ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > دولت کانادا خواستار توضیح ایران درباره مرگ سیدامامی شد

دولت کانادا خواستار توضیح ایران درباره مرگ سیدامامی شد

کاووس سیدامامی
ایران – اجتماعی

دولت کانادا خواستار توضیح ایران درباره مرگ سیدامامی شد

درباره مرگ مشکوک دکتر کاووس سیدامامی در زندان اوین، وزیر امور خارجه کانادا خواستار توضیح دولت جمهوری اسلامی ایران شد. او گفت یک شهروند کانادایی فوت شده و ما از دولت ایران انتظار توضیح داریم.

وزیر امور خارجه کانادا،‌ خانم کریستیا فری‌لند، طی بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست تا درباره مرگ کاووس سیدامامی شهروند ایرانی کانادایی در زندان‌های ایران توضیح دهد.

خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجه کانادا در بیانیه این وزارت‌خانه تصریح کرده است: «ما به طور جدی نگران وضعیت بازداشت و مرگ آقای سیدامامی هستیم.»

خانم فری‌لند در ادامه افزود، اوتاوا چندین بار مراتب نگرانی خود را در این باره اعلام کرده است. او گفت: «یک کانادایی فوت شده است. ما انتظار داریم که دولت ایران اطلاعات و توضیحاتی درباره شرایط و وضعیت این تراژدی ارائه کند.»

کریستیا فری‌لند، وزیر خارجه کانادا تاکید کرده که کشورش از “تمامی امکانات موجود” برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه استفاده خواهد کرد.

افزون براین  وزارت امور خارجه فرانسه نیز طی اطلاعیه ای نگرانی خود را از مرگ مشکوک دکتر کاووس سیدامامی ابراز داشت. وزارت خارجه فرانسه نوشت: «از اعلام خبر فوت یک استاد دانشگاه و فعال محیط‌ زیست ایرانی کانادایی، کاووس سیدامامی در زندان نگران هستیم و خواستار روشن شدن نحوه مرگ او هستیم»

یادآوری می‌شود که دکتر کاووس سیدامامی استاد دانشگاه و پژوهشگر محیط زیست اوایل بهمن ماه به همراه مراد طاهباز، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، سام رجبی، طاهر قدیریان و امیرحسین خالقی از اعضای موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” بازداشت شدند. روز ۱۹ بهمن اعلام شد که سیدامامی در زندان خودکشی کرده است.

عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران اعضای موسسه “حیات وحش میراث پارسیان” را متهم کرده است که “در برخی از مناطق استراتژیک کشور تعدادی دوربین در ظاهر برای رصد امور زیست محیطی نصب کرده بودند که در واقع پوششی برای رصد فعالیت‌های موشکی کشور بوده و تصاویر و اطلاعات ثبت شده را برای بیگانگان ارسال می‌نموده‌اند. ”

آقای کاووس سیدامامی دومین شهروند ایرانی کانادایی است که در زندان‌های ایران جانش را از دست می‌دهد. در سال ۱۳۸۲ نیز زهرا کاظمی عکاس خبرنگار ایرانی کانادایی در زندان اوین “بر اثر اصابت جسم سخت” به سرش کشته شد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment