ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > دستفروشی زائیده فقر و بیکاری و سیاستهای فاجعه‌بار اقتصادی حاکمیت

دستفروشی زائیده فقر و بیکاری و سیاستهای فاجعه‌بار اقتصادی حاکمیت

دست‌فروشی
ایران – دستفروشان

دست‌فروشی زائیده فقر و بیکاری و سیاستهای فاجعه‌بار اقتصادی حاکمیت

دست‌فروشی و حاشیه‌نشینی دو جلوه‌ی گسترش فقر و بیکاری طی حاکمیت جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند و در تمام کلان ‌شهرهای ایران این دو پدیده را می‌توان دید. این وضعیت گاهی موضوع بحث و جدل است، گاهی بهانه برخورد قضایی و انتظامی.

طرح جمع‌آوری دست‌فروشان از ابتدای بهمن ماه با بدرفتاری و برخوردهای قلدرمآبانه و وحشیانه در برخی مناطق تهران به اجرا گذاشته شده است. در همین رابطه، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس می‌گوید که اکثریت دست‌فروشان به خاطر بیکاری به این کار روی آورده‌اند و نباید جمع‌آوری شوند.

امسال از ابتدای بهمن ماه دوره تازه‌‌ای از برخوردهای خشن و غیرقابل توضیح با دست‌فروشان در تهران آغاز شده است؛ کاری که از نظر بسیاری از کارشناسان تجربه‌ای شکست‌خورده ارزیابی می‌‌شود.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، احمد بیگدلی، مشکلات اقتصادی و بیکاری را علت روی آوردن ۸۰ درصد افراد به دست‌فروشی عنوان کرده و می‌گوید که باید به جای جمع‌آوری دست‌فروشان آنها را ساماندهی کرد.

بیگدلی می‌گوید: «تا زمانی که فضاهای مشخصی در اختیار این قشر قرار داده نشود نباید نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام کرد زیرا معیشت آنها با تهدید مواجه می‌شود. »

بعضی از دست‌فروشان مدرک دانشگاهی دارند

نماینده مجلس، احمد بیگدلی می‌گوید که برخی از دست‌فروشان تحصیلات دانشگاهی دارند و به دلیل بیکاری و از سر اجبار به این شغل کاذب روی آورده‌اند و برخی دیگر کارمندانی هستند که به دلیل مشکلات اقتصادی دست‌فروشی را به عنوان شغل دوم انتخاب کرده‌اند.

او خاطرنشان می‌کند که دولت و شهرداری باید با اختصاص فضاهای مشخصی به دست‌فروشان، ساماندهی آنها را در اولویت قرار دهند وگرنه جمع‌آوری این افراد پاک کردن صورت مسئله خواهد بود.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ تهران، کورش خرد، ماه گذشته گفته بود که با حکم قضایی، ماموران نیروی انتظامی و شهرداری از اول بهمن ماه جمع‌آوری دست‌فروشان در خیابان ولی‌عصر تهران را آغاز می‌کنند.

وی اعتراض کاسبان این منطقه و شکایت مردم از دشواری تردد در برخی پیاده‌روهای این خیابان را علت اصلی جمع‌آوری دست‌فروشان عنوان کرد.

معاون خدمات شهری و محیط زیست شهرداری منطقه ۱۱ می‌گوید که در محدوده خیابان ولی‌عصر حدود ۳۰۰ دست‌فروش شناسایی شده‌اند که از قشرهای آسیب‌پذیر جامعه هستند و این افراد یا به بازارچه‌های ساماندهی شده شهرداری معرفی یا جذب حوزه‌های مختلف خدمات شهری می‌شوند. او درباره معیارهای شناسایی این افراد توضیح بیشتری نداد.

معضل بیکاری و شغل‌های کاذب

پیش از این نیز مقابله با دست‌فروشان بارها به برخورد قهرآمیز کشیده شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند تا زمانی که برای معضلاتی چون فقر و بیکاری چاره‌ای اندیشیده نشود شغل‌های کاذب ادامه خواهند داشت و هر گونه تلاش برای مقابله با آنها محکوم به شکست است.

تعدادی از کارشناسان مسائل اجتماعی نیز اعتقاد دارند در سال‌های گذشته بین افزایش فقر و بیکاری و دست‌فروشی تناسب معناداری وجود داشته و به موازات افزایش مشکلات معیشتی تعداد دست‌فروشان نیز روز به روز بیشتر شده است. اما از آنجا که جمهوری اسلامی مسئولیتی در قبال  تأمین معیشت مردم ایران حس نمی‌کند هربار با ضرب و شتم بسیار اقدام به جمع‌آوری این دستفروشان بی پناه می‌کند.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment