ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > رنجنامه کارگران قزوین ؛ اعتراض به وضعیت اقشار ضعیف جامعه

رنجنامه کارگران قزوین ؛ اعتراض به وضعیت اقشار ضعیف جامعه

رنجنامه کارگران قزوین
 ایران – کارگری

رنجنامه کارگران قزوین ؛ اعتراض به وضعیت اقشار ضعیف جامعه

رنجنامه کارگران قزوین در قالب تشکل‌های مختلف کارگری خطاب به مجلس  

وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی کشور و پیامدهای آن در قیمت پایه‌ای ترین کالاهای مورد مصرف مردم، بیش از همه بر گرده کارگران زحمتکش و مزدبگیران فرودست سنگینی می‌کند. یا شاید به تعبیر دیگری باید گفت که سنگینی فاجعه اقتصادی موجود، پیش از همه، کمر کارگران زحمتکش و مزدبگیران را شکسته است. صدای شکستن ستون فقرات طبقه کارگر را می‌توان در سفره خالی‌تر از همیشه آنها و شرم پدر از اینکه شب دست خالی به خانه می‌رود تصویر کرد.

صدای خرد شدن ستون فقرات طبقه کارگر و اقشار کم درآمد را می‌توان در خودکشی دختربچه‌ای که پدرش پولی نداشت تا گردنبند مورد علاقه‌اش را برایش خریداری کند می‌توان شنید. یا شاید هم در خودکشی پسر بچه‌ای که مادرش، بدلیل فقر و به منظور پرداخت اجاره بهای خانه مجبور شد موبایل و دوچرخه پسرکش را بفروشد.

صدای خرد شدن ستون فقرات طبقات کم درآمد را در آن سوی طیف در زندگی اشرافی آقازاده‌های مقامات ریز و درشت جمهوری اسلامی هم می‌توان بخوبی دید چرا که چنین تجملات و زندگی اشرافی بدست نمی آید مگر اینکه در کنار آن میلیونها نفر بی خانمان شده باشند. اما صدای خرد شدن ستون فقرات کارگران و زحمتکشان را قبل از همه می‌توان از میان زهرخندهای چندش‌آور رئیس دولت «تدبیر و امید» و وزیرخارجه وقیحش شنید که آشکارا دروغ می‌گویند و در مقابل این میزان از فقر و بدبختی مردم مطلقأ پاسخگو نیستند . . .

رنجنامه کارگران قزوین خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس

حالا عمق این فاجعه اقتصادی را از زبان تعدادی از کارگران زحمتکش و شریف بشنوید، آنجا که در نامه‌شان خطاب به رئیس و نمایندگان مجلس می‌گویند کارگری بدلیل فقر مالی یک قوطی تن ماهی را در فروشگاه در جیبش گذاشت تا غذای فرزندش را تأمین کند و وقتی مسئولان فروشگاه متوجه شدند التماس کرد که سر و صدا براه نیندازند و آبرویش را نبرند. کارگر دیگری که ۲ عدد نان سنگک را بدون پرداخت هزینه آن از نانوایی خارج کرد و بعد خطاب به نانوا که متوجه شده بود التماس کرد تا آبرویش را حفظ کند.

این است چشمه‌ای از دریای بزرگ فقر و مصیبت فراگیر کارگران و زحمتکشان در کشور که ارمغان ۴۰ سال حاکمیت جمهوری اسلامی است . . .

جمعی از تشکل‌های کارگری استان قزوین در نامه‌ای از رییس و نمایندگان مجلس خواسته‌اند در وضعیت اقتصادی افسار گسیخته فعلی کشور، از اقشار ضعیف جامعه دفاع و حمایت کنند. غافل از اینکه سرباندهای دزدی و اختلاس در همان مجلس نشسته اند و خودشان جزو قانون گذاران هست. علیرغم این، ما متن نامه کارگران زحمتکش و شریف استان قزوین را درج می‌کنیم چرا که در لابلای سطور این نامه، وضعیت اسفبار زندگی این طبقه محروم را بخوبی می‌توان دید.

تشکیلات خانه کارگر استان قزوین، کانون هماهنگی شورای اسلامی کار استان، کانون کارگران بازنشسته تامین اجتماعی استان قزوین، انجمن صنفی کارگران ساختمانی استان قزوین، اتحادیه سراسری زنان کارگر، اتحادیه تعاونی‌های مسکن کارگران و انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان البرز… این نامه را به امضا رسانده‌اند.

متن رنجنامه کارگران قزوین که به امضای تشکل‌های فوق رسیده، به شرح زیر است:

گرگ نزدیک چراگاه و شبان رفته به خواب                           بره، دور از رمه و عزم چرائی دارد

وقتی می‌گوییم امور معیشتی مردم دچار هرج و مرج شده اولین سوال این است که چه بلایی قرار است بر سر خانواده کارگران بیکار و اخراجی بیاید. نگاهی به عملکرد این روزهای مجلس و دلمشغولی نمایندگان گویای دلسوزی آنها نیست به معیشت خانواده‌های کم‌درآمد و هزاران بیکار که محتاج نان شب می‌باشند، است.

متاسفانه نمایندگان مجلس تمام تکالیف خود را در مقابل مسوولیت نمایندگی مردم در مجلس فراموش کرده و اوجب واجبات شده استیضاح وزرا و نهایت سرنگونی دولت تمام زندگی و گذران روزمره نمایندگان شده سیاست دوگانه و چندگانه و تلاش برای پیروزی برطرف مقابل و اینکه تکلیف مردم با این بازار افسارگسیخته چه می‌شود خدا می‌داند. دفاع از اقشار ضعیف به فراموشی سپرده شد، گرانی بی‌حد و مرز و مایحتاج مردم، بالا رفتن اجاره‌بها، گرانی اقلام مورد نیاز شروع سال تحصیلی و… آیا نمایندگان مجلس و مسوولین دولت به فکر میزان درآمد مردم و حقوق کارگران و بازنشستگان هستند؟ اگر هستند برنامه هزینه کرد حقوق ماهیانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به ما بدهند که هزینه‌های جاری زندگی خانواده، اجاره‌بها و هزینه تحصیلی و… چگونه مدیریت کنند؟

ما امید آن داشتیم دولت و مجلس در کنار هم یکپارچه و با هدف واحد امور کشور را پیش ببرند ولی افسوس که همه چیز را فدای راست و چپ کردند و خدا لعنت کند کسانی را که ایجاد تفرقه می‌کنند و آنچه در انقلاب به دست آورده‌ایم به بازی می‌گیرند.

. . .  امروزه دین در میان خانواده‌ها در خطر است و نوامیس مردم در خطر قرار گرفته و  کار به جایی رسیده که بعضا وارد فروشگاهی شده‌اند و برای یک وعده غذایی پس از ۳۰ سال کارگری، به علت عدم تکافوی حقوق، دست به دزدی می‌زنند. یکی از کارگران یک عدد قوطی تن ماهی برای ناهار فرزندانش می‌دزدد و پس از برملا شدن، از مسوولین فروشگاه خواهش می‌کند آبرویش را نبرند. چه کسی مقصر است؟ در موردی دیگر، کارگری که مدت‌هاست بیکار است، دو عدد نان سنگک را برمی‌دارد و بدون پرداخت دو هزار تومان از درب نانوایی خارج می‌شود و زمانی که متوجه شده‌اند، خواهش و تمنا دارد که داد نزنید و آبروی مرا نبرید؟

چه کسی مدعی است حقوق کارگر چهار برابر شده است؟ بیایید به جای توجیه، سفره [خالی] مردم را مدنظر قرار دهید. ظرف مدت ۲ یا ۳ ماه گذشته اجناس ضروری مردم بین ۳۵ الی ۱۵۰ درصد گران شده چرا؟ دعوای دولت و مجلس هزینه‌اش برای قشر پایین دستی بسیار زیاد است اما مسئولانی که خود را به خواب زده‌اند را نمی‌شود بیدار کرد. کاش خواب واقعی بود، تا با یک تلنگر از خواب بیدار می‌شدند که آن هم مگر در خواب ببینیم که بیدار شده‌اند . . . »

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment