ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > دستگیری ۲۱۱ کولبر و کاسبکار در منطقه ماکو توسط نیروی انتظامی

دستگیری ۲۱۱ کولبر و کاسبکار در منطقه ماکو توسط نیروی انتظامی

دستگیری کولبران ماکو

ایران – دستگیری کولبران

دستگیری ۲۱۱ کولبر و کاسبکار در منطقه ماکو توسط نیروی انتظامی

۱۳مهر ۹۶ برطبق گزارشات دریافتی، یکی از مسئولین نیروی انتظامی استان اعلام کردە است کە، “طی ۷۲ ساعت گذشته تعداد ۲۱۱ کولبر و کاسبکار در منطقه مرزی ماکو دستگیر شده‌اند “.

فرمانده هنگ مرزی ماکو شیرزاد حاجی زاده که با خبرگزاری‌های دولتی مصاحبه کرده، گفته است که “طی ۷۲ ساعت گذشته تعداد ۲۱۱ کولبر و کاسبکار در منطقه مرزی ماکو دستگیر شده‌اند که بیشتر آنها تابعیت ایرانی ندارند”. اعلام اینکه کولبران تابعیت ایرانی ندارند از جانب نیروی انتظامی فقط برای مشروع و قانونی جلوه دادن اقدامات خودشان علیه کولبران زحمتکش می‌باشد.

همین مقام انتظامی هم‌چنین ادعا کرده است که نیروهایشان در ایام محرم ۴۲۶ هزار نخ سیگار و همچنین ۷۲۰ لیتر بنزین را از کولبران ضبط نموده‌اند درحالیکه کولبران و کاسبکاران تا سقف معینی اجازه حمل اجناس را دارند.

شایان ذکر است کە مسئولین مرزی همزمان کە کولبران و کاسبکاران مرزی را “قاچاقچی” معرفی می کنند، بارها این ادعا کە گویا کاسبکاران دستگیر شدە “تابعیت ایرانی” ندارند، تکرار کردەاند.

ادامه شلیک و کشتار  کولبران

علیرغم ادامه روند کشتار گسترده کولبران توسط نیروهای انتظامی و محکوم کردن این اقدام نیروهای انتظامی از سوی نهادهای بین‌المللی حقوق‌بشر، نهادهای مرتبط هیچ موضعی را از خود نشان نداده و در بیشتر موارد نهادها و مسئولان نظامی ، دستور شلیک مستقیم به کولبران را صادر می‌کنند.

نیروهای نظامی به ویژه نیروهای انتظامی به بهانه “مبارزه با قاچاق کالا” بدون علامت دادن و در نظر گرفتن شرط‌های تیراندازی، کولبران مرزی را هدف تیراندازی قرار می‌دهند.

به سبب نبود فرصت‌های شغلی، عدم سرمایه‌گذاری دولتی و بیکاری در استان‌های کُردستان، آذربایجان‌غربی و کرمانشاه، شهروندان کُرد به ویژه جوانان به شغل پُرخطر کولبری روی آورده که در بسیار موارد توسط نیروهای نظامی هدف شلیک مستقیم قرار می‌گیرند که مرگ کولبر را نیز درپی دارد.

در گزارش سالانه عفو بین‌الملل تاکید شدە است که با روی کار آمدن حسن روحانی، هیچ تاثیری بر بهبود وضعیت حقوق بشر در ایران نداشتە است و وضعیت حقوق بشر در ایران و نقض سیستماتیک آن از سوی رژیم حاکم همچنان در جریان بودە و گاها افزایش نیز یافتە است.

  به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment