زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه و دیگر استانهای همجوار با آمار تلفات مخفی نگاه داشته شده - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه و دیگر استانهای همجوار با آمار تلفات مخفی نگاه داشته شده

زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه و دیگر استانهای همجوار با آمار تلفات مخفی نگاه داشته شده

زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه و دیگر استانهای همجوار با آمار تلفات مخفی نگاه داشته شده
ایران – اجتماعی

زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه و دیگر استانهای همجوار با آمار تلفات مخفی نگاه داشته شده

درپی وقوع زلزله هفت و سه دهم ریشتری غرب کشور که تلفات و خسارات گسترده‌یی از جمله صدها کشته و هزاران مصدوم و مجروح بر جای گذاشت براساس گزارشات شهود عینی که همراه با تصاویر و کلیپهای مستند می‌باشد هنوز در بسیاری از مناطق دورافتاده خبری از حضور ارگانهای دولتی و وسایل و تجهیزات ضروری برای خاک برداری و نجات بازماندگان احتمالی در زیر آورها نیست. هنوز مردم با دست خالی به بیرون کشیدن جنازه‌ها از زیر آوار مشغولند.
بر اساس آمارهایی که منابع رسمی اعلام کرده‌اند تاکنون بیش از ۴۰۰نفر از مردم قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی جان باختند و حدود هفت هزار نفر زخمی شده‌اند.
بدلیل شدت وقوع زلزله در سرپل‌ذهاب، تنها در این شهرستان تاکنون بیش از ۱۰۰نفر جان باخته‌اند. شمار زیادی از مردم در روستاهای مناطق زلزله‌زده هم‌چنان در زیر آوار هستند. دهها روستا در مناطق غرب کشور تخریب شدند و خسارات فراوانی به مردم محروم وارد آمده است.

 

زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه و دیگر استانهای همجوار با آمار تلفات مخفی نگاه داشته شده

رسانه ها از تخریب صددرصد روستاهای دالاهو در استان کرمانشاه خبر می‌دهند. تنها بیمارستان سرپل‌ذهاب به‌طور کامل تخریب شده است. این زمین‌لرزه دهها پس لرزه نیز به‌دنبال داشته است. بنابه گزارش رسانه‌ها به‌علت کثرت مجروحان زلزله، بیمارستانهای غرب توان پاسخگویی به آنان را ندارند و کمبود آمبولانس برای انتقال مجروحان جدی است.
علیرغم اظهارات مقامات مختلف در مورد بسیج امکانات، شاهدان صحنه می‌گویند وضعیت بسیار وخیم‌تر از گزارشات رسانه‌های رسمی است.

زلزله فاجعه‌بار در استان کرمانشاه

نارضایتی مردم
نارضایتی مردم از میزان کمک‌رسانی به حدیست که تلویزیون گفت، به‌دلیل شدت خرابیها، کمک رسانی به مناطق زلزله‌زده با مانع مواجه شده و این موضوع سبب نارضایتی مردم شده است.
هنگام حضور وزیر کشور در منطقه مردم آسیب‌دیده خطاب به او می‌گفتند که مردم زیر آوار گیر افتاده‌اند.
بر اساس گزارشها، نیروهای داوطلب جمعیت هلال احمر مستقر در سرپل‌ذهاب؛ بلاتکلیفند و هیچ‌گونه امکاناتی از قبیل چادر، آب وجیره غذایی در دسترس آنان نیست که به کمک زلزله‌زدگان بشتابند. روستاهای مناطق قلخانی در ۲۰-۳۰کیلومتری سرپل‌ذهاب تماماً ویران شده و هنوز از امدادرسانی خبری نیست.
کمبود آب آشامیدنی در مناطق زلزله‌زده، از مشکلات عمده زلزله‌زدگان است.

نارضایتی مردم از میزان کمک‌رسانی

فرهاد تجری عضو مجلس از قصر شیرین گفت که شمار کشته‌های زلزله بیش از آماریست که در رسانه‌ها منتشر شده‌است.
بسیاری از اعضای این خانواده‌ها زیر آوار مدفون شده‌اند. این منطقه از قبل هم با محرومیت‌های بسیاری به‌خصوص در بخش درمانی مواجه بوده‌است و حالا با توجه به این اتفاق، مراکز با کمبودهای بسیاری مواجه هستند.

کثرت تلفات بین کودکان

همچنین فلاحت‌پیشه عضو مجلس گفت:‌ تلفات در روستاها بسیار زیاد است. عمق فاجعه بیشتر از آن چیزی است که در خبرها آمده است. یک عضو دیگر مجلس نیز گفت: بسیاری از مردم در روستاها هنوز زیر آوارند.
خبرگزاری های مختلف نیز گزارش کرده‌اند: مناطق زلزله‌زده با کمبود دارو، سرم، تخت و و تجهیزات مواجه هستند.

صحنه حمل مجروحان

هم‌چنین براساس گزارش رسانه‌ها، تنها بیمارستان اسلام‌آباد پاسخگوی تعداد بالای مجروحان و مصدومان نیست و آسیب دیدگان وضعیت نابسامانی دارند.
در همین حال ستاد بحران تشکیل شده در استان کرمانشاه در پیامکی نسبت به هرگونه تجمعی هشدار می‌دهد و می‌نویسد. لطفاً ضمن حفظ آرامش و هوشیاری و جای گیری در محل های امن، از هرگونه ازدحام و تجمع خودداری نموده و منتظر اطلاعیه های بعدی باشید!

ظاهرأ ستاد بحران قبل از اینکه به‌فکر بسیج همه امکانات برای کمک به مردم مصیبت زده باشد بیشتر نگران تجمعات اعتراضی مردم است که بدلیل ناکارآمدی و بی‌کفایتی مسئولیت اداره این بحران، امکان شکل گرفتن دارد.
خبرهای تکمیلی حاکیست، ۱۴۶پس لرزه تنها در استان کرمانشاه رخ داده است.
زلزله هم‌چنین به آثار و بناهای تاریخی استان خساراتی وارد کرده و از جمله ۵ اثر تاریخی در قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و دالاهو آسیب دیده‌اند. یک گزارش حاکیست که تمامی روستاهای منطقه دالاهو تخریب شده‌اند.
بر اثر زمین‌لرزه هم‌چنین در کوهدشت لرستان تعدادی مجروح و به برخی مناطق شهری و روستایی در رومشکان نیز خسارت وارد شده است.

قربانیان این زلزله در حال افزایش است

محمدعلی جعفری گفت تعداد اندکی زیر آوار مانده‌اند و کمک های ضروری امروز به همه مناطق زلزله رسیده و یا قبل از غروب آفتاب خواهد رسید. این در حالی است که هر لحظه شمار قربانیان این زلزله در حال افزایش است و به گزارش شهود عینی هزاران نفر از مردم در شهرها و روستاهای دورافتاده زیر آور هستند و کمترین کمکی به آنها نرسیده است و بیمارستانهای مناطق زلزله‌زده امکان پذیرش مصدومان را ندارد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment