ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > زخمی شدن دو کولبر بر اثر شلیک مستقیم و سقوط از ارتفاع در سردشت و پیرانشهر

زخمی شدن دو کولبر بر اثر شلیک مستقیم و سقوط از ارتفاع در سردشت و پیرانشهر

شلیک مستقیم به کولبران
ایران – کولبران

زخمی شدن دو کولبر بر اثر شلیک مستقیم و سقوط از ارتفاع در سردشت و پیرانشهر

بر اساس گزارشی از سردشت، در نقاط مرزی شهرستان سردشت یک کولبر در اثر شلیک مستقیم نیروهای انتظامی مرزبانی دچار جراحت شد. یک کولبر دیگر هم در مرز پیرانشهر بر اثر سقوط از ارتفاع زخمی شد.

طی روزهای گذشته گروهی از کولبران در نقطه‌ی صفر مرزی سردشت از سوی نیروهای انتظامی مرزبانی مورد هجوم قرار گرفتند که در اثر این حمله، یک کولبر زحمتکش از ناحیه‌ی پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.
منابع محلی هویت این کولبر زحمتکش را «عمر تات» از اهالی بخش مرکزی این شهرستان اعلام کردند.
این کولبر سردشتی در حال حاضر در وضیت وخیمی به سر داشته و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی مهاباد منتقل شده است.

به طور همزمان گروهی دیگر از کولبران زحمتکش در مرز پیرانشهر در کمین نیروهای هنگ مرزی افتادند که پس از خارج ‌شدن از مسیر اصلی‌ خود، یک تن از آنها از ارتفاع سقوط کرده و شدیدا دچار جراحت گردید.
منابع محلی هویت این کولبر زحمتکش را «فتاح رضوان» اعلام کردند. فتاح رضوان جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه انتقال داده شده است.

مردم مناطق مرزی، به علت فقدان فرصتهای شغلی، شغل کاذب، مشقت‌بار و پرمخاطره‌ی کولبری را برمیگزینند و سالانه دهها تن از آنها در پی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی و یا در اثر مخاطرات طبیعی از جمله برف و بوران و یا سکوت از ارتفاع قربانی می‌شوند.

نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه و مسائل امنیتی به کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاغ و امرار معاش از این راه، سوق داده شود. بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری می‌باشند که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment