سفره کوچک کارگران ایران در ایام عید ، خالی تر از همیشه - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > سفره کوچک کارگران ایران در ایام عید ، خالی تر از همیشه

سفره کوچک کارگران ایران در ایام عید ، خالی تر از همیشه

سفره کارگران در عید
ایران ـ کارگری

سفره کوچک کارگران ایران در ایام عید، خالی تر از همیشه

درحالیکه در آستانه سال جدید هستیم، هنوز کارگران علیرغم اعتصابات، اعتراضات و تجمعات وسیع‌شان در بسیاری از کارخانه‌ها و مراکز کارگری، پاسخی برای مطالباتشان دریافت نکرده‌اند. نه تنها خبری از عیدی و پاداش سالانه نیست، حتی وعده پرداخت دستمزدهای معوقه را هم نه به کارگران بخش دولتی داده‌اند و نه به کارگران بخش خصوصی. اینک همچنین خبری از افزایش دستمزدها متناسب با هزینه معیشت یک خانواده کارگری درمیان نیست. اما در مسیری معکوس آنچه که این روزها بسیار مشهود و عیان است، تلاش نهادهای ضد کارگری مانند «شوراهای اسلامی کار» و «خانه کارگر» است که با حیله‌های شرعی قصد دارند باز هم در سال آینده دستمزد پنج برابر زیر خط فقر را به کارگران تحمیل کنند.

روز سه شنبه ٢٢ اسفند ماه کمسیون سه جانبه تعیین دستمزد، بدون حضور نماینده کارگران با ارائه آمارهای جعلی و غیرواقعی از تورم که گویا تک رقمی است و گنجاندن تنها بخشی از اقلام سبد معیشت در محاسباتشان، حداقل سبد معیشت یک خانواده کارگری سه و نیم نفره را دو میلون و هفتصد هزار تومان اعلام کردند. این مبلغ، خود نصف هزینه زندگی روی خط فقر برای یک خانواده متوسط کارگری است. علاوه براین، آنها می‌خواهند به کارگران بقبولانند که، آنچه مسئولان، میان «حداقل دستمزد» و «سبد معیشت» می‌خوانند ـ که آنهم ۵۰٪ است ـ را باید بپذیرند؛ زیرا از نظر آنان کارفرمایان توانایی پرداخت دستمزد بیشتری ندارند. با این وضع تا امروز نیز شورای سه جانبه تعیین دستمزدها، حداقل دستمزد کارگران برای سال1397 را اعلام نکرده است. اما یقینأ آنچه از مصوبه این کمسیون ضدکارگری در رابطه با تعیین حد اقل دستمزد برای سال آینده بیرون می‌آید، افزایش اندکی خواهد بود که حتی جبران بالا رفتن نرخ تورم و گرانی چند ماه گذشته را نیز نخواهد کرد.

دولت و دیگر کارفرمایان درحالی به دروغ ادعا می‌کنند که توانایی پرداخت دستمزد بیشتر به کارگران را ندارند که سال‌هاست دستمزد پنچ مرتبه زیرخط فقر را به کارگران تحمیل کرده‌اند. میزان دستمزد کارگران در ایران چیزی درحدود ۵٪ از کل هزینه تولید است. این درحالی است که بنا به آمارهای رسمی ارائه شده از سوی اتحادیه‌های کارگری در بسیاری از کشورهای جهان، دستمزد کارگـران بیش از٣٠٪ هزینه تولیه را شامل می‌شود. به این ترتیب تحت قوانین عقب مانده کشور ما، کارگران در ایران با شدت و حِدت بیشتری نسبت به کارگـران دیگر کشورها استثمار می‌شوند.

ترس از وقوع اعتراضات شدیدتر

اما کارگران در مقابل این وضعیت ساکت ننشسته‌اند. در چند ماه گذشته اعتصابات، اعتراضات و تجمعات کارگری درسطح سراسری در ایران بالا گرفته است. کار به جایی رسیده که حتی بعضی از نمایندگان مجلس نیز اعتراف می‌کنند که ۸۰٪ مردم ایران زیرخط فقر زندگی می‌کنند و نسبت به خطر وقوع اعتراضات شدیدتر از اعتراضات دیماه هشدار می‌دهند.

روز چهارشنبه ٢٣ اسفند ماه کارگـران گروه صنعتی فولاد در بیست و سومین روز اعتراض و تجمعات پیوسته خود، با شعارهایی از جمله « حسین حسین شعارشون، دزدیها افتخارشون» و «نه زندان نه تهدید دیگه فایده نداره»، «می‌میریم می‌ایستم حقوقمونه می‌گیریم» بار دیگر بر ادامه مبارزه‌شان تا تحقق خواسته‌هایشان پای فشردند.

تداوم اعتصابات و اعتراضات کارگری نشان از آن دارد که کارگـران آگاهند و می‌دانند که کسی پاسخگوی مطالباتشان نخواهد شد؛ مگر اینکه خود وارد صحنه شوند. در چنین شرایطی ارتقای سطح اعتراضات کارگران می‌تواند توازن قوا را به نفع آنها تغییر داده و طرف حساب‌های خود را وادار به قبول خواست افزایش دستمزد متناسب با هزینه حداقل یک زندگی آسوده و تحقق مطالبات‌شان بنمایند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment