ایران کارگر > گوناگون > رئیس‌علی دلواری ، رهبر دلیران تنگستان در سالروز شهادتش ۱۲ شهریور

رئیس‌علی دلواری ، رهبر دلیران تنگستان در سالروز شهادتش ۱۲ شهریور

رئیس‌علی دلواری ، رهبر دلیران تنگستان در سالروز شهادتش ۱۲ شهریور
گوناگون

رئیس‌علی دلواری ، رهبر دلیران تنگستان در سالروز شهادتش ۱۲ شهریور

تاریخ سیاسی ایران فراز و نشیب زیادی را به خود دیده است. تاریخی آکنده از شکست و پیروزی؛ اما همواره پر از افتخار که قهرمانان‌اش آن را با خون خود نگاشته‌اند. رئیس‌علی دلواری یکی از از آن قهرمانان است. او با قیام خود در برابر ظلم استبداد داخلی و دخالت استعمار خارجی، درس پایداری و ایستادگی به بهای جان را برای آیندگان به ارمغان گذاشت.

رئیس‌علی دلواری فرزند رئیس محمد در سال ۱۲۶۱شمسی در دهستانی از توابع بوشهر به دنیا آمد. او در عصر مشروطیت ، جوانی ۲۴ساله، بلند همت، شجاع، در صدق و صفا كم مانند و در حب وطن و توكل به خدا، زبان‌زد دیگران بود. او گرچه سواد و معلومات كافی نداشت، اما پاكی و سرشت و صفات حمیده او نزد اطرافیان شناخته شده بود.

رئیس‌علی بعد از این كه قوای انگلیس بوشهر را به تصرف خود درآوردند، به مقابله با تجاوزگران پرداخت و شكست‏های سنگینی بر آنان وارد كرد. پس از اشغال بوشهر در رمضان سال ۱۳۳۳ هجری قمری، نیروهای انگلیسی قصد تصرف دلوار را می‏كنند. محلی كه پیش از آن، چند بار سربازان انگلیسی به آنجا یورش برده و هر بار طعم تلخ شكست را چشیده بودند.

رئیس‌علی همراه با یاران خود، علیه اشغالگران وارد نبرد شده و نیروهای متجاوز را كه قریب به پنج هزار نفر بودند، تار و مار می‏كند. قیام مردم تنگستان بر روی هم هفت سال به طول انجامید و در این مدت، دلیران تنگستان، دو هدف عمده را دنبال می‏كردند: پاسداری از بوشهر، دشتستان و تنگستان به عنوان منطقه سكونت خود و جلوگیری از نفوذ قوای بیگانه به درون سرزمین ایران و دفاع از استقلال وطن.

دلیران تنگستان در برابر سلطه انگلیس

با کودتای ضد انقلابی لیاخوف روسی علیه مشروطه‌خواهان در ۱۳۲۶ هجری قمری و بمباران مجلس شورای ملی و استقرار دیکتاتوری محمدعلی شاه قاجار، رئیس‌علی به همراه سیدمرتضی علم‌الهدی اهرمی به مبارزه علیه استبداد صغیر پرداخت. در سال ۱۳۲۷ هجری قمری با کمک تفنگچی تنگستانی، بوشهر را از عناصر مستبد وابسته به دربار محمدعلی شاه پاک کرد و اداره گمرک و انتظامات و دیگر ادارات را تسخیر کرد.

این کار دلیران تنگستان، بر انگلیسی‌ها که اداره گمرک را در اجاره داشتند، گران آمد و آنان برای تضعیف مشروطه‌خواهان و استمرار سلطه بر حیات اقتصادی و سیاسی جنوب ایران به جنگ با دلیران تنگستانی پرداختند و در این راه از دیگر خوانین جنوب ایران یاری جستند.

جنگ میان رئیس‌علی و دلیران تنگستان از یک سو و انگلیسی‌ها و خوانین متحد آنان از سوی دیگر به طور پیاپی و پراکنده تا شوال ۱۳۳۳ هجری قمری ادامه یافت و انگلیسی‌ها نتوانستند بر رئیس‌علی و یارانش تفوق یابند. تا این که در گیرودار حمله انگلیسی‌ها به بوشهر در شب ۲۳ شوال ۱۳۳۳ هجری قمری (سوم سپتامبر ۱۹۱۵ میلادی) هنگامی که رئیس‌علی در محلی به نام «تنگک صفر» قصد شبیخون به قوای انگلیسی‌ها را داشت، از پشت مورد هدف گلوله یکی از همراهان خائن قرار گرفت و در دم به شهادت رسید.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment