ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > دستگیری ۸ تن از هموطنان به‌دلیل کمک به زلزله‌زدگان در غرب کشور

دستگیری ۸ تن از هموطنان به‌دلیل کمک به زلزله‌زدگان در غرب کشور

دستگیری کمک به زلزله زدگان
ایران – اجتماعی

دستگیری ۸ تن از هموطنان به‌دلیل کمک به زلزله‌زدگان در غرب کشور

نیروهای امنیتی در غرب کشور اقدام به دستگیری هشت تن از هموطنان را به جرم افشاگری پیرامون وضعیت زلزله‌زدگان و بی‌عملی ارگانهای دولتی کردند. بر اساس همین گزارش ارژنگ زرگوش خبرنگار یک هفته‌نامه استانی به جرم انتشار یک ویدیو از وضعیت زلزله‌زدگان کرمانشاه و بی‌عملی ارگانهای دولتی در تاریخ 2آذر 96 در روستای گاومیش‌چران از توابع شهرستان گیلان غرب توسط مأموران وزارت اطلاعات دستگیر شد.

این خبرنگار در ویدیو ارائه شده گفته بود ”مسئولان هیچ خدمتی به مردم نمی‌کنند و آنها خائن به مملکت هستند و مردم خواهان سرنگونی آنها می‌باشند“.
از سویی دیگر چهار شهروند در سردشت به نام‌های «رحمان مدنی»، «ادریس محمودی»، «جوانرو قادری» و «سلام گلنواز» به اتهام تبلیغ علیه نظام و افشاگری بی‌عملی مقامات در قبال فاجعه زلزله دستگیر شدند.
در همین حال در روز یکشنبه و دوشنبه ۲۸ و ۲۹ آبان نیز دو هموطن دیگر به نامهای مجید حسنیانی در روستای میرآباد بوکان و قاسم زرگرزاده در کرمانشاه به دلیل مشابه دستگیر و روانه زندان شدند.
هموطن دیگری بنام شهرام فرهادی نیز در تاریخ ۲۵ آبان ۹۶ هنگام بارگیری کمکهای مردمی به زلزله‌زدگان کرمانشاه در سنندج دستگیر شد.

این دستگیری‌ها در شرایطی صورت می‌گیرد که بی عملی و کندی کار ارگانهای دولتی کماکان ادامه دارد و اهالی مناطق زلزله‌زده از کمبود حداقل امکانات در سرمای سوزناک زمستان رنج می‌برند. به گزارشی در همین زمینه توجه کنید:

زلزله‌زدگان در انتظار کمک، آنها بعد از زلزله در چادرها به‌سر می‌برند

تلویزیون دبی روز یکشنبه 5آذر گزارشی از وضعیت وخیم زلزله‌زدگان پخش کرد.
لیلا جوکار یک هموطن زلزله‌زده گفت: ساعت ۱۰ شب خانه بودیم، دخترم خوابیده بود که یک مرتبه زمین به لرزه در آمد و احساس ترس کردم. همسرم در اتاق نشیمن بود و دخترم را در آغوش گرفته بود و به سرعت از منزل خارج شدیم و مردم را دیدیم که خانه هایشان را ترک کرده و فرار می‌کردند.
خانه هایمان خراب و ویران شدند و بسیاری از ما الآن در این وضعیت درد آور به‌سر می‌بریم که نه دارو و نه غذا داریم. من دیشب در همین جا در چادر خوابیدم. به مردم نگاه کنید، خانه هایشان ویران شده. ما در ترس از زلزله در چادر زندگی می‌کنیم و هیچکس از ترس زلزله در خانه‌اش به‌سر نمی‌برد.
مریم هاشمی یک زلزله‌زده دیگر گفت:‌ از عدم وجود سیستم فاضلاب رنج می‌بریم. هیچ بهداشتی اینجا وجود ندارد. همه چیز آلوده است. ما نیاز به سیستم فاضلاب و دستگاههای گرمایشی داریم. ما در فصل زمستان قرار داریم و بارانهای شدیدی شروع به باریدن کرده و نیاز به بخاری در این فصل سرما داریم.
و مهرداد لطیفی نیز گفت: 16نفر از ما مجروح شدند. و این فقط مربوط به یک روستا نیست که ویران شده است. احتمالاً رسانه‌های خبری درصد کمی از منازلی که ویران شده‌اند را اعلام می‌کنند. اما شما خودتان شخصاً می‌توانید قضاوت کنید و خانه‌هایی که سالم مانده‌اند را مشاهده کنید. حدود 488بار پس لرزه وجود داشته و هر بار سه تا چهار ثانیه طول می‌کشید…

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment