ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > درخواست از ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای دخالت در حفظ جان رضا شهابی

درخواست از ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای دخالت در حفظ جان رضا شهابی

حفظ جان رضا شهابی

ایران – کارگری

درخواست از ماکرون رئیس جمهور فرانسه برای دخالت در حفظ جان رضا شهابی

 پنج سندیکای فرانسه به ماکرون: برای حفظ جان رضا شهابی اقدام کنید

رضا شهابی، عضو سندیکای شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ۳۵ روز است در اعتصاب غذاست و جان او در خطر است. پنج سندیکای کارگری فرانسه به اتفاق سازمان عفو بین‌الملل این کشور در نامه‌ای از امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه خواستند برای حفظ جان رضا شهابی دخالت کند.

ارسال نامه به رییس جمهوری فرانسه بخشی از کارزاری است که «کلکتیو»، متشکل از ۵ سندیکای کارگری فرانسه ث.ژ.ت (CGT)، ث.اف.د.ت (CFDT)، اف.اس.یو (FSU)، اونسا (UNSA) و سولیدر (Solidaires) به اتفاق سازمان عفو بین‌الملل برای حمایت از رضا شهابی و سایر فعالان کارگری و فرهنگی ایران آغاز کرده‌اند.

حمایت از رضا شهابی

فیلیپ ریو مسئول بخش بین‌المللی CFDT و فیروز نجات مسئول بخش بین‌المللی CGT در گفتگویی با رادیو زمانه  درباره کارزار توضح دادند.

رضـا شهابی، فعال کارگری که از ۱۸ مرداد در اعتصاب غذای اعتراضی به سر می‌برد، با افت شدید فشار خون، بی‌حسی موضعی در ناحیه چپ بدن، اختلال در کارکرد دستگاه گوارشی و همین طور کاهش شدید وزن رو به روست.از سوی دیگر اسماعیل عبدی، عضو کانون صنفی معلمان ایران دستگیر شده و زندانی است.

محمود بهشتی لنگرودی، روز سه شنبه ۲۱ شهریور در خانه‌اش دستگیر و به زندان منتقل شده است: محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران، بازداشت شد

علی نجاتی، عضو هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت‌تپه هم از سوی دادسرای اندیمشک برای گذراندن شش ماه حبس به زندان احضار شده است: احضار یک عضو هیات مدیره سندیکای نیشکر هفت‌تپه برای اجرای حکم ۶ماه حبس

در جلسه‌ای که روز سه شنبه ۲۱ شهریور در پاریس برگزار شد، «کلکتیو» تصمیم گرفت در همکاری با عفو بین‌الملل در حمایت از کارگران و فرهنگیان زندانی و دفاع از حق تشکل کارگران ایران اقدامی عملی انجام دهد.

نوشتن نامه توسط «کلکتیو»

در نامه این سازمان ها به مکرون، مساله رضا شهابی به دلیل ضرورت تلاش برای حفظ جان او در مرکز توجه قرار گرفت اما درباره سایر فعالان سندیکایی و فرهنگیان ایرانی زندانی نیز با ذکر نام صحبت شده و از رییس جمهوری فرانسه خواسته شده است آزادی فوری و منع تعقیب‌ آنان را خواستار شود.
کلکتیو همچنین قصد دارد در هماهنگی با اتحادیه‌های کارگری بین‌المللی اقدامات مشترکی دیگری را نیز سازمان دهد. مذاکراتی هم با سایر سندیکاهای اروپایی برای فعالیت مشترک در دفاع از کارگران ایران آغاز شده است.

دو فعال سندیکایی به نمایندگی از پنج سندیکای کارگری فرانسه، در گفت و گو با زمانه نگرانی شدید خود را از وضعیت سلامت رضا شهابی ابراز کردند.
فیروز نجات خطاب به رضا شهابی گفته است برای مبارزه باید زنده بود و جان سالم داشت: «رضا شهابی باید زنده بماند.»
فیلیپ ریو هم تاکید کرده است رضا شهابی زنده بسیار مفیدتر از رضا شهابی از دست رفته است.

تاکنون چندین تشکل کارگری بین‌المللی و اروپایی هم با ارسال نامه‌هایی به مقامات ایران خواستار آزادی فوری رضا شهابی و منع تعقیب سایر فعالان کارگری و فرهنگی شده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هم روز چهارشنبه ۲۲ شهریور از رانندگان اتوبوس های بی آر تی درخواست کرد در حمایت از رضا شهابی با چراغ‌های روشن حرکت کنند و سرعت اتوبوس را به ۲۰ کیلومتر در ساعت کاهش دهند.

مشاهده کلیپ حمایت رانندگان اتوبوس با روشن کردن چراغ

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment