ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > ارمغان اقتصادی جمهوری اسلامی برای خانواده‌های کم درآمد: سفره خالی از گوشت

ارمغان اقتصادی جمهوری اسلامی برای خانواده‌های کم درآمد: سفره خالی از گوشت

سفره خالی از گوشت

ایران – اقتصادی

ارمغان اقتصادی جمهوری اسلامی برای خانواده‌های کم درآمد: سفره خالی از  گوشت 

گزارش خبرگزاریها از سطح پایتخت نشان می‌دهد که هر کیلوگرم گوشت تازه گوسفندی بین ۴۲ تا ۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسد تا حدی که به نظر می‌رسد این کالای اساسی در سبد خانوار به ویژه قشر متوسط به پایین در حال حذف شدن است.

گزارش حاضر عینأ توسط خبرنگار خبرگزاری فارس تهیه شده است: «پس از بررسی‌های میدانی از در سطح پایتخت برای برآورد آخرین وضعیت قیمت گوشت قرمز یاد ضرب‌المثل معروف که می‌گوید «گربه دستش به گوش نمی‌رسد …» می‌افتم که حالا دیگر باید گفت دست آدمیزاد هم دیگر به گوشت نمی‌رسد؛ چراکه قیمت این کالای اساسی خانوار به جایی رسیده که باید رفته‌رفته آن را کالای لوکس خطاب کرد.

در نقاط جنوبی پایتخت مانند خیابان خورشید، در میدان شهدا، خیابان شهرستانی در میدان امام حسین و سازمان میادین تره‌بار هر کیلوگرم گوشت شقه گوسفندی به رقم ۴۱ تا ۴۳ هزار تومان رسیده است و جالب‌تر اینکه فروشندگان گوشت می‌گویند این کالا ارزان شده است و وقتی مفهوم ارزان شدن را جویا می‌شوی، می‌گویند که نسبت به دو هفته اخیر در هر کیلو 3-2 هزار تومان کاهش داشته است. به هر حال این هم مفهومی از ارزانی است که ما با آن آشنا نبوده‌ایم.»

سفره خالی از گوشت

علت افزایش قیمت گوشت

خبرنگار خبرگزاری فارس در ادامه گزارش خود می‌افزاید:

«طی یک سال اخیر، قیمت گوشت رشد ۶۰ درصدی داشته که در گزارشات مختلف دلایل آن بیشتر حول محور دلالی مطرح می‌شد.

نکته‌ای که علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی آن را رد می‌کند و می‌گوید: سرانه جمعیت دامی ما نسبت به رشد جمعیت پس از انقلاب رشد نکرده و ما کمبود دام داریم، در نتیجه این موضوع سبب می‌شود قیمت گوشـت رشد فزاینده‌ای داشته باشد.

او اشاره می‌کند که طی ۴ ، ۵ ماه اخیر، میزان زیادی گوشت تازه وارد کشور شده است.

اختلاف فاحش قیمت گوشت در مناطق مختلف پایتخت

یکی از قصابان سطح شهر در مورد قیمت گوشـت می‌گوید: ارزان و گران شدن گوشـت برای ما تفاوتی ندارد جز اینکه هر چقدر قیمت گوشـت پایین‌تر باشد مشتری بیشتری داریم و هرچه قدر گران‌تر مشتری کمتر و چانه زنی بیشتر؛ چراکه ما موظفیم طبق قانون اتحادیه تنها 10 درصد به قیمت گوشت اضافه کنیم.

او می‌افزاید: به عنوان مثال امروز هر کیلوگرم گوشـت شقه گوسفندی را ۳۹ هزار تومان از کشتارگاه تحویل گرفتیم که باید آن را ۴۳ هزار تومان بفروشیم، اما بازهم خودمان هر کیلو ۴۲ هزار تومان قیمت زده‌ایم تا به بهانه ارزان‌تر فروختن مشتری را جذب کنیم.

تمام این سخنان در حالی است که گوشـت‌فروشی‌های منطقه ملاصدرا و میدان تجریش هر کیلوگرم گوشت گرد ران را تا کیلویی ۶۰ هزار تومان می‌فروشند و شقه گوسفندی ۵۰ هزار تومان در این منطقه قیمت خورده است.

درد دل خانم خانم خانه‌دار

سفره خالی از گوشت

در حین تهیه گزارش با زنی میانسال که مشغول چانه زدن با قصابی محل است، صحبت می‌کنم.

او از افزایش قیمت گوشت گلایه‌های بسیار دارد و می‌گوید ما خانواده‌ای ۵ نفره هستیم که به دلیل داشتن داماد و عروس حداقل هفته‌ای یک بار باید برای میهمان غذا درست کنم. اما وقتی می‌بینم برای تهیه یک خورش باید یک کیلو گوشت گوسفند مصرف کنم ترجیح می‌دهم آن را با خرید مرغ جایگزین کنم و گوشـت را تنها برای غذاهای مصرفی واجب که طعم آن جایگزین ندارد، استفاده می‌کنم.

روش جدیدی که این خانم برای صرفه‌جویی اقتصادی در پی گرفته،‌ این است که استخوان‌های گوسفندی را پایان روز به قیمت کیلویی ۵ هزار تومان از قصابی خریداری کرده و در کنار آن مقدار کمی گوشـت قرمز برای طبخ خورش اضافه می‌کند تا حداقل قوه غذایی را برای فرزندانش تأمین کند.

مرد میانسال دیگری هم از جایگزین کردن گوشـت گوساله برای طبخ غذاهای خورشی می‌گوید؛

چراکه مقرون به صرفه‌تر است و با خرید یک کیلوگرم گوشـت گوساله می‌تواند به‌راحتی یک ماه خود و همسرش را سپری کند در حالی که برای خرید گوشـت مشابه گوسفندی بهای خرید ۳ کیلوگرم گوشـت با استخوان را بپردازد که می‌شود ماهی ۱۵۰ هزار تومان. او می‌گوید من تنها ماهانه یک میلیون تومان حقوق بازنشستگی دارم که توان خرید حداقل ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان گوشت و مرغ را ندارم.»

سفره خالی از گوشت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس «این وضعیت برای بسیاری از قشر کارگری جامعه و بازنشسته صدق می‌کند و به نوعی باید گفت گوشـت گوسفندی غذای اغنیا شده است. بارها و بارها در گزارش‌ها ذکر کرده‌ایم که در صورت حذف و کوچک شدن سهم محصولات پروتئینی از جمله گوشت قرمز در سبد خانوار تبعاتی همچون ضعف حافظه، کم‌خونی و مشکلات گوارشی و همچنین اختلال در رشد در کودکان و نوجوانان و زنان باردار بروز خواهد کرد که قطعاً هزینه‌های درمان آن بیشتر خواهد بود.

سفره خالی از گوشت

همچنین عواملی مانند وارداتی بودن بخش عمده نهاده‌های دامی کشور، ثبات نداشتن بازار و یکجانشین کردن عشایر کوچ‌رو که برای صدها سال مهم‌ترین منبع تامین گوشـت قرمز در ایران بوده‌اند را می‌توان از جمله دلایل کمبود تولید گوشت قرمز در کشور قلمداد کرد.»

سفره خالی از گوشت

اما واقعیت چیست؟

برای یافتن ریشه تمام نابسامانیهای اقتصادی و از جمله افزایش سرسام‌آور قیمت گوشت، نیاز نیست راه دوری برویم. در حاکمیت سراسر دزدی و چپاول کدام رکن اقتصادی برپایه درست مي‌چرخد؟

اختلاس‌های نجومی، رانت‌خواری‌های میلیاردی، دزدی و چپاول آقازاده‌ها و فامیلهای هزارتوی مقامات و دولتمردان، هزینه‌های میلیاردی در کل منطقه برای سرپا نگاه‌داشتن دیکتاتورها از خصوصیات برجسته سیاستهای اقتصادی مملکت برباد ده حاکمیت کنونی است و تا زمانی که حاکمیت سیاسی تغییر نکند هیچ بهبودی در وضعیت اقتصادی کشور رخ نخواهد داد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment