ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > سلامتی پرستاران در زیر سایه شوم سندرم «کاروشی»

سلامتی پرستاران در زیر سایه شوم سندرم «کاروشی»

سلامتی پرستاران در زیر سایه شوم سندرم «کاروشی»
ایران ـ کارگری

سلامتی پرستاران در زیر سایه شوم سندرم «کاروشی»

آنطور که از گزارشات رسانه‌ای استنباط می‌شود،‌ پرستاران کشور زیر فشار هزینه‌های کمرشکن زندگی مجبور به اضافه‌کاری هستند. مضاف بر این، فشاری است که به واسطه اجرای غلط و غیر منصفانه «طرح تحول سلامت» دامنگیر این قشر از کارمندان شده است.

دولت بجای اختصاص کادر بیشتر برای پیشبرد این طرح خود، پرستاران را مجبور به اضافه کاری کرده است. این امر باعث شیوع پدیده کاروشی در بین کادر درمانی، از جمله پرستاران شده است.

رئیس سارمان نظام پرستاری کشور از مرگ ۱۷ پرستار در کشور به دلیل فشار کار یا همان «کاروشی»خبر داده است. وی پرستاران متوفی را در رده سنی جوان با سنی بین ۲۵ تا ۴۵ سال، ذکر کرده است. به عبارت دیگر عامل مرگ آنها بیماری نبوده است.

وی در خصوص شیوع این پدیده معتقد است که  از زمان اجرای طرح تحول نظام سلامت، اقدامی جهت تکمیل کادر پرستاریِ بیمارستان‌ها صورت نگرفته است؛ همین مساله باعث شده تا این نیرو در محل کار خود مجبور به انجام اضافه‌کاری‌های سنگین شود، همچنین مشکلات اقتصادی  پرستاران را وادار کرده برای تامین هزینه‌های زندگی در مراکز  بیمارستانی غیر از محل کار اصلی خود شاغل شوند.

به این ترتیب افزایش مراجعه بیماران به مراکز درمانی دولتی و خصوصی، بدنبال اجرایی شدن «طرح تحول سلامت»، این‌بار سلامتی خود پرستاران  و کادر پزشکی را در معرض تهدید قرار داده است.

چنانکه از همین چند سطر گزارش غربال شده استنباط می‌‌شود،‌ بحران اقتصادی و اوضاع وخیم معیشتی، حیات همه لایه‌ها و اقشار مزدبگیر کشور را در کام خود فرو برده است.

گرچه این مسئول خدمات پزشکی مدعی است که نتیجه این تحقیقات به معاونت پرستاری وزارت بهداشت منتقل شده تا از فشار بر پرستاران کاسته شود، ولی روشن است که وضعیت این قشر از جامعه جدای از وضعیت بحرانی دیگر اقشار و بحران پایه‌ای اقتصادی کشور ندارد. از همین منظر دلخوشی و امید بستن به اینکه دولت برای آنها کاری انجام بدهد،‌ واهی و به دور از واقعیت است. قانونمندی مسائل و تضادهای اقتصادی و اجتماعی و همبستگی آنها به گونه‌ای است که همچون بشکه آب پوسیده‌ای، هر قسمت آن را بخواهند ترمیم کنند،‌ آب از نقطه‌ای دیگر بیرون می‌زند؛‌ مگر اینکه به تعویض خود بشکه اقدام کنند. این راه کاری است که چون با ماهیت وجودی حاکمیت جمهوری اسلامی در تعارض است،‌ هیچگاه اجرایی نخواهد شد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment