ایران کارگر > گوناگون > سالروز درگذشت مرضیه بزرگ بانوی آواز ایران

سالروز درگذشت مرضیه بزرگ بانوی آواز ایران

ایران – گوناگون

سالروز درگذشت مرضیه بزرگ بانوی آواز ایران

خواننده معروف ایرانی، خانم مرضیه، روز چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۸۹ در سن ۸۵ سالگی در پاریس درگذشت.

بانوی بزرگوار هنر ایران که نام اصلی اش اشرف السادات مرتضایی بود، در بیمارستانی در پاریس در اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او از ابتدای دهه ۱۳۷۰ ایران را ترک و به فرانسه رفته بود.

پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷ مرضیه در طول فعالیت های هنری خود ، با خواننده های معروفی از جمله غلامحسین بنان و ویگن همکاری کرد و در چندین تئاتر و اپرا نیز نقش آفرید.

او در سال ۱۳۰۴ در خیابان عین‌الدوله تهران در خانواده ای هنردوست متولد شد. پدرش، مردی فاضل و روحانی و مادر از خانواده‌یی اهل هنر بود که در بین افراد خانواده اش مجسمه‌ساز، نقاش، مینیاتورساز، موسیقیدان و آوازخوان فراوان بودند. مادرش مشوق اصلی او در کار هنری بود.

خانم اشرف السادات مرتضایی با نام بلند آوازه ”مرضیه“، از ۱۹ سالگی فعالیت هنری خود را آغاز کرد. مرضیه موسیقی و آوازخوانی را نزد اساتیدی چون ابوالحسن خان صبا، مرتضی محجوبی، حشمت دفتر، ‌اسماعیل مهرتاش، ‌عبدالله‌خان دوامی و رکن‌الدین مختاری فرا گرفت.

مرضیه خواننده

اولین موفقیت مرضیه بازی در نمایش «شیرین و فرهاد» در تهران بود که بدست آورد..

مرضیه اولین کنسرت‌اش را به همت شاعر و رجل نامی، ملک الشعرای بهار اجرا کرد.

3سال پس از شروع کار رادیو ایران در سال ۱۳۲۲، مرضیه به این رادیو راه یافت و جزء اولین هنرمندانی شد که در رادیو برنامه اجرا کرد.

اولین بار که برنامه او از رادیو پخش شد، صدایی صاف، شفاف و دلنشین و گیرا در ایران طنین‌انداز شد که می‌رفت تا برای نزد‌یک به هفت دهه خاطرات تلخ و شیرین سه نسل را در یک سرزمین پهناور به نوعی با خود عجین و همراه کند و قلبها را به تسخیر خود در بیاورد.

مرضیه بانوی هنر ایران در زمینه هنری با شناخت شعر و موسیقی و تلفیق ماهرانه آنها با هم به جایگاه ارزشمندی دست یافت. او با کسب فیض از بزرگترین استادان شعر و موسیقی به آن درجه از مهارت، تکنیک، شناخت و احساس رسیده بود که آهنگسازان و ترانه‌سرایان بر سر این‌که مرضیه آثار آنها را اجرا کند، ‌با یکدیگر به رقابت می‌پرداختند و آن ‌را از بزرگترین افتخارات هنری خود به ‌شمار می‌آوردند.

هنر و تسلط اعجاب‌آورش در فن تلفیق شعر و موسیقی، و کوله‌باری با بیش از دو هزار ترانه و آواز ‌او را تا مرزهای رازآلود یک چهره اسطوره‌یی جاودانه می‌کند.

دختر مرضیه، خانم هنگامه امینی چند ماه پیش از درگذشت مادرش در پاریس از دنیا رفت و پسر او در آمریکا زندگی می کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment