ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > «سانچی»، جان باختن همه سرنشینان و غرق شدن کامل کشتی + فیلم، عکس و اسامی

«سانچی»، جان باختن همه سرنشینان و غرق شدن کامل کشتی + فیلم، عکس و اسامی

ایران – اجتماعی

«سانچی»، جان باختن همه سرنشینان و غرق شدن کامل کشتی + فیلم، عکس و اسامی

رییس سازمان دریانوردی شانگهای: تمامی خدمه نفتکش «سانچی» درهمان انفجار اول جان خود را از دست داده‌اند. اما عملیات امداد و نجات تا آخر ادامه خواهد یافت

معاون سازمان بنادر و دریانوردی با بیان اینکه خبر فوت ۳۲ خدمه کشتی سانچی را از منابع چینی شنیده‌ایم، گفت: منتظر اعلام رسمی و تایید خبر از سوی مقامات رسمی کشورمان در چین هستیم.

رئیس سازمان بنادر و دریانوردی جان باختن ۳۲ پرسنل نفتکش “سانچی” در آبهای چین را تایید کرد.

محمد راستاد – معاون وزیر راه و شهرسازی – که با چند روز تأخیر برای پیگیری وضعیت نفتکش ایرانی به چین سفر کرده است، با بیان اینکه بر اساس گزارش ساعت ۱۵ (به وقت چین) تیم جستجوی بندر شانگهای چین، دو سوم «سانچی» غرق شده است، اظهار کرد: بر این اساس جان باختن ۲۹ پرسنل دیگر که احتمالا در نفتکش بودند، تایید می‌شود.

وی یادآور شد که پیکر سه پرسنل این نفتکش طی روزهای اخیر پیدا شده بود که به بندر شانگهای منتقل شده است.

یادآوری می‌شود  در تاریخ ۱۶ دی ماه یک فروند نفتکش ایرانی با یک فروند کشتی چینی، برخورد کرد که باعث حریق نفتکش ایرانی و مفقود شدن ۳۲ پرسنل آن (۳۰ ایرانی و دو بنگلادشی) شد.

جمهوری اسلامی در روزهای اول که شاید امکان نجات پرسنل این کشتی وجود داشت هیچ اقدامی در راستای انجام عملیات نجات انجام نداد. کشور چین هم با تأخیر اقدام به انجام عملیات نجات کرد و عملیات نجات آنها هم ۲۴ ساعته نبود.

برخی منابع اظهار داشتند اگر مشکلی برای حکومت بشار اسد اتفاق می افتاد یا اگر حسن نصرالله درخواست کمک می‌کرد واکنش جمهوری اسلامی بسیار سریعتر می‌بود. درحالیکه حادثه تصادم کشتی در روز شنبه ۱۶ دیماه اتفاق افتاد تکاوران ارتش برای انجام عملیات نجات امروز یکشنبه ۲۴ دیماه به محل رسیدند! وزیر کار دولت روحانی نیز که در این امور کمترین علم و تجربه‌ای ندارد بعد از چند روز عازم چین شد تا حداقل گفته شود که دولت هم اقدامی انجام داده است.

خانواده پرسنل مستقر در کشتی نفتکش نیز در مصاحبه‌های مختلف با رسانه‌های رسمی نارضایتی خودشان را از تأخیر چند روزه و بی واکنشی مسئولین و مقامات ابراز داشتند. آنها در مصاحبه با رسانه‌ها ابراز داشتند که عملیات نجات با تأخیر انجام شده و بطور خاص کشور چین در روزهای اول که احتمال نجات خدمه کشتی وجود داشته است عملیات نجات را شبانه روزی دنبال نمی‌کردند.

منصوره یحیایی همسر آفیسر کشتی با انتقاد ضمنی از عملکرد چین می‌گوید: «از چین (توقع داریم). کشتی ما الان آنجاست، می‌تواند خیلی بیشتر کمک کند. از چین می خواهیم به ما کمک کند و جان بچه های ما را نجات دهد. پنج روز خیلی زیاد است. پنج روز که برای ما هر روزش کابوسی بوده که هنوز تمام نشده است.»

الیا محتشمی، همسر وحید محبی مهندس کشتی می‌گوید: «من می دانم که آنها الان یک جای امن (در کشتی) هستند. حتی یک درصد هم به این فکر نمی کنیم که اتفاقی(ناگوار) برای آنها افتاده باشد. ولی هر ثانیه و هر لحظه که می گذرد ارزشمند است.»

شکوفه عبدالله زاده همسر احسان قاسم ابادی آفیسر دوم کشتی با انتقاد از امید دادن‌های بیجا می‌گوید: «اخبار ضد و نقیض زیاد است. امروز به ما دلدارری می دادند که امداد و نجات رسیده و فردا آنها نجات می یابند ، من با خودم گفتم خدا را شکر، پس می روند روی کشتی و نجاتشان می دهند، بعد همان موقع آقایی از در می آید و می گوید نه، نفرستاده اند و امدادی نرسیده. من نتوانستم روی پاهایم بایستم، واقعا دیگر نمی توانیم. صبرمان تمام شده است.»

در این میان ۱۲ تکاور ایرانی که با تأخیر چندروزه به چین اعزام شده‌ بودند، صبح امروز یکشنبه ۲۴ دیماه به نفتکش رسیدند تا عملیات امداد و تجسس را در داخل نفتکش انجام دهند اما به گفته رییس سازمان بنادر و دریانوردی به دلیل شدت گرفتن آتش، امکان ورود به کشتی برای تجسس مفقودین فراهم نشد و دو – سوم این نفتکش غرق شده است.

در زمان تنظیم این خبر، گزارشات رسیده حاکی از غرق شدن کامل کشتی «سانچی» و از دست رفتن هرگونه امیدی به نجات احتمالی پرسنل می‌باشد.

«ایران کارگر» به نوبه خود این ضایعه بزرگ را به همه هموطنان و بویژه به خانواده‌های محترم پرسنل جان‌باخته کشتی تسلیت می‌گوید و برای همه عزیزانشان آرزوی صبر و بردباری می‌کند.

 

«سانچی»«سانچی» «سانچی» «سانچی»

کشتی «سانچی»

اسامی ۳۲ پرسنل کشتی نفتکش «سانچی» که ۶ روز پیش در ۱۵۸مایلی سواحل شرقی چین دچار حریق شد و در این حادثه جان خود را از دست دادند به شرح ذیل است:

«سانچی»

۱-مجید قصابی عروجی، کاپیتان

۲- فرید محبی، سرمهندس

۳-مجید نقیان، افسر اول

۴-حسین جهانی هل‌آباد، افسر دوم

۵-احسان ابولی قاسم‌آبادی، افسر دوم

۶-میلاد عنایتی، افسر سوم

۷–حامد بهاری هشکوایی، مهندس دوم

۸- محمدرضا رضازاده ماسوله، مهندس سوم

۹- مهدی سادگی، مهندس سوم

۱۰-حسن رومیانی، مهندس چهارم

۱۱-محمد کاووسی تکاب، افسر تدارکات

۱۲- بهرام اتحاد، افسر برق

۱۳-عبدالغنی سامری، سرملوان

۱۴- ابوذر نظامی، کمک سر ملوان

۱۵-سیدجواد حیدری، ملوان یکم

۱۶-محمدساجب علی میرید‌ها، ملوان یکم

۱۷-محمدهارون راشید، ملوان یکم

۱۸-علیرضا نجفی‎فر، ملوان دوم

۱۹- علی حیدریه کهن، ملوان دوم

۲۰-بهرام پوریانی، تعمیرکار

۲۱- یاور افشاری، روغن کار

۲۲-میلاد آروی، روغن کار

۲۳-مسلم علیزاده نودهی، روغن‎کار

۲۴-عبدالکریم بشارتی‌پور، سرآشپز

۲۵-امید ضیایی، کمک سرآشپز

۲۶-ایوب مظفری عبدگاه، مهماندار

۲۷-احسان فرجی، مهماندار

۲۸- سعید دهقانی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ

۲۹-پوریا عیدی‌پور، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ

۳۰-سجاد عبداللهی، دانشجوی عرشه از دانشگاه خارگ

۳۱-محمد پیریائی، دانشجوی موتور از دانشگاه صنعت نفت محمودآباد

۳۲-ساغی فعال، همسر حسین جهانی هل‎آباد

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment