ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > زاینده رود حق مسلم ما است، فریاد کشاورزان ورزنه اصفهان + کلیپ

زاینده رود حق مسلم ما است، فریاد کشاورزان ورزنه اصفهان + کلیپ

زاینده رود
ایران – کارگری

زاینده رود حق مسلم ما است، فریاد کشاورزان ورزنه اصفهان + کلیپ

امروز جمعه ۱۸ اسفند ماه،‌ چندمین روز است که کشاورزان زجرکشیده شرق اصفهان در ورزنه با تمام مشکلات و مخاطرات،بخاطر زاینده رود خود را به اصفهان می‌رسانند تا شاید بتوانند ندای مظلومیت خود و حکایت ظلمی که بدانان رفته است را به گوش مسئولان برسانند و برای آن چاره جویی کنند.

 اما این اولین بار نیست!

این کشاورزان قریب به ۲۰ سال است خواسته برحق خود را به انحاء مختلف و با تشکیل تجمعات، تحصن و اعتراض پیگیری کرده اند و نه تنها صدایشان به جایی نرسیده است، بلکه آسیبهای فراوانی هم متحمل گشته اند و به جز اندک مسکّنی، به حق مسلم خود دست نیافته اند.

این بار اما، قضیه اندکی متفاوت است! این بار این اعتراضات ، همراه با آگاهی بیشتر در طرح مطالبات است. چرا که خوب می دانند:
«تکرار روشهای تجربه شده در گذشته، منجر به دستیابی به نتایج متفاوت از قبل نخواهد شد.»
آنها می دانند که اگر می خواهند به نتایج متفاوت از قبل دست یابند بایستی با نگاه آگاهانه تر و رویکرد جامع تری به طرح مطالبات خود بپردازند.
برای همین خاطر است که دیگر شعار نمی دهند:  «آب زاینده رود حق مسلم ماست»
بلکه فریاد سر می دهند: «زاینده رود حق مسلم ماست. »
حالا دیگر مطالبه  «آب کشاورزی» نیست بلکه مطالبه آنان «زاینده رود جاری» است.
و خلاصه این که دریافته اند مساله، «آب» نیست، بلکه مساله «زاینده رود» است!

از نظر مسئولان نیز پاسخ مطالبه “آب” برای “کشاورزی” مشخص است و در بهترین حالت عبارتست از: پرداخت خسارت، وعده رساندن پساب شهری، مشاغل جایگزین، انتقال آب کشاورزی با لوله! و حتی روش خلاقانه‌ی!! گرفتن انشعاب از لوله یزد برای تخصیص حقآبه و… که کشاورزان، خود بهتر می دانند مسکّنی بیش نیست.

اما، بر خلاف مساله « آب کشاورزی» مساله «زاینده رود» بعنوان مهم‌ترین رود دائمی فلات مرکزی ایران، مساله ای واحد، منحصربفرد و «ملی» است که اگر صحیح مطرح شود می تواند حمایت یک «ملت» را بهمراه خود داشته باشد وحل آن نیز یک مساله «ملی» است.
به همین خاطر مطالبات آنان با هوشمندی به سمت «زاینده رود دائمی» سوق پیدا کرده است. و اگر این مهم تحقق یابد همه ذینفعان زاینده رود من جمله کشاورزان شرق به حق خود خواهند رسید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment