ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > یورش و دستگیری بی سابقه هموطنان بهایی در شهرهای مختلف

یورش و دستگیری بی سابقه هموطنان بهایی در شهرهای مختلف

دستگیری بهایی

 ایران – سرکوب

یورش و دستگیری بی سابقه هموطنان بهایی در شهرهای مختلف

گزارشی از بازداشت شهروندان بهایی در بیرجند؛ تفتیش منزل دستکم ۱۰ تن

بازداشت یک شهروند بهایی خانم جوان شیدا عابدی در بیرجند

شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۷ صبح خانم شیدا عابدی شهروند بهایی ۲۶ ساله ساکن شهر بیرجند در خراسان جنوبی توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

به گفته یک منبع مطلع مامورین پس از بازداشت این جوان بهایی ایرانی در بیرجند منزل شخصی وی را مورد تفتیش قرار دادند.به گفته این منبع آگاه ” هنوز دلیل بازداشت و اینکه به کجا منتقل شده است را به خانواده ایشان اطلاع ندادند “.

همچنین در روز شنبه ۲۹ مهر دستکم ۵ شهروند بهـایی دیگر در بیرجند بازداشت و محل زندگی شماری از این شهروندان از سوی مأمورین امنیتی مورد تفتیش قرار گرفت.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، ۵ شهروند بهایی به نام‌های خلیل ملاکی، بهمن صالحی، سهراب ملاکی، ساغر محمدی و  آرمین مختاری ساکن شهر بیرجند در خراسان جنوبی در ساعت ۷ صبح روز شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ توسط مأمورین وزارت اطلاعات در منازل شان بازداشت شدند.

پیام نیوز همچنین خبر از تفتیش منزل دستکم ده شهروند بهـایی داده است که مأمورین وسایل شخصی آنان من جمله تلفن‌های همراه را توقیف کرده‌اند.

بازداشت نه شهروند بهایی در کرمانشاه از سوی نیروهای امنیتی

دستگیری بهایی

 

 

صبح روز چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ دستکم ۹ شهروند بهـایی ساکن کرمانشاه از سوی مأمورین امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

به گزارش تارنگار حقوق بشر در ایران، پیمان قیامی، عزت‌الله شهیدی، فروزان امینی، کامبیز مرادی پور، سپیده احراری، امرالله اسلامی، نعمت‌الله شادابی، سینو رسولی و امیر کدیور روز چهارشنبه ۲۶ مهر از سوی مأمورین امنیتی در منزلشان بازداشت شدند.نیروهای امنیتی ضمن بازداشت این شهروندان محل زندگی آنان مورد تفتیش کامل قرار داده‌اند.

یک منبع مطلع به پیام نیوز گفته است: «هنوز از دلایل بازداشت این نه شهروند بهـایی اطلاعی در دست نیست و همچنین احتمال می‌رود این افراد را به بازداشتگاه وزارت اطلاعات کرمانشاه منتقل کرده باشند.»

لازم به ذکر است که بازداشت خانم سپیده احراری در حالی انجام گرفته است که وی در دوران بارداری است و شرایط بازداشت و استرس برای وی بسیار مشکل‌زا می‌باشد.

عزت‌الله شهیدی و فرزوان شهیدی پدر و مادر ایقان شهیدی یکی از زندانیان عقیدتی سابق هستند که فرزند آنان به مدت پنج سال در زندان رجایی شهر محبوس بوده است.همچنین تعدادی دیگر از بازداشت‌شدگان اخیر پیشتر نیز بازداشت شده بودند.

بازداشت این شهروندان بهایی در حالی صورت گرفته است که بر اساس عقاید بهائیان ایران روزهای شنبه و یکشنبه از اعیاد بهائیان ایران و جهان محسوب می‌شود.

هزاران نفر از پیروان آیین بهایی پس از روی کار آمدن جمهوری اسلامی زندانی، شکنجه یا اعدام شده‌اند. بسیاری دیگر از پیروان این آئین نیز از سایر حقوق اجتماعی و اقتصادی خود همچون حق انتخاب، حق قضاوت، حق تحصیل یا کار محروم شده‌اند.

چنین محدودیتهایی در ایران فقط شامل هموطنان بهایی نشده و سایر اقلیتهای مذهبی مثل هموطنان سنی مذهب یا پیروان آیین زردشت و . . . را نیز در بر می‌گیرد.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment