ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > ۱۰ روزگذشت! زمین‌لرزه کرمانشاه و وقایع پس از آن بروایت تصاویر

۱۰ روزگذشت! زمین‌لرزه کرمانشاه و وقایع پس از آن بروایت تصاویر

وقایع پس از زمین‌لرزه
ایران – اجتماعی – زلزله

۱۰ روزگذشت! زمین‌لرزه کرمانشاه و وقایع پس از آن بروایت تصاویر

 

در ساعات پایانی ۲۱ آبان زمین‌لرزه‌ای ۷.۳ ریشتری کرمانشاه را لرزاند. زمین‌لرزه چنان قوی بود که لرزه‌های ناشی از آن از در شهرهای مختلف ایران احساس شد. علاوه بر صدها کشته، هزاران مصدوم، ده‌ها هزار سازه ویران‌شده، بحران‌های دیگری نیز از این زمین‌لرزه باقی ماند که در فضای سیاسی و اجتماعی ایران طنین‌انداز شد.
بحران ناکارآمدی حاکمیت در برخورد با حوادث غیرمترقبه طبیعی و بحران بی اعتمادی مردم به دولتمردان و ارگانهای دولتی که خودش را در تلاش آنها برای کمک مستقیم به هموطنان زلزله زده نشان می‌داد.

وقایع پس از زمین‌لرزه

در همان ساعت‌های پایانی شب مشخص بود که قدرت زمین‌لرزه و ویرانی‌های ناشی از آن در مناطق غربی، اگر نه بی‌سابقه، کم‌سابقه‌ است.

 وقایع پس از زمین‌لرزه

بسیاری از امدادگران و نیروهای داوطلب به کمک آسیب‌دیدگان شتافتند؛ آن‌هم در حالی‌که زمین‌لرزه بیمارستان‌های برخی از مناطق را نیز ویران کرده بود.

وقایع پس از زمین‌لرزه

سخت‌ترین کار امدادگران یافتن کسانی‌ست که زیر آوار مانده‌اند.

وقایع پس از زمین‌لرزه

این کار نه تنها باید به‌صورت کاملا حرفه‌ای و با دقت انجام شود، در عین حال سرعت نیز در آن نقش بسیار مهمی دارد.

وقایع پس از زمین‌لرزه

هزاران نفر از مردم شهرها و روستاهای مختلف، به‌‌ویژه مناطقی که بیشترین آسیب را دیدند، مانند سرپل ذهاب چه در ساعت‌های اولیه پس از زمین‌لرزه، چه روزها پس از آن، مجبور شدند در فضای باز باقی بمانند.

وقایع پس از زمین‌لرزه

چندی نگذشت که نخستین بحران‌ها هویدا شد؛ بسیاری از مردم چادر و وسایل گرمایشی نداشتند. یک هفته بعد از زمین‌لرزه، فرهاد تجری، نماینده قصرشیرین، گیلان‌غرب و سرپل ذهاب گفت: «اگر شرایط مدیریت نشود قطعاً بحران شدید و بدتر از زلزله گریبان‌گیر مردم خواهد شد».

وقایع پس از زمین‌لرزه

در فقدان کمترین کمک رسانی دولتی، سیل کمکهای سایر هموطنان که بدلیل بی اعتمادی به ارگانهای دولتی، قصد داشتند کمکهایشان را مستقیم به مردم زلزله زده اهداء کنند باعث ترافیک شدید روی جاده‌ها شد. ترافیکی ناشی از همبستگی عمیق مردمی خارج از اراده دولتمردان که درحال تبریک گفتن به یکدیگر بخاطر «فتوحاتشان» در سوریه بودند! و فرصت نداشتند به موضوع زلزله بپردازند!

وقایع پس از زمین‌لرزه

در ساعت‌ها و روزهای پس از زمین‌لرزه شمار قربانیان رو به فزونی گذاشت، اما اندکی نگذشت که موضوع تعداد جان‌باختگان خود به بحث‌هایی در فضای سیاسی و اجتماعی ایران تبدیل شد.

 وقایع پس از زمین‌لرزه

نماینده کرمانشاه در مجلس، ۲۴ آبان ماه گفت «بیش از هزار نفر تا کنون جان باخته‌اند». هم‌زمان نماینده اسلام‌آباد غرب گفته‌است اعلام رقمی دو برابر آمار رسمی «تحت تاثیر فضای احساسی طرح شده‌است».

وقایع پس از زمین‌لرزه

در این میان موضوع «مسکن مهر» و گسترده خرابی‌ها و شمار جان‌باختگان ساکن آن‌ها، به بحث و کشمکش‌های دیگری تبدیل شد.

وقایع پس از زمین‌لرزه

 اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، اعلام کرده بود که «بیشتر خانه‌های تخریب شده در زلزله متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر است» اما معاون امور ویژه دفتر رهبر جمهوری اسلامی شدیدا به این گفته‌های جهانگیری تاخت و گفت «خدا لعنت کند معاون اول رئیس‌جمهور، آقای جهانگیری را که اولین تخم لق سیاسی را گذاشت»

وقایع پس از زمین‌لرزه

بنا بر آمار رسمی، دست‌کم ۱۲ هزار واحد مسکونی، در کنار برخی دیگر سازه‌های اساسی، مانند بیمارستان‌ها، در جریان زمین‌لرزه کرمانشاه، صد در صد ویران شدند.

وقایع پس از زمین‌لرزه

روز سه‌شنبه ۳۰ آبان ۹۶ در نهمین روز پس از زلزله ویرانگر، با شروع بارندگی در مناطق زلزله زده غرب کشور، وضعیت هموطنان زلزله زده به وخامت گرائید.

وقایع پس از زمین‌لرزه

فیلمها و عکسهای ارسالی از مناطق اسکان این هموطنان، چادر محل استقرار زلزله زدگان را در میان آب و منطقه‌ای پوشیده از گل و لای نشان می‌دهد

وقایع پس از زمین‌لرزه

روزهای سخت زلزله زدگان با بارش باران و موج سرما آغاز می شود. گزارشها حاکی از آن است که با بارش باران زلزله زدگان نیاز به لوازم تازه ای مثل چادرهای ضد آب و ضد سرما و نیز نایلون و وسایل گرمایشی پیدا کرده اند.

وقایع پس از زمین‌لرزه

تقریبا سراسر سرزمین ایران، از البرز و آذربایجان، تا زاگرس، از مناطق شرق و جنوب‌شرق تا مناطق کویری روی گسل‌های خطرناکی قرار دارند که بالقوه می‌توانند زمین‌لرزه‌های شدیدی را سبب شوند. انتقادها از بحران در کمک‌رسانی به مناطق کم‌جمعیت زمین‌لرزه کرمانشاه در حالی‌ست، که همچنان در مورد زمین‌لرزه‌های احتمالی در شهرهای بزرگ هشدار داده می‌شود.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment