ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > سرمای سوزناک زمستان و بی‌سرپناهی زلزله زدگان بعد از گذشت بیش از دو هفته

سرمای سوزناک زمستان و بی‌سرپناهی زلزله زدگان بعد از گذشت بیش از دو هفته

تصویر زلزله زدگان
ایران – اجتماعی

سرمای سوزناک زمستان و بی‌سرپناهی زلزله زدگان بعد از گذشت بیش از دو هفته

بی کفایتی ارگان‌های دولتی در کمک‌‌رسانی به مردم زلزله‌زده درکرمانشاه و در سایر مناطق زلزله زده به حدی است که این را همه کسانی که در منطقه حضور دادند، می‌گویند. نیاز مردم زلزله زده به سرپناه و لباس گرم بیش از پیش احساس می‌شود.

حال که  دو هفته از وقوع زلزله در استان کرمانشاه می‌گذرد. طبق آخرین آمار روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی ایران، تا روز ششم آذر، ۴۸۳ نفر در این زلزله جان باخته‌ و ۱۴ هزار و ۶۸۱ تن مصدوم شده‌اند. نزدیک به ۴۰ هزار خانه از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده و ۹۰ هزار نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند.

بیشترین تعداد کشته‌شدگان و نیز بالاترین میزان تخریب متعلق به شهرستان سرپل ذهاب است.
این آمار در حالی است که نماینده مجلس از کرمانشاه، از هزاران کشته و زخمی سخن گفته بود.

به گفته مردم، کمک‌های مردمی در روزهای اول بسیار خوب بوده، اما نیاز به سرپناه از همه نیازها بالاتر است چرا که فصل سرما از راه رسیده است. اکثر خانه‌های سرپل ذهاب تخریب شده‌اند و آنهایی هم که سرپا مانده‌اند به گفته بازرسان، باید تخریب شده و از نو ساخته شوند یعنی تقریبا تمامی خانه‌ها یا تخریب شده یا باید تخریب شوند.

تصویر زلزله زدگان

محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، چهار روز پس از وقوع زلزله، وعده اعطای۱۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه (بدون بهره) و نیز پرداخت ۲۵ میلیون تومان وام به هر خانوار روستایی و ۳۵ میلیون تومان به هر خانوار شهری با بهره ۴ درصد را داد.
ولی او نمی گوید که بازپرداخت این وام‌ها از سوی کسانی که همه چیزشان را در زلزله از دست داده‌اند چگونه باید صورت گیرد؟

مردم این مناطق منبع درآمدشان را از دست داده‌اند؛ برای مثال اگر مغازه داشتند تخریب شده، دامداران دام‌هایشان را از دست داده‌اند، زمین‌های کشاورزی از بین رفته. با این اوصاف خانواده‌ها چگونه می‌خواهند این وام‌ها را بازپرداخت کنند؟

این سؤالی است که هیچیک از مدیران و مقامات دولت «تدبیر و امید» پاسخی به آن نمی‌دهند و پاسخی هم ندارند که بدهند چراکه اولویت دولت نه تأمین سرپناه برای زلزله‌زدگان داغدار و بی سرپناه استان کرمانشاه و کردستان، بلکه به گفته حسن نصرالله، تأمین لباس و غذا و سلاح و تجهیزات حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن و حشدالشعبی عراق و نیروهای بشار اسد و فاطمیون افغانستان و زینبیون پاکستان و . . . می‌باشد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment