زندانیان بند ۸ زندان مرکزی زاهدان در چنبره کمبودها و مشکلات - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > زندانیان بند ۸ زندان مرکزی زاهدان در چنبره کمبودها و مشکلات

زندانیان بند ۸ زندان مرکزی زاهدان در چنبره کمبودها و مشکلات

زندان زاهدان
ایران – اجتماعی

زندانیان بند ۸ زندان مرکزی زاهدان در چنبره کمبودها و مشکلات

زندانیان بند هشت زندان مرکزی زاهدان تحت شرایط بدی نگهداری می‌شوند و با مشکلات مضاعفی از جمله محرومت از تغذیه مناسب، عدم رسیدگی پزشکی، نداشتن وسایل بهداشتی، نبود تهویه هوای مناسب و همچنین محروم ماندن از مرخصی مواجه هستند. گفتنی است که آمار زندانیان این بند بیشتر از ظرفیت موجود است و اکثر زندانیان از داشتن تخت محروم و به ناچار “کف خواب”هستند.

به گزارش دریافتی، آمار زندانیان بند هشت زندان مرکزی زاهدان بیشتر از ظرفیت موجود است، به‌طور مثال تعداد ساکنین بند هشت زندان مرکزی زاهدان ۶۰۰ نفر است، در صورتی که ظرفیت تخت‌های این بند دو سوم  عدد مذکور است.

زندانیان محبوس در بند هشت زندان زاهدان در شرایط غیرانسانی و با مشکلات متعددی نگهداری می‌شوند که از جمله آنها کمبود مواد غذایی است. در این خصوص زندانیان گفته‌اند که در این زندان هر قرص نان را بین ۶ نفر تقسیم می‌کنند، در برابر اعتراض زندانیان به آنها می‌گویند که باید با هزینه شخصی خودشان نان تهیه کنند، در حالی که قیمت هر قرص نان در زندان زاهدان ۳ هزار تومان است.

تعداد ساکنین بند هشت زندان مرکزی زاهدان ۶۰۰ نفر است، در صورتی که ظرفیت تخت‌های این بند دو سوم  عدد مذکور است. با وجود تعداد بالای افراد زندانی در این بند، در هر اتاق به جای ۱۱ زندانی، ۲۵ زندانی نگهداری می‌شوند. اکثر زندانیان از داشتن تخت محروم و به ناچار “کف خواب”هستند.

گزارش شده بسیاری از زندانیان این بند از مرخصی قانونی خود محروم مانده‌اند.

نگهداری در مکان غیربهداشتی و نبود امکانات بهداشتی یکی دیگر از مشکلات این زندانیان است، به طوری که برای کل زندان از یک ماشین اصلاح استفاده می‌شود و این مسئله باعث بروز بیماری‌های پوستی در بند شده است.

زندانیان این بند از تغذیه مناسب، وسایل بهداشتی و رسیدگی پزشکی محروم هستند.

فرارسیدن فصل گرما و تشدید مشکل

گزارشات دریافتی حاکی است که با آمدن فصل گرما، نبود سیستم سرمایشی، یخچال یا آب‌سردکن و نبود تهویه، مشکلاتی تازه‌ای به مشکلات زندانیان این بند اضافه شده و زندگی برای آنان طاقت‌فرسا گشته است.

بیشتر اتاق‌های این بند فاقد کف‌پوش و موکت است، به طوری که زندانیان روی موزاییک می‌نشینند و همچنین در آخرین بازرسی، کل موکت‌ها را جمع کردند و تا چهار روز کل بند با این مشکل روبرو بود.

در این گزارش آمده است که شرایط بند ۳ که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی محسوب می شود، در فصل سرما سخت توصیف شده است؛ بطوریکه هم اکنون با توجه به آمار تخت‌ها ظرفیت این بند ۱۷۳ نفر عنوان شده است؛ ولی مسئولین با منتقل کردن ده‌ها زندانی بدون جا، در کنار زندانیان سیاسی که عمدتا در این بند گذران حبس میکنند، از افزایش جمعیت بعنوان ابزاری برای فشار بر زندانیان سیاسی-امنیتی استفاده میکنند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment