ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > زهرا کاظمی ۱۵سال پس از قتل؛ قاتلین او کماکان بدون مجازات و محکومیت

زهرا کاظمی ۱۵سال پس از قتل؛ قاتلین او کماکان بدون مجازات و محکومیت

زهرا کاظمی
ایران – اجتماعی

زهرا کاظمی ۱۵سال پس از قتل؛ قاتلین او کماکان بدون مجازات و محکومیت

به مناسبت پانزدهمین سالگرد کشته شدن زهرا کاظمی در پی شکنجه اعمال شده از سوی مسئولان قضایی در زندان اوین،گزارشگران بدون مرز (RSF) بخشودگی از مجازات برای آمران و عاملان قتل وی را محکوم می‌کند. از میان آنها سعید مرتضوی دادستان سابق تهران که مسئول جنایات بسیاری علیه روزنامه‌نگاران و شهروندخبرنگاران است. او خود را «سرباز ولایت» علی خامنه‌ای یکی از درندگان آزادی رسانه‌ها در جهان معرفی می‌کند.

پانزده سال پیش، زهرا کاظمی در پی جراحات بر اثر شکنجه در زندان اوین کشته شد. زهرا کاظمی  خبرنگار ایرانی‌تبار کانادایی ۵۴ ساله، در دوم تیرماه ١٣٨٢ در حین عکسبرداری از تجمع خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان اوین، بازداشت شد. در هنگام و مدت بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بر اثر ضربات وارده دچار خونریزی مغزی و در بیست تیرماه در بیمارستان نظامی بقیه‌الله‌الاعظم جان سپرد.

پس از تلاش اولیه در پنهان کردن علت واقعی مرگ وی، مقامات رسمی ایران در ٢۵ تیر ١٣٨٢اعلام کردند که زهرا کاظمی در اثر ضربه‌ی مغزی در گذشته است. پیکر زهرا کاظمی با شتاب بسیار چهارشنبه اول مردادماه ١٣٨٢ برخلاف خواست پسرش استفان هاشمیان که در کانادا اقامت دائم دارد، در زادگاهش شیراز به خاک سپرده شد. استفان هاشمی همواره اعلام کرده است: «جمهوری اسلامی مسئول شکنجه و مرگ مادر من است و کاملا روشن است که دولت ایران تا کنون هدفش سرپوش گذاشتن بر این قتل بوده است.»

مرتضوی متهم چندین قتل

وکلای خانواده زهرا کاظمی بارها نسبت به روند رسیدگی پرونده از سوی دستگاه قضایی انتقاد کردند. در برگزاری دادگاه‌های بدوی و تجدید نظر به وکلای خانواده کاظمی اجازه داده نشد تا شهود خود را که برخی از آنها از مسئولان بلند پایه دستگاه قضایی ایران بودند، برای روشن شدن حقایق به دادگاه دعوت کنند؛ از جمله سعید مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران که شخصا در بازجویی از زهرا کاظمی شرکت و بنا به گفته‌ بسیاری از شاهدان، در ماجرای قتل این روزنامه‌نگار دخالت مستقیم داشته است.

سعید مرتضوی که ظاهرا هم‌اکنون در زندان بسر می‌برد، برای معاونت در قتل محسن روح‌الامینی در هنگام بازداشت در کهریزک، به دو سال زندان محکوم شده است. شماری از معترضان به انتخاب مجدد محمود احمدی نژاد در انتخابات پر مناقشه خرداد همان سال، که بازداشت شده بودند، به این بازداشتگاه انتقال داده شده بودند. در ۶ مرداد ۱۳۸۸،سه تن از آنها امیر جوادی فر، محمد کامرانی و محسن روح‌الامینی، فرزند یکی از مسئولان حکومتی بر اثر بدرفتاری ماموران انتظامی کشته شدند. مرتضوی در دادگاه بدوی از این اتهام تبرئه شده بود.

گزارشگران بدون مرز (RSF) از ۲۰سال پیش، سعید مرتضوی را به عنوان یکی از مجریان سرکوب سازماندهی شده معرفی و خواهان مجازات او شده است. وی مسئول جنایات بسیاری علیه فعالان رسانه‌ها در ایران است. دادستان سابق افزون بر مسئولیت در قتل زهرا کاظمی و مرگ مشکوک امیدرضا میرصیافی، توقیف و تعطیلی بیش از صد روزنامه، بازداشت و محاکمه غیرقانونی و محکوم به زندان کردن، شکنجه و آزارگری صدها روزنامه‌نگار و شهروند خبرنگار باید محاکمه و مجازات شود.

مرگ زهرا کاظمی نماد نقض حقوق بشر

گزارشگران بدون مرز یادآور می‌شود «مرگ زهرا کاظمی خود به تنهایی نماد نقض حقوق بشر از سوی جمهوری اسلامی ایران از همان فردای به قدرت رسیدن است. زهرا کاظمی زن است. زهرا کاظمی روزنامه‌نگار است. روزنامه‌نگاری که می‌خواست افکار عمومی جهان را از شرایط غم‌انگیز زندانیان اوین آگاه کند، زندانی که نماد سرکوب بی‌رحمانه‌ی رژیم است. وی در برابر این زندان از خانواده‌های زندانیان سیاسی عکس گرفت، زندانیانی که هنوز هم رژیم زندانی کردن آنها را انکار می‌کند.»

نمونه‌های بسیاری برای چیرگی مصونیت از مجازات در ایران وجود دارد. به جز آمران و عاملان کشتن زهرا کاظمی در زندان در سال ١٣٨٢، مسئولان قتل روزنامه‌نگاران منتقد چون ابراهیم زال زاده، مجید شریف، محمد مختاری، محمد جعفر پوینده و پیروز دوانی که در سال‌های پایانی دهه هفتاد از سوی ماموران وزارت اطلاعات، ترور شدند، آیفر سرچه در سال ١٣٨۴، وبلاگ‌نویس جوان امیدرضا میرصیافی در سال ١٣٨٧، علیرضا افتخاری در سال ١٣٨٨، هاله سحابی و هدی صابر در سال ۱۳۹۰ و ستار بهشتی در سال ١٣٩١ همچنان از مجازات مصون هستند.

باید افزود که قاتلین بازداشت شدگان قیام بزرگ دیماه ۱۳۹۶ نیز که در هنگام بازداشت و در مراحل بازجویی به قتل رسیدند، هیچگاه نه معرفی شدند و نه مورد مؤاخذه قرار گرفتند. در روزهای بعد از قیام بزرگ دیماه  ۱۳۹۶ حداقل ۱۲ تن در شرایطی که بازداشت شده بودند، تحت شکنجه‌های وحشیانه به‌قتل رسیدند. جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ گزارشگران بدون مرز، از میان ١٨٠ کشور جهان، در رده ۱۶۴ قرار دارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment