ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > دلیل سقوط پیوسته ارزش تومان و تاثیر خروج میلیاردها دلار بر آن؛ بازنده اصلی مردم

دلیل سقوط پیوسته ارزش تومان و تاثیر خروج میلیاردها دلار بر آن؛ بازنده اصلی مردم

ارزش تومان
ایران ـ اقتصادی

دلیل سقوط پیوسته ارزش تومان و تاثیر خروج میلیاردها دلار بر آن؛ بازنده اصلی مردم

ارزش تومان ، پول ملی ایران طی سال گذشته ۵۰٪ کاهش یافته است و فقط مانده است تا نرخ تورم مانند کشور ونزوئلا ما را به جایی برساند که در مقابل کار به جای پول نقد، تخم‌مرغ و نان درخواست کنیم و برای خرید پنیر و روغن‌نباتی با پاسپورت به کشورهای همسایه سفر کنیم.

ایرانی‌ها به پدیده کاهش ارزش پول ناآشنا نیستند. از ۴۰ سال پیش تا امروز، همیشه از ارزش تومان یعنی پول ملی ایران کاسته شده است. نرخ تبادل پول ملی کشورهای مختلف جهان در مقایسه با یکدیگر بنا به دلایل مختلف پائین و بالا می‌رود؛ اما نرخ تبادل پول ملی ایران با همه ارزهای بین‌المللی و پول ملی کشورهای همسایه یکسویه است: پول ایران سقوط کرده و بقیه بالا رفته‌اند.

در ایران هر روز نسبت به روز قبل برای خرید هر ارز خارجی تومان بیشتری باید پرداخت کرد. دلیل تمایل مردم به تبدیل پول نقد خود به کالاهای سرمایه‌ای نظیر طلا، ارز، املاک، مسکن، خودرو و غیره این است که آنها به خوبی می‌دانند پول ملی بی‌ثبات است و همواره از ارزش تومان کاسته شده و می‌شود.

آخرین قیمت دلار در رژیم سابق ۷ تومان بوده است و آخرین نرخ دلار اکنون ۷۰۰۰ تومان است. نکته مهمتر این است که در طی این ۴۰ سال و رشد تکنولوژی ارتباطات، علوم IT، فراگیر شدن کامپیوتر و گوشی‌های هوشمند و بالا رفتن سطح آگاهی و اطلاعات مردم، امروز به جایی رسیده‌ایم که ارزی برای خرید و فروش مردم عادی وجود ندارد.

کارشناسان معتقدند که مشکل اقتصاد ایران  محدود به دولت‌ها نیست. غول‌های اقتصادی ایران، سپاه، بنیاد مستضعفان، بنیاد شهید، آستان قدس و … هستند. بانکهای وابسته به نهادهای نظامی، امنیتی و قضایی را نیز داریم.

مشکلی فراتر از تحریم و مسافرت ایرانیان

درآمد اصلی دولت فروش نفت و مالیات است. مجلسی نیز وجود دارد که در بودجه عمومی کشور پولهایی را به نهادهای مذهبی ـ که در همه بندهای بودجه خونمایی می‌کنند ـ تخصیص می‌دهد.

رئیس کل بانک مرکزی در واکنش به افزایش نرخ ارز می‌گوید، میزان سفرهای خارجی ایرانیان زیاد است و باید کم شود. برخی از روشنفکران و افراد مذهبی از اینکه ایرانیان سالی چند میلیارد دلار در کشورهایی نظیر ترکیه، تایلند، آسیای میانه و اروپا غیره خرج می‌کنند شکایت دارند.

در حالیکه بر اساس اعلام رسانه‌های داخلی در طول ۴۰ سال حدود ۸۰۰ میلیارد دلار ارز از کشور خارج شده است . روزنامه شرق می‌گوید «تخمین زده می‌شود که بین ١٠٠ تا ٢٠٠ میلیارد دلار ارز کثیف در دوره احمدی‌نژاد از ایران خارج شده و هیچ‌گاه به حساب کشور بازگردانده نشده است.» محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران از خروج بیش از ۳۰ میلیارد دلار ارز در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۶ از ایران خبر داده است.

حال سوال این است که چقدر از این پولها را گردشگران از کشور خارج می‌کنند؟
اقتصاددانی بازنشسته سعی می‌کند با ذکر یک مثال ساده مسئله را بشکافد:
«فرض کنید کسی در طول سال مدام سرما‌ می‌خورد و بدنش عفونت دارد. به او می‌گوئید ترشی نخور برایت حالت خوب نیست. حرف درستی است ولی علت سرماخوردگی طولانی یک بیمار مصرف ترشی نیست. آزمایش می‌نویسند تا مشخص شود دلیل اصلی عفونت و بیماری چیست.»

بیشتر بخوانید: اقتصاد ایران زیر فشار سیاست‌های غلط پولی و ارزی در سال ۱۳۹۶

خروج سرمایه در ابعاد کلان

یک اقتصاددان ایرانی دیگر می‌گوید: «… ما در ایران با پدیده خروج سرمایه مواجه هستیم. کوچ سرمایه در این ابعاد، دلیلش احساس ناامنی سرمایه است. نه دولتهای اروپایی در جنگ جهانی دوم و نه دولت آمریکا و چین با آن اقتدارشان در جریان بحران‌های مالی قادر نبودند جلوی خروج سرمایه را بگیرند.

با بروز هر دور جدیدی از بحران، دولتمردان سابق که مدتی بر سفره نعمت نشسته بودند سرمایه خود را بر می‌دارند و به خارج می‌روند. چهل سال است یک روند دائمی خروج سرمایه از ایران برقرار است. پشتوانه پول ملی مگر چیست جز ذخایر طلا، ذخایر ارزهای خارجی و از همه مهمتر نظام تولیدی آن؟ شیره مردم را بیرون می‌کشند، به ارز و طلا تبدیل می‌کنند و با خود می‌برند و کسی هم حسابرسی نمی‌کند»؛ چرا؟ چونکه پای خودش هم گیر است.

ارزش پول کشور زیر فشار چاپ پول بی‌پشتوانه

یک استاد از  دانشگاه صنعتی شریف می‌گوید: «یک پای ثابت مسئله ارزش پول ملی مربوط می‌شود به چاپ اسکناس و سیاست‌های مهار نقدینگی توسط دولت‌ها. نرخ تورم یعنی عدم تناسب حجم نقدینگی  موجود (ناشی از چاپ پول) با ثروتها و سرمایه‌های موجود در جامعه. خنده‌دار است، یک دانشجوی کارشناسی ارشد فکر می‌کرد افزایش کرایه‌خانه یا گران شدن کالاها عامل افزایش نقدینگی است.

صاحبخانه یا فعال اقتصادی نمی‌تواند پول چاپ کند.این در انحصار بانک مرکزی یک کشور است. بانکها نیز در ایران با روشهایی این کار را می‌کنند و انحصار را دور می‌زنند. نرخ تورم ۴۵، ۳۵، ۲۷، ۲۲، ۱۹درصدی و این نرخ تورم ۱۲,۵ درصدی که دولت اخیر می‌گوید یعنی دولت برای جبران کسری بودجه خود دارد اسکناس چاپ می‌کند. تعجب می‌کنم که همه دنبال دلایل کاهش ارزش تومان به عنوان پول ملی هستند ولی عاملی به این واضحی را کسی توجه نمی‌کند.»

یک فعال اجتماعی در فیس‌بوک خود نوشته است: «با این وضعیت مملکت و قیمت دلار ، هر کس تا حالا از ایران نرفته یا در حال انجام کارهای خود برای رفتن است یا مثل من بیچاره بی‌پول است و راهی پیدا نکرده از ایران برود.»

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment