ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > زنان شالـیـکـار گیلان در گـرداب درد و رنـجـی مـضـاعـف

زنان شالـیـکـار گیلان در گـرداب درد و رنـجـی مـضـاعـف

زنان شالیکار گیلان
ایران ـ اجتماعی واقتصادی

زنان شالیکار در گرداب درد و رنجی مضاعف

اینکه می‌گویند برنج به رنج حاصل می‌شود، شرح روزگار زنان شالیکار است که ضمن خانه‌داری، پرورش فرزند و با فقدان بیمه و دستمزدهای ناچیز، استثمار می‌شوند. ۸ مارس فرصتی است برای فریاد علیه کسانی‌که با تجارت برنج و رنج، صاحب گنج می‌شوند و ابتدایی‌ترین حقوق‌ این زنان را نقض می‌کنند.

تقسیم کار بین زن و مرد آری تقسیم زمین، پول و تسهیلات خیر؟

در اکثر کشورهای دنیا زنان بین60 ٪ تا80 ٪ نیروی کار کشاورزی را تشکیل داده‌اند؛ ولی در جوامع جهان سومی 75٪ تا90٪ کل جمعیت به کشاورزی وابسته است.

گیلان نیز استانی کشاورزی است و در این استان محصولات استراتژیکی چون برنج، چای، ابریشم، زیتون، فندق و… تولید می‌شود و زنان گیلانی سهم زیادی در تولید این محصولات دارند.

برخی از موارد لازم منابع توسعه برای دسترسی زنان کشاورز، دسترسی به زمین و منابع طبیعی است و تا زمانی که زنان به عنوان یک نیروی انسانی فعال در فرآیند توسعه روستایی مشارکت دارند، دسترسی آنان به زمین ضروری است. در غیر این صورت مشکلاتی از قبیل صدمه به منابع طبیعی (به دلیل عدم دسترسی به زمین مرغوب)، عدم انگیزه کافی برای فعالیت، عدم دسترسی به وام و اعتبارات و…  بروز می‌کند.

زنان کشاورز به دلیل عدم مداخله در تصمیم‌گیری امور جاری مزرعه و خانواده، دسترسی کمتری به نهاد‌ها و خدمات دارند. این امر موجب کاهش توانایی آنان در بهبود فعالیت‌ها و ایجاد خلاقیت و نوآوری در محیط کار می‌شود.

اکثر زنان روستایی به دلیل نداشتن وثیقه‌هایی همانند زمین، از شانس چندانی برای استفاده از اعتبارات و تسهیلات بانکی برخوردار نیستند. در بسیاری از موارد زنـان کشاورز برای دسترسی به اعتبارات، متکی به همسران، آشنایان یا وام‌دهندگانی هستند که اغلب از آنان بهره بالایی را طلب می‌کنند. یکی از راه‌حل‌ها به منظور دسترسی زنـان کشاورز به اعتبارات مناسب رفع موانع قانونی، آموزش اجتماعی و تشکیل تعاونی‌های زنـان روستایی است.

برخی از عوامل مؤثر در عدم دسترسی دختران و زنان کشاورز به آموزش عبارتند از: نیاز شدید والدین به نیروی کار دختران کشاورز، عدم توجه کافی کارشناسان و برنامه‌ریزان آموزشی به زنـان و دختران کشاورز، عدم وجود مدارس یا مکان‌های مناسب برای آموزش دختران کشاورز، هزینه‌های تحصیلی، عدم تصور یک نقش حیاتی، مؤثر و اساسی برای دختران و زنـان کشاورز، وجود برخی سنن و اعتقادات اجتماعی و فرهنگی غلط در ارتباط با دختران و اجبار دختران به ازدواج‌های زودرس.

البته اینها همه در جمهوری اسلامی زیر چتر سایه‌گستر تبعیضی مضاعف، تئوریزه‌ شده است؛ به نحوی که پرداختن به هریک از این معضلات، منوط و مشروط به معطوف ساختن توجهات به بنیادهای استثماری عمیق‌تر و وسیع‌تری در جامعه ایران است. به این معنا که درد و استثمار زنان ایرانی بدون پرداختن به مشکلات اساسی‌تر جامعه در حاکمیت قابل حل نبوده و نهایتا چیزی بیشتر از پانسمانی خفیف برای زخمی عمیق نخواهد بود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment