ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > سبد معیشتی ۳،۷ میلیون تومانی، حداقل معیشت ماهانه یک خانوار کارگری

سبد معیشتی ۳،۷ میلیون تومانی، حداقل معیشت ماهانه یک خانوار کارگری

سبد معیشتی یک خانوار
ایران – کارگری

سبد معیشتی ۳،۷ میلیون تومانی، حداقل معیشت ماهانه یک خانوار کارگری

از طرف دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران اعلام شد که سبد معیشتی ماهانه یک خانوار کارگری، ۳.۷ میلیون تومان است. این رقم در شرایطی اعلام شده که حداقل دستمزد ماهانه کارگران ۹۳۰ هزار تومان است.

هادی ابوی با اعلام اینکه نتایج تحقیقات و گزارش‌های به دست آمده این کانون به شورای عالی کار ارائه شده است، اضافه کرد: سال گذشته، هزینه سبد معیشت خانوار چهار نفره کارگری ۳.۲ میلیون تومان بود که در شورای عالی کار به رقم ۲.۵ میلیون تومان رسیده بودند.

اشاره دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران به رقم اعلام شده از سوی کمیته مزد، وابسته به شورای عالی کار بود. با این همه، شورای عالی کار در روزهای پایانی اسفند ماه حداقل دستمزد ماهانه کارگران را ۹۳۰ هزار تومان اعلام کرد؛‌ تصمیمی که اعتراض گسترده تشکل‌های کارگری را به همراه داشت.

یکشنبه شب ۱۳ اسفند ماه، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در برنامه ای تلویزیونی با تایید این موضوع که قدرت خرید کارگرها، به ویژه در شهرها، کفاف زندگی آنان را نمی دهد، افزود: «فقر شهری بسیار وحشتناک تر از فقر روستایی است.»

با این همه،‌ او مخالفت خود را با افزایش حداقل دستمزد کارگران به دو میلیون تومان در ماه ابراز داشت و گفت که «باید مراقب کارفرمایان نیمه جان»‌ هم باشد.

هادی ابوی در مورد چگونگی تعیین رقم ۳.۷ میلیون تومان به عنوان سبد معیشت ماهانه یک خانوار کارگری گفت: «ملاک عمل ما، ارقام کف بازار و هزینه‌های ملموس زندگی کارگران است و بخشی از این هزینه، حداقل کالری مورد نیاز بدن یک خانواده چهار نفره را شامل می‌شود که با محاسبه هزینه‌های ابتدایی و بدون تفریحات و سفر و  خرید اقلام لوکس است. »

او اشاره کرد که رقم ۳.۷ میلیون تومان در شرایطی به دست آمد که «سفره کارگران را کوچک‌تر کرده‌ایم. »

این در حالی است که به گفته علی اصلانی، عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور،‌ «حدود ۸۰ درصد از جامعه کارگری زیر خط فقر هستند و سال‌ها است که فاصله بین دستمزد کارگران با خط فقر، جامعه کارگری را اذیت می‌کند و باید راه‌حلی برای این مسئله پیدا کنند. »

فرامرز توفیقی، رئیس کارگروه مزد کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور، روز ۲۴ دی با اشاره به اینکه فاصله ای ۱۷۰ درصدی بین سبد معیشت و حداقل دستمزد وجود دارد،‌ گفته بود: «فاصله عمیقی بین سبد معیشت و حداقل دستمزد کارگران وجود دارد و کارگران دیگر طاقت ندارند سفره‌های‌شان بیش از این کوچک‌ شود. »

گفتگوها در مورد حداقل دستمزد ماهانه کارگران در شرایطی ادامه دارد که تشکل‌های مستقل کارگری با اشاره به اینکه دستمزد کنونی، «کفاف ۱۰ روز زندگی» خانواده‌های کارگری را نمی‌دهد، خواستار تعیین ۵ میلیون تومان به عنوان حداقل دستمزد ماهانه سال آینده شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment