ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سرکوب تظاهرات و اعتراضات همراه با بازداشت ، شکنجه و قتل شهروندان

سرکوب تظاهرات و اعتراضات همراه با بازداشت ، شکنجه و قتل شهروندان

بازداشت و سرکوب
ایران – اجتماعی – تظاهـرات

سرکوب تظاهرات و اعتراضات همراه با بازداشت ، شکنجه و قتل شهروندان

در هفته گذشته در تظاهرات اعتراضی سراسری مردم ایران حداقل ۶۰ نفر کشته و بیش از ۳هزار نفر بازداشت شدند. گفته می‌شود که مسئولان حکومتی به خانواده ده تن از بازداشت‌شدگان اعلام کرده‌اند که فرزندانشان «مفقود» شده‌اند، این ادعای مسئولین در حالی مطرح شده است که مأموران هنگام دستگیری این شهروندان در تماسی با خانواده‌هایشان خبر از دستگیری آنان داده بودند.

حداقل۶۰ نفر از شهروندان طی هفته گذشته و در جریان تظاهرات سراسری بر اثر شلیک مستقیم گلوله نیروهای امنیتی به شدت مجروح و سپس جان باختند، این حالی که مقامات حکومتی فقط کشته‌ شدن ۲۳ تن از تظاهرات‌کنندگان را در شهرهای دورود، ایذه، تویسرکان، شاهین‌شهر و قهدریجان تأیید کرده‌اند.
در همین حال گزارشات رسیده حاکی است حکومت در برخی شهرها برای تحویل دادن پیکر جان‌باختگان به عزیزانشان، درخواست ۵۰ میلیون تومان کرده‌اند.

بازداشت شهروندان معترض از طرف نیروهای امنیتی از هفتم دی‌ماه آغاز شده است و تا کنون بازداشت ۲۱۰۰ تن از ۳هزار تن از سوی مقامات رسمی دولتی تأیید شده است.
این بازداشت‌شدگان در وضعیت جسمی سختی قرار دارند و بسیاری از آن‌ها از حق دسترسی به وکیل محروم و تحت فشار برای اعترافات تلویزیونی هستند.
نیروهای امنیتی از دیدار این زندانیان حتی با خانواده‌هایشان جلوگیری می‌کنند. همچنین بیم شکنجه فیزیکی زندانیان می‌رود.

یکی از بازداشت‌شدگان به نام اشکان آبسواران، جوان ۲۰ ساله، است که به گفته مسئولان اکنون مفقودالاثر است. حال آن‌که ماموران پیش‌تر با گوشی تلفن او با مادرش تماس گرفتند و خبر از بازداشت او دادند.

به گفته نمایندگان مجلس، وزارت اطلاعات طی هفته گذشته ۱۰۲ تن از دانشجویان و فعالان این صنف را بازداشت کرده است که هویت این بازداشت شده‌گان در گزارشات قبلی منتشر شده است.

بیش از ۱۳۰ شهر در تظاهرات سراسری ضددولتی در ایران شرکت کردند که در تمام این شهرها، نیروهای امنیتی، نظامی و شبه‌نظامی با به‌کارگیری خشونت دست به سرکوب شهروندان معترض زدند.

سپاه پاسداران از روز یکشنبه نهم دی‌ماه در زندان رجایی‌شهر مستقر شده‌ است و زندانیان سیاسی را تهدید کرده‌اند که «نسبت به وقایع اخیر خوش‌بین نباشید؛ در صورت بروز هر اتفاقی هیچکدام از شما از زندان زنده بیرون نخواهید رفت. »

دولت شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، توییتر و فیس‌بوک که برای هماهنگی معترضین به کار می‌رفت را از دسترس خارج کرده است و اتصال به آن‌ها ناممکن یا با اختلال شدید همراه است. در این شرایط دسترسی شهروندان به جریان اطلاعات آزاد مختل شده است.

ما از تمامی مجامع، سازمان‌ها و نهادهای حقوق بشری و بین‌المللی می‌خواهیم ضمن حمایت از حقوق حقه مردم ایران برای اعتراض و تظاهرات، با استفاده از قوانین و ساز وکارهای مناسب و موجود مانع از نقض حقوق بشر از سوی نیروهای سرکوبگر حکومتی شده و آن را به رعایت حقوق بشر ملزم کنند.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment