ایران کارگر > یادداشتهای شما > روزگار کارگران در زمانه عادی‌سازی تعویق دستمزدها

روزگار کارگران در زمانه عادی‌سازی تعویق دستمزدها

گزارش خبری کارگران ۲

ایران – یادداشتهای شما

گزارش خبری؛ روزگار کارگران در زمانه عادی‌سازی تعویق دستمزدها

به قلم: محمدرضا سرفراز

در روزهای اخیر تهران و سایر شهرها شاهد چندین تجمع کارگران و بازنشستگان با خواست پرداخت دستمزد یا مستمری معوقه بودند. برخی از این تجمعات از روزها و هفته‌های قبل ادامه دارند، اما تعویق چند ماه مزد و مستمری ظاهرا برای کارفرمایان و مسئولان نهادهای دولتی چنان عادی است که اعتراض به آن به نظرشان عجیب می‌رسد.

یک کارفرما در واکنش به کارگران معترض بر سر تعداد ماه‌هایی که دستمزد به تعویق افتاده، چانه می‌زند و دیگری مانند مدیر عامل نیشکر هفت تپه می گوید وضع کارگران این مجتمع از بسیاری از کارخانه‌ها‌ی دیگر بهتر است و کارخانه‌های دیگری هستند که کارگرانشان یک سال است حقوق نگرفته‌اند.

قابل تامل‌ترین اظهار نظر اما از آن حامد هادیان، رئیس اداره کار شهرستان سیرجان است که به بنر کارگران مس چهار گنبد سیرجان مبنی بر فروش کلیه واکنش نشان داده و پرسیده: «کجای دنیا کارگری که یک ماه حقوق نگرفته، کلیه‌اش را برای فروش می‌گذارد؛ کارگران با نصب این آگهی خواسته اند شوخی کنند.»

یک کارگر مس چهار گنبد سیرجان اما در توضیح آگهی فروش کلیه می گوید:

«تعدادی از بچه‌ها مستاجرند؛ بدهکاری دارند؛ وقتی حقوق می‌گرفتند نمی‌توانستند زندگی شان را بچرخانند، حالا که دو ماه است بی‌پول هستند؛ در این شرایط، تصمیم گرفتند شماره موبایل بدهند که کلیه‌هایشان را بفروشند. آگهی کردند و زدند سردرِ شرکت و بعد هم آمدند. مردم، عکس برداشتند و این شد که همه فهمیدند کارگران چهار گنبد حاضرند کلیه‌هاشان را بفروشند تا زندگی کنند.»

گزارش خبری کارگران ۱

 

این فرض که ۳۰۰ کارگر مس چهار گنبد سیرجان که از خرداد تا کنون دستمزد نگرفته‌اند، به جای اعتصاب، تصمیم می‌گرفتند از کارفرما شکایت کنند، احتمالا بیشتر خنده آور است چون مرجع قانونی‌، اداره کار سیرجان است و حامد هادیان، رئیس آن.

ظاهرا برای مسئولان قابل فهم نیست که دستمزدهای کارگران حتی در صورتی که سر موقع پرداخت شوند هزینه‌های زندگی آنان را پوشش نمی‌دهد. بیکاری یا چند ماه تعویق پرداخت دستمزد کارگرانی که زیر خط فقر زندگی می‌کنند می‌تواند زندگی آن‌ها را فلج کند و از هم بپاشد.

تعویق دستمزدها خاص کارگران و اقشار کم درآمد!

البته واکنش این به اصطلاح مسئولان طبیعی هم بنظر می‌رسد چون تعویق دستمزدها خاص کارگران و اقشار کم درآمد است. کسی سراغ ندارد که پرداخت حقوق‌های نجمومی و چندصدمیلیونی مسئولین رده بالای نظام یا فرماندهان سپاه و . . . حتی یکبار به تعویق بیفتند. کما اینکه مستمری حسن نصرالله و تمام حزب‌الله در لبنان و حشدالشعبی در عراق یا حوثی‌ها در یمن و یا سایر گماشتگان در سوریه حتی یکبار هم به تعویق نمی‌افتد.

این فقط کارگران زحمتکش، کارگران معادن، اقشار کم درآمد هستند که حقوق ناچیزشان ماهها پرداخت نمی‌شود و اگر اعتراض کنند هم بعد از خوردن یک مارک امنیتی با خطر دستگیری و از دست دادن شغلشان و گرسنه ماندن فرزندانشان مواجه هستند. آنها  که همین مستمری ناچیز را هم ندارند مثل کولبران زحمتکش هر روز با تهدید شلیک و از دست دادن جانشان مواجه هستند.

آمار ارائه شده توسط مسئولان حکومت اسلامی حاکی است سال ۹۵ تنها در تهران به طور متوسط بیش از پنج تجمع صنفی و اقتصادی در روزهای کاری هفته (هزار و ۶٠٠ تجمع در سال) برگزار شده است و تعداد اعتراضات صنفی در ۴ ماه اول سال در استان مرکزی ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment