ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > بیانه عفو بین‌الملل ؛اقدام فوری در رابطه‌با رفتار بی‌رحمانه با ۱۱زن از دراویش گنابادی

بیانه عفو بین‌الملل ؛اقدام فوری در رابطه‌با رفتار بی‌رحمانه با ۱۱زن از دراویش گنابادی

زنان دراویش
ایران – اجتماعی

بیانه عفو بین‌الملل ؛ اقدام فوری در رابطه‌ با رفتار بی‌رحمانه با ۱۱زن از دراویش گنابادی

عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای خواستار اقدام فوری در خصوص بازداشت خودسرانه و رفتار بی رحمانه با ۱۱ زن بازداشتی از دراویش گنابادی شد.

روز پنجشنبه ۹ فروردین ماه، سازمان عفو بین الملل با صدور بیانیه ای خواهان اقدام فوری در خصوص بازداشت خودسرانه و رفتار بیرحمانه و غیرانسانی با ۱۱ زن بازداشت شده از دراویش گنابادی شد. در بیانیه عفو بین الملل آمده است:
یازده زن از اقلیت‌ مذهبی دراویش گنابادی در ایران از ابتدای ماه اسفند در زندان شهر ری با شرایط غیرانسانی و بدون دسترسی به وکیل نگهداری می‌شوند. برخی از آنها نیاز به مراقبت‌های پزشکی فوری برای جراحات ناشی از ضرب و شتم در زمان دستگیری دارند. گزارش شده است که تعدادی از زنان به خاطر ضربه به اندام‌های جنسی‌شان در زمان دستگیری از خونریزی‌های واژینال رنج می‌برند.
در این بیانیه همچنین گفته شده: در روز ۳۰ بهمن ماه دست کم ۶۰ زن از جامعه تحت تبعیض دراویش گنابادی به خاطر شرکت در تظاهراتی که پس از استفاده نیروهای امنیتی از ضرب و شتم، اسلحه گرم، ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور به خشونت کشیده شد، بازداشت شدند.
زنان بازداشت شده، بعد از دستگیری به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند و گفته‌اند که در آنجا مورد بازجویی‌های رعب‌آور، فحاشی با صدای بلند و بازرسی‌های بدنی تعرض‌آمیز توسط ماموران زن قرار گرفتند.
در مدت ۲۴ ساعت بعد از آن، ۱۰ نفر از زنان به بخش قرنطیه زندان شهر ری (قرچک) در نزدیکی تهران منتقل شدند و مابقی آزاد شدند. اسامی کسانی که به شهری ری منتقل شدند عبارتند از: شکوفه یدالهی، سپیده مرادی، مریم فریسانی، نازیلا نوری، سیما انتصاری، شیما انتصاری، شهناز کیانی، مریم باراکوهی، الهام احمدی و آویشا جلال‌الدین.
بعد از چند روز، یک زن دیگر از دراویش گنابادی با نام صدیقه صفابخت، که ظاهرا پیشتر در زندان اوین نگهداری می‌شد، نیز به زندان شهری ری منتقل شد.
بنابر گزارشات رسیده، برخی از زنان تحت بازجویی‎های شبانه قرار دارند که همراه با خشونت کلامی و تهدید است.
یادآوری می‌شود که زندان شهر ری سابقا یک مرغداری بوده و در آنجا صدها زن محکوم به جرایم خشن، در شرایطی اسفناک که با قواعد حداقلی استاندارد رفتار با زندانیان شدیدا فاصله دارد، نگهداری می‌شوند.

شکایت رایج شامل زمین‌های آلوده به لکه‌های ادرار، عدم وجود سیستم تهویه، کثیف و کم بودن تعداد سرویس‌های بهداشتی، شیوع بیماری‌های مسری، غذاهای با کیفیت پایین و گاه مملو از سنگریزه و آب شور است.
در روزهای اخیر زنان زندانی شکایت کرده‌اند که نشت گاز از سیستم فاضلاب باعث پخش بوی مشمئزکننده در محل نگهداری آنان شده است. در نتیجه، شیما انتصاری که از بیماری آسم رنج می‌برد، دچار مشکلات شدید تنفسی شده و نیاز به اکسیژن رسانی داشته است.
به گفته شاهدان عینی، یکی دیگر از زندانیان، شکوفه یدالهی در زمان دستگیری به شدت ضرب و شتم شده و از ناحیه سر دچار جراحت شده است. مقامات ظاهرا به دلیل خودداری او از انتقال به بیمارستان با دست‌بند و پابند، مانع دسترسی او به مراقبت‌های پزشکی شده‌اند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment