ایران کارگر > اخبار > دستفروشان و کولبران > در کمین افتادن کولبران و زخمی شدن یکی از آنان بر اثر شلیک نیروهای انتظامی

در کمین افتادن کولبران و زخمی شدن یکی از آنان بر اثر شلیک نیروهای انتظامی

شلیک به کولبران

ایران – کولبران

در کمین افتادن کولبران و زخمی شدن یکی از آنان بر اثر شلیک نیروهای انتظامی

زخمی‌شدن دو کولبر  با شلیک نیروی انتظامی و صدور حکم جلب برای سه تن دیگر

روز ۱۰ مهرماه در مرز سردشت یک کولبر در پی شلیک نیروهای مرزبانی زخمی شد. سه روز قبل از آن هم یک کولبر دیگر در همان منطقه زخمی شده بود. در پاوه هم حکم جلب برای سه کولبر با اتهام درگیری با مامورین هنگ مرزی صادر شد.

به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، طی شامگاه ۱۰ مهر ۱۳۹۶، جمعی از کولبران در مناطق مرزی سردشت در کمین نیروهای مرزبانی افتادند و یک تن به نام «امیر خضری» از ناحیه‌ی پا دچار جراحت شد.

به گفته منابع مطلع این کولبر سردشتی جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی مهاباد منتقل شده است.

شنبه ۸ مهرماه نیز یک کولبر به نام «سیامند راستگو» فرزند لقمان در اثر شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی در «دشت‌وزنی» زخمی شده و برای رسیدگی پزشکی به یکی از مراکز درمانی ارومیه منتقل شده بود.

بنابه خبر دیگری دادستانی پاوه برای سه کولبر به نامهای « رحمان رحیمی ۳۵ ساله »، « امید مرادی فرزند هیوا ۲۴ ساله » و « بختیار خندانی فرزند محمد ۴۸ ساله » از اهالی نوسود، حکم جلب و بازداشت را صادر کرد.

یک منبع آگاه در این رابطه گفت:

دادستانی پاوه با همکاری اطلاعات هنگ مرزی حکم جلب و بازداشت برای این سه شهروند کُرد را صادر کرده است.  اتهام این افراد، درگیری با نیروهای هنگ مرزی در هفته‌ی اول مهرماه اعلام شده است.

همان منبع اظهار داشت: دادستانی پاوه این سه شهروند کُرد را به درگیری با نیروهای نظامی حکومت ایران متهم کرده است. این سه شهروند کُرد پس از صدور حکم جلب و بازداشت از سوی دادستانی پاوه متواری شده‌اند.

گفتنی است که نبود کار و منبع درآمد، نابرابری در اشتغال و استخدام و وجود نگاه و مسائل امنیتی به کُردستان و کُردها و نیز به تاراج رفتن منابع زیرزمینی و ذخایر آن سبب گردیده است تا بخش اعظمی از نیروی کار کُردها به سوی قاچاغ و امرار معاش از این راه، سوق داده شود.

بخشی از این نیروی کار ناچار به کولبری رو می آورد که یکی از سخت‌ترین شیوه‌های امرار معاش هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ روحی و روانی می‌باشد که این هزینه گزاف جسمی و روانی برای نیروی کار جوان تحصیلکرده بسی گزافتر از دیگران است.

خبری دیگر از شلیک نیروی انتظامی به…

  به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment