ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > سرنوشت نامعلوم ۹ راننده کامیون بازداشت شده در اعتصاب سراسری کامیون‌داران

سرنوشت نامعلوم ۹ راننده کامیون بازداشت شده در اعتصاب سراسری کامیون‌داران

سرنوشت نامعلوم ۹ راننده کامیون
ایران ـ کارگری

سرنوشت نامعلوم ۹ راننده کامیون بازداشت شده در اعتصاب سراسری کامیون‌داران

سرنوشت نامعلوم ۹ راننده کامیون دستگیر شده در اعتصاب سراسری کامیونداران، موضوع نگرانی خانواده‌ها و همکاران‌شان شده است. بدنبال اعتصاب سراسری چند روزه رانندگان و کامیون‌داران، ۱۷ راننده کامیون به جرم شرکت در مطالبات صنفی، بازداشت شدند. از میان بازداشت‌شدگان، ۸ تن آزاد شده‌اند؛ اما ۹ راننده باقیمانده هنوز در انتظار تشکیل دادگاه به سر می‌برند.

گزارش‌ها حاکی است که برای این ۹ راننده، پس از دستگیری، پرونده تشکیل شده است. آنها تا برگزاری دادگاه بطور موقت و به قید وثیقه آزاد شده‌اند. اسامی این رانندگان که در رسانه‌های داخلی نیز اعلام شده، به قرار زیر است: ۱. احسان پورخسروانی ۲. محسن کریمی ۳. احمدصادقی ۴. سیدعلی‌اصغر رضوی ۵. رسول عوض‌پور ۶. عباس نصرت‌ابادی ۷. فرشید صالحی ۸. حسن سالاری ۹. مسعود مظفری.

شایان یادآوری است که رانندگان کامیون از یکم خرداد ماه امسال (۱۳۹۷) در اعتراض به پایین بودن نرخ کرایه، حق کمیسیون شرکت‌های باربری، قطع یارانه بیمه رانندگان و دیگر مشکلات صنفی دست به اعتصاب زدند.  این حرکت اعتراضی کامیون‌داران و رانندگان کامیون که بصورت متحد و هماهنگ سراسر کشور را پوشش داده بود، بیشتر از یک هفته به درازا کشید. اعتصاب رانندگان کامیون و کامیون‌داران، سوخت‌رسانی را در برخی از شهرهای ایران مختل کرد. خواسته کامیون‌داران اعتصابی، افزایش ۴۰٪ تا ۵۰٪ نرخ حمل بود.

با بالا گرفتن اعتصاب رانندگان کامیون و همه‌گیر شدن خبرهای آن در فضای مجازی، وزارت راه و شهرسازی اعلام نمود که نرخ حمل بار را فقط۲۰٪ افزایش می‌دهد؛ مبلغی که با میزان مطالبه شده از سوی اعتصاب کنندگان مطابقت نداشت و کمتر از نصف آن بود. در این میان وعده‌های مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس نیز عملی نشد.

در راستای حمایت از اعتصاب کامیون‌داران، روز پنج‌شنبه ۱۰ خردادماه مصادف با ۳۱ ماه مه ۲۰۱۸، فدراسیون بین‌المللی کارگران حمل و نقل با انتشار بیانیه‌ای، همبستگی خود را با رانندگان کامیون در ایران اعلام کرد. لازم به ذکر است که اعتصاب رانندگان کامیون در اوایل تیرماه نیز در برخی شهرهای ایران بصورت جسته و گریخته، همچنان ادامه داشت.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment