سقوط شتابان نرخ تومان در برابر جهش کم‌سابقه ارزهای معتبر - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > سقوط شتابان نرخ تومان در برابر جهش کم‌سابقه ارزهای معتبر

سقوط شتابان نرخ تومان در برابر جهش کم‌سابقه ارزهای معتبر

قیمت ارزهای معتبر
ایران ـ اقتصادی

سقوط شتابان نرخ تومان در برابر جهش کم‌سابقه ارزهای معتبر

کاهش قدرت برابری تومان در برابر ارزهای خارجی که از شروع سال جدید حد شکست، شتابی جدید یافته است. بهای هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران که روز شنبه از مرز ۵۱۰۰ تومان عبور کرده بود، روز یک‌شنبه، ۱۹ فروردین ۳۰۰ تومان افزایش یافت.

اما منابع آگاه اقتصادی بهای واقعی دلار را بیشتر از این رقم هم ذکر کرده‌اند، وجود قیمت‌های متفاوت و نوسان‌های شدید، بازار ارزهای خارجی معتبر را بیش از پیش آشفته کرده است. بر پایه گزارش‌ها، قیمت دلار در ساعت‌هایی از روز یکشنبه ۱۹ فروردین مرز ۵۵۰۰ تومان را هم پشت سر گذاشته است. همچنین برخی گزارش‌های دیگر حاکی از فروش دلار در صرافی‌ها به قیمت ۶ هزار تومان است. احمد حسینی نماینده مجلس، از احتمال افزایش قیمت دلار به هفت هزار تومان سخن گفته است.

در این میان، قیمت هر قطعه سکه تمام طرح قدیمی در روز یکشنبه ۱۹ فروردین به یک میلیون و ۸۳ هزار تومان رسیده که نسبت به روز گذشته ۶۶ هزار تومان افزایش داشته است.

برخی عامل این جهش را افزایش قیمت ارز می‌دانند؛ چرا که چشم‌انداز تیره و تار تومان باعث شده است که مردم به فکر تبدیل نقدینگی به طلا و ارز باشند که این امر به نوبه خود التهاباتی را در جهت افزایش قیمت ارز دامن زده است.

یک عضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت که به دلیل افزایش بهای ارز در سال گذشته ارزش پس‌اندازهای خرد مردم ۲۸ درصد کاهش یافت و “مردم حق دارند” برای حفظ ارزش سپرده‌هایشان آن را به دارایی‌های دیگر مانند سکه یا ارز تبدیل کنند.

این عضو اتاق بازرگانی می‌گوید اگر دولت در عرضه ارز محدودیتی دارد باید به طور شفاف با مردم در میان بگذارد تا توقعات آنها با اتفاقات واقعی که در اقتصاد می‌افتد هم‌سطح شود. به باور برخی کارشناسان عدم تناسب عرضه و تقاضا یکی از علت‌های افزایش بهای ارز است.

ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی روز ۶ فروردین علت افزایش شدید بهای دلار در روزهای قبل را حساسیت‌های زیاد به «تحولات غیراقتصادی» دانست و آن را موقتی عنوان کرد.

آذرماه سال گذشته و هنگامی که جهش بهای ارزهای معتبر خارجی تازه آغاز شده و قیمت هر دلار آمریکا به ۴۲۰۰ تومان رسیده بود نیز سیف این قیمت را «غیرواقعی» خواند و وعده داد بهای ارز «به طور حتم» تا پایان سال کاهش می‌یابد.

روز شنبه ۱۸ فروردین مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقتصادی و اکبر ترکان، نیز با استدلالی کاملا متفاوت با سیف، بهای کنونی ارزهای خارجی در بازار آزاد ایران را غیرواقعی خواندند.

حمایت از افزایش بهای ارز

مسعود نیلی ضمن پشتیبانی از افزایش بهای ارز می‌گوید سیاست‌های تعدیلی و پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ارز در سال‌های گذشته موجب شد که بهای آن در دوره‌ای با یک یا چند جهش «به مقدار تعادلی خود» برسد.

او با انتقاد از «سیاست‌های نادرست ارزی» می‌افزاید بهای ارز باید متناسب با تفاوت میزان تورم داخلی و خارجی به طور مرتب افزایش یابد.

به اعتقاد دستیار ویژه رئیس جمهور ثابت نگه داشتن بهای ارز به زیان تولید داخلی است. اکبر ترکان نیز با استدلال مشابهی ضمن حمایت از افزایش قیمت دلار و دیگر ارزهای معتبر خارجی به خبرگزاری تسنیم گفت: «هنگامی که قیمت‌ها به دلیل تورم بالا می‌رود، پایین نگه داشتن مصنوعی بهای ارز باعث گران شدن کالای داخلی می‌شود.»

اقتصاددانان معتقدند که از آنجا که برخلاف وعده‌های بانک مرکزی هیچ گونه دگرگونی در ساختار اقتصاد ایران به وجود نیامده، همان عوامل پیشین و بنیادی مانند تورم، هجوم مردم به بازار ارز و ذخیره‌سازی ارز و فرار سرمایه از کشور باعث افزایش مداوم قیمت ارز شده است.

نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس ، ۱۸ فروردین در نامه سرگشاده‌ای خطاب به حسن روحانی افزایش بهای ارز و کاهش ۴۰ درصدی ارزش پول ملی طی یک سال گذشته را «فاجعه» خواند و هشدار داد که با ادامه این روند باید منتظر ایجاد مشکلات حاد اجتماعی، سیاسی و امنیتی بود که نظام را تهدید می‌کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment