دهد هنوز بخش هايي از اقتصاد ايران که قادرند تحصيل کردگان دانشگاهي را جذب خود کنند به انداز کافي توسعه نيافته اند و شکل گسترش صنعتي نيز در اين دوران هنوز اشتغالزايي چنداني ندارد. توسعه غير اشتغالزا امروز يکي از مهمترين بحران هاي اقتصاد ايران در شرايط کنوني محسوب مي شود. در شرايط کنوني بخش صنعت در ايران 16.8 درصد از اشتغال کل کشور را در خود جاي داده است.به اين ترتيب بخش خدمات بزرگترين بخش اقتصادي از منظر ايجاد شغل تلقي مي شود.
بسياري از دارندگان مدرک دانشگاهي اما انتظار دارند با در اختيار گرفتن مشاغلي در ادارت که در فرهنگ کار به پشت ميز نشيني شهرت دارند، به بازار کار ورود کنند و اين مساله از آسيب هاي جدي است که متوجه اقتصاد ايران در شرايط کنوني است.
نرخ بيکاري در ايران سال هاست تک رقمي نشده است.از سوي ديگر حمعيت بيکاران نيز در سال هاي متوالي تغيير چنداني را تجربه نکرده و همين مساله نشان مي دهد اقتصاد به دليل مشکلاتي زايايي خود را از دست داده است.
بسياري از کارشناسان از بيکاري به عنوان ابرچالشي پيش روي اقتصاد ايران ياد مي کنند و همين امر ضرورت برنامه ريزي براي حل اين بحران در سال هاي آتي را آشکار مي کنند.

البته مشکل بیکاری تحصیلکردگان در ایران همچون سایر کلان مشکلات اقتصادی ایران ناشی از حاکمیت ناکارآمدی است که با دزدی و چپاولگری منابع ثروت ایران و با هزینه کردن آنها در کشورهای منطقه، کل اقتصاد ایران را فلج ساخته است و به این ترتیب آسیب‌دیدگی اجتماعی را در جامعه ایران نهادینه کرده است.

تحصیلات دانشگاهی بیکاران

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment