سرنوشت مبهم ۲ فعال محیط‌زیست پس از گذشت بیش از یک‌ ماه از بازداشت - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سرنوشت مبهم ۲ فعال محیط‌زیست پس از گذشت بیش از یک‌ ماه از بازداشت

سرنوشت مبهم ۲ فعال محیط‌زیست پس از گذشت بیش از یک‌ ماه از بازداشت

سرنوشت
ایران – اجتماعی

سرنوشت مبهم ۲ فعال محیط‌زیست پس از گذشت بیش از یک‌ ماه از بازداشت

با گذشت بیش از یک ماه از دستگیر شدن دو تن اعضای انجمن محیط زیستی «ولات» در شهر بوکان از سوی وزارت اطلاعات این شهر، هنوز از سرنوشت این دو فعال محیط زیستی اطلاعی در دست نیست. مراجعه و پیگیری خانواده‌های دستگیر شدگان به اداره اطلاعات نیز تاکنون بی نتیجه مانده است.

به گزارش نقل شده از سازمان محیط زیستی ژینگه وان، نیروهای وزارت اطلاعات در شهرستان بوکان، شب ۲۰ اسفند ماه ۱۳۹۶ شمسی برابر با ۱۱ مارس ۲۰۱۸، به منزل دو فعال میحط زیستی با نامهای «حامد سپهری» و «جعفر امینی» یورش برده و این دو فعال محیط زیستی را دستگیر و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند.

تاکنون وزارت اطلاعات دلیل دستگیر شدن این دو شهروند فعال مدنی را اعلام نکرده‌اند و از ارائه پاسخ به خانواده‌های‌ آنها خودداری کرده‌اند.
از سوی دیگر نیروهای وزارت اطلاعات به خانواده‌های دستگیر شد‌گان هشدار داده‌اند که در صورت رسانه‌ای کردن خبر دستگیری آنها و انجام هرگونه مصاحبه‌ای با رسانه‌ها در باره بازداشت این دو فعال مدنی، با مجازات سنگین روبرو خواهند شد.

همزمان با دستگیر شدن این دو عضو انجمن محیط زیستی، چند نفر دیگر از اعضای این انجمن، از سوی نیروهای وزارت اطلاعات شهر بوکان به این اداره احضار شدە و بعد از چند روز بازجویی و تهدید آزاد شده‌اند.

لازم به ذکر است که انجمن «ولات» در زمینه‌ی محیط زیستی و فعالیتهای مدنی در منطقه موکریان در شرق کردستان فعالیت دارد و طی سه سال گذشته از سوی نیروهای وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه، چندین تن از فعالین مدنی و اعضای سرشناس این انجمن، تحت فشار قرار گرفته و بارها به نهادهای امنیتی فراخوانده شده‌اند.
فرمانداری شهر بوکان مجوز این انجمن را تاکنون سه بار ابطال نموده و فعالیت‌های این گروه از طرف نهادهای امنیتی متوقف شده است و تمامی اعضای این انجمن، بارها تهدید شده‌اند.

نگرانی از پرونده‌سازی علیه حامد و جعفر و سرنوشت آنها

سال گذشته (1396) نیز پس از اعتراضات و شکایات این انجمن نسبت به عملکرد فرمانداری، شهرداری و شورای شهر بوکان در زمینه تخریب و خرید و فروش غیرقانونی دو پارک «قولە» و «ملت» و پیگیری‌های این انجمن بر سر احقاق مردم، امواج تازە‌ای از فشار نهادهای امنیتی رژیم برای تهدید و ترساندن مسئولین این انجمن محیط‌زیستی شروع شد.
در تابستان ۱۳۹۵ نیز یکی دیگر از اعضای فعال انجمن «ولات» با پرونده‌سازی، از سوی وزارت اطلاعات در دادگاه بوکان به سه سال زندان محکوم شد و سپس مجبور به ترک زادگاه خویش شد و در اقلیم کردستان ساکن گردید.

یادآوری می‌شود که بعد از سلسله اعتراضات مردمی در دیماه سال گذشته(۱۳۹۶) تعدادی از فعالان محیط زیست از جمله آقای سیدامامی دستگیر شده و در زندان به قتل رسید اما مقامات زندان طبق سناریوی ثابت همیشگی مدعی شدند که وی در زندان خودکشی کرده است. این موضوع نگرانی خانواده و دوستان این فعالان محیط زیستی را در پی داشته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment