ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سقوط نرخ تومان و تبعات منفی آن بر زندگی کارگران

سقوط نرخ تومان و تبعات منفی آن بر زندگی کارگران

سقوط ارزش تومان برای کارگران
ایران ـ کارگری

سقوط نرخ تومان و تبعات منفی آن بر زندگی کارگران

بدنبال افزایش ارزش ارزهای خارجی در برابر تومان، کارشناسان نسبت به پیامدهای منفی آن بر معیشت خانواده‌های مزدبگیر بویژه کارگران کشور هشدار می‌دهند. آنها در شرایطی که دولت اقدامی در چاره‌اندیشی اساسی به عمل نیاودره است، موج جدیدی از گرانی‌ها را پیش‌بینی کرده‌اند. این در شرایطی است که درآمد اقشار مزدبگیر بخصوص کارگران در برابر این تلاطمات ارزی همچنان ثابت و بسیار پایین نگه داشته شده است.

اما واقعیت تاثیر جهش اخیر بهای ارز فراتر از افزایش قیمت‌ها، تبعات منفی آن را باید بر ابعاد مختلف زندگی روزمره خانواده‌های کارگری، جستجو کرد.

هرچند که افزایش قیمت اقلام اساسی زندگی مانند لوازم خانگی و خودرو برای همه اقشار به ویژه کارگران مشکل ساز است، اما اثر منفی جهش قیمت‌ها پا را فراتر از بازار ایام عید گذاشته و بر اقلام ضروری زندگی که از خارج به نرخ جدید ارز وارد می‌شود، در بازار مصرف داخلی باید مشاهده کرد.

بعنوان مثال می‌توان از تلاش بازرگانان برای سفارش خرید برنج خارجی، گوشت منجمد، خوراک دام، سموم کشاورزی و سایر اقلام مرتبط با زندگی حداقلی مزدبگیران از خارج کشور با ارز حواله‌ای یاد کرد. عملی که هزینه آن بر دوش کارگران و دیگر مزدبگیران کشور، سنگینی خواهد کرد.

از این نظر برخی فعالین کارگری و اقتصادی یکی از راه‌کارهای واقعی برای مقابله با گرانی‌های پیش رو را بالا بردن سطح دستمزد مزدبگیران می‌دانند.

اقدامی که دولت همواره تلاش کرده است افزایش میزان تورم را بر مزد کارگران اعمال کند؛ اما مطابق ماده ۴۱ قانون کار، افزایش دستمزد کارگران باید تنها در چارچوب تورم موجود سبد معیشت خانوارهای مزدبگیر صورت بگیرد.

شکافی که میان درآمد و هزینه‌های زندگی خانواده‌های کارگری به وجود آمده است شاید با به‌روز رسانی سبد معیشت خانواده‌های کارگری و ترمیم دستمزدهای کنونی به میزانی قابل ترمیم باشد و تا حدودی بتوان از تبعات منفی جهش ارزی اخیر بر حیات خانواده‌های کارگری جلوگیری کرد.

البته با توجه به سیاستهای اقتصادی دولت که اساسأ در جهت تأمین هزینه‌های حضور نظامی جمهوری اسلامی در کشورهای منطقه و هدایت جنگ در منطقه مشخص گردیده است بعید است که دولتیان حتی نیم‌نگاهی به زندگی مشقت بار مزدبگیران ایران و بطور خاص به زندگی و معیشت فاجعه بار کارگران بیندارند.

کارگران زحمتکش و اقشار کم درآمد فقط در سایه اتحاد و ایستادگی در مقابل این سیاستهای ویرانگر است که می‌توانند به حقوق خود دست یابند.

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment