ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > خالی‌تر شدن سفره خالی کارگر در کنار فقیرتر شدن طبقه فقیر کارگر

خالی‌تر شدن سفره خالی کارگر در کنار فقیرتر شدن طبقه فقیر کارگر

کارگر
ایران – کارگری

خالی‌تر شدن سفره خالی کارگر در کنار فقیرتر شدن طبقه فقیر کارگر

فقیرتر شدن طبقه کارگر و اقشار کم درآمد به دلیل بحرانهای اقتصادی دامن گیر نظام و بی کفایتی مسئولین

به گزارش رسانه‌ها نایب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی معتقد است: حداقل دستمزد یک کارگر در مقایسه با یک سال گذشته، بالغ بر ۷۹٪  از یک سکه بهار آزادی و امسال ۳۷٪ از یک سکه بهار آزادی تقلیل یافته است.

حبیب صادق‌زاده تبریزی در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، تأکید کرد: دولتمردان باید درنظر داشته باشند کاهش قدرت خرید کارگران تبعات منفی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بسیاری را در پی‌خواهد داشت که عزم و اراده مسئولان و ارایه راهکار جهت از خروج این بحران اقتصادی را می‌طلبد. کارگران دیگر تاب و توان تحمل این سختی‌ها را ندارند.

صادق‌زاده تبریزی با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی این روزها برای کارگرانی که حقوقی پایین‌تر از خط فقر دریافت می‌کنند، اظهار داشت: این موضوع فشاری مضاعف بر کارگران وارد کرده به گونه‌ای که در این شرایط روز به روز شاهد فقیر‌تر شدن این طبقه هستیم.

وی در قسمت دیگری از صحبتهایش خاطرنشان کرد: سفره کارگران کمرنگ بود، کمرنگ‌تر شد. به طوری که کل حقوق یک ماه کارگران تنها صرف هزینه‌های جاری چند روز می‌شود که در نهایت موجب می‌شود کارگران علی‌رغم تلاش و فعالیت‌های بسیار در طول یک ماه حتی نمی‌توانند از پس هزینه‌های ابتدایی خانواده خود بر آیند.

کارگر

در ادامه، نایب رئیس کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی افزود: طبیعتا درک چنین شرایطی نیاز به این دارد که از نزدیک زندگی کارگران را لمس کنیم و تجربه زندگی با حداقل حقوق پایه را آنهم اگر سر موقع دریافت شود؛ را داشته باشیم، آن وقت می‌بینیم که به واقع نمی‌شود با هزینه‌های گزافی که مدام به صورت صعودی به آنها افزوده هم می‌شود، زندگی را اداره کرد.

درنهایت این روش از زندگی و عدم کفاف حقوق موجبات شرمندگی کارگران در میان خانواده‌های خود را به همراه دارد. این درحالی است که کارگران در مقابل تورم و گرانی؛ تنها سالی یک‌بار به دستمزشان افزوده می‌شود. این وضعیت در شرایطی است که امسال نیز دستمزد کارگران افزایش چشمگیری نداشت و کماکان دریافتی یک‌ماه طبقه کارگر سه برابر زیر خط فقر است.

صادق زاده در قسمت دیگری از صحبتهایش مشکل را نوسانات ارزی و وضعیت نابسامان اقتصادی می‌خواند اما اشاره نمی‌کند که نوسانات ارزی و وضعیت فاجعه آمیز و نه نابسامان اقتصادی نتیجه سیاستهای ضد ایرانی و ضد مردمی نظامی است که جز نابودی و ویرانی و کشتار و سرکوب وظیفه و هدفی دیگر برای خود برسمیت نمی‌شناسد.

در انتها صادق زاده از مسئولین امر می‌خواهد که با برگرداندن ثبات به بازار ارز و . . . از خود عزمی جهادی نشان دهند حال آنکه همین مسئولین دزد و چپاولگر هستند که خودشان این وضعیت را بوجود آورده اند و آنها نیستند که بخواهند یا بتوانند این وضعیت را برگردانند. تنها راه برای نجات طبقه کارگر و طبقات محروم و زحمتکش از این زندگی فلاکت بار جابجایی حاکمیت سیاسی و استقرار یک حاکمیت مردمی است که همه هدفش را رفاه و آسایش و پیشرفت و ترقی ایران و ایرانی بداند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment