ایران کارگر > اخبار > اخبار اقتصادی > دلار مرز ۱۰،۰۰۰ تومان را پشت سر گذاشت؛ سکوت ادامه‌دار بانک مرکزی

دلار مرز ۱۰،۰۰۰ تومان را پشت سر گذاشت؛ سکوت ادامه‌دار بانک مرکزی

دلار
ایران ـ اقتصادی

دلار مرز ۱۰،۰۰۰ تومان را پشت سر گذاشت؛ سکوت ادامه‌دار بانک مرکزی

دلار که در مسیر افزایش بهای خود، صبح امروز در بازار آزاد، به ۸۰۰۰ تومان رسیده بود، در اواخر روز، مرز ده هزار تومان را رد کرد. هفته پیش هر دلار در بازار معاملات ارز به قیمت ۷۲۰۰ تومان به فروش می‌رسید. از جمله دلایل نوسان قیمت ارز توقف عرضه از سوی بانک مرکزی و افت معامله در بازار مسکن عنوان شده است.

بهای ارز و طلا در بازار رسمی و غیررسمی ایران به نسبت یک هفته قبل نوسان بیشتری داشته است. دلار مرجع دو ماه قبل از سوی بانک مرکزی ۴۲۰۰ تومان قیمت‌گذاری شد؛ ولی روز شنبه دوم تیر قیمت آن به ۴۲۷۰ تومان هم رسید.

در بازار غیررسمی، منحنی صعود قیمت دلار از شیب تندتر برخوردار بوده است. امروز در آخرین قیمت‌گذاری‌ها فروشندگان که عمدتا صرافان و دلالان هستند، دلار را کمی بیشتر از ده هزار تومان قیمت‌گذاری کردنده‌اند.

بانک مرکزی در فروردین ۱۳۹۷ و با اعلام سیاست جدید ارزی، تاکید داشت که بازار آزاد را به رسمیت نمی‌شناسد و هر گونه معامله در آن قاچاق به شمار می‌رود؛ اما اینک هر دلار با ۸هزار تومان مبادله می‌شود.

روز شنبه دوم تیرماه، پا به پای افزایش نرخ دلار، هر یورو در بازار آزاد از حدود ۸۲۰۰ تومان در اوایل هفته گذشته تا ۹۱۰۰ تومان افزایش قیمت داشت.

سکه طرح جدید بهار آزادی نیز رکورد شکست و در معاملات روز ۲ تیرماه، با ۹۸ هزار تومان افزایش به مبلغ ۲میلیون و ۶۹۶هزار تومان فروخته شد.

پرش قیمت ارز و طلا را یکی از خبرگزاری‌های داخلی، واکنشی به سیگنال‌های رکود در بازار مسکن، دانسته است. ایسنا می‌نویسد: «داده‌های مربوط به بازار مسکن در سومین ماه سال ۹۷ نشانگر افت ۶۶درصدی معاملات است؛ زیرا توان مردم به قیمت‌های فعلی مسکن نمی‌رسد و عمده‌ خرید و فروش‌ها در اردیبهشت از سوی سرمایه‌گذارانی بوده که حالا دوباره به سمت بازار ارز رفته‌اند.»

سازمان امور مالیاتی، روز شنبه دوم تیر، کارگروهی برای برخورد با دلالان ارز، سکه، خودرو و مسکن تشکیل داد و بانک مرکزی کماکان در سکوت است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment