ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > درخواست آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی توسط رئیس کمیسیون حقوق‌بشر اتحادیه اروپا

درخواست آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی توسط رئیس کمیسیون حقوق‌بشر اتحادیه اروپا

آتنا دائمی و گلرخ ایرایی
ایران – اجتماعی

درخواست آزادی گلرخ ایرایی و آتنا دائمی توسط رئیس کمیسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا

ادامه حبس آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو فعال حقوق بشر در زندان قرچک، و «رفتار ظالمانه و غیرانسانی» نسبت به این دو فعال مدنی واکنش پی‌یر آنتونیو پانزری رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا را در پی داشته است.

رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا با بیان اینکه سازمان‌های معتبر حقوق بشری آنها را «زندانی وجدان انسانی» خود می‌دانند و معتقدند این دو تن به‌خاطر فعالیت صلح‌آمیز حقوق بشری خود حکم‌های طولانی زندان را می‌گذرانند، از دولتمردان جمهوری اسلامی ایران خواسته است بدون هیچ قید و شرطی این دو زن زندانی را آزاد کنند.

گلرخ ابراهیمی ایرایی بیش از چهل روز است که در اعتصاب غذا به سر می برد و همسرش آرش صادقی که او هم در زندان گوهردشت کرج محبوس است جمعه ۲۵ اسفند، یکروز پیش از واکنش آقای پانزری، با صدور نامه سرگشاده ای از همه وجدانهای بیدار خواسته است صدای گلرخ و آتنا باشند.

یک هفته پیش از واکنش رئیس کمیسیون حقوق بشر اروپا، عفو بین الملل با صدور بیانیه‌ای ضمن انتقاد جدی از وضعیت نگهداری آتنا دائمی و گلرخ ایرایی، دو فعال حقوق بشر، در شرایط نامناسب و غیربهداشتی در زندان قرچک ورامین، از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بی‌درنگ آنها شده است.
در این بیانیه که شنبه ۱۹ اسفند منتشر شد فیلیپ لوتر مدیر بخش تحقیقات خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل در این بیانیه اعلام کرد: رفتارهای خشن تحقیرآمیز و غیرانسانی با آتنا و گلرخ ما را بشدت نگران کرده است.

دو فعال مدنی، آتنا دائمی و گلرخ ایرایی از روز ۴ بهمن ۱۳۹۶ با کتک از زندان اوین به زندان قرچک ورامین منتقل شدند هردو نفر۱۰ روز پس از این انتقال غیرقانونی، در اعتراض به انتقال خود دست به اعتصاب غذا زدند.

مادر آتنا دائمی خانم معصومه نعمتی، در مصاحبه با صدای آمریکا در مورد وضعیت دخترش و گلرخ ایرایی گفت که خانواده های این دو زندانی به شدت نگران سلامتی آنها هستند. او گفت که تماس‌های تلفنی این دو زندانی به هفته‌ای یکبار در حضور ماموران محدود شده است. به گفته مادر آتنا دائمی، گلرخ ایرایی از نظر سلامتی در وضعیت بدی به سر می برد و بیش از ۱۱ کیلو از وزن خود را از دست داده است.

در پی درخواست چندین فعال حقوق بشر، اواخر بهمن ماه آتنا دائمی در زندان قرچک به اعتصاب غذای خود پایان داد. در همان زمان گلرخ ابراهیمی ایرایی نیز اعلام کرد به اعتصاب غذای خشک یعنی خودداری از نوشیدن مایعات پایان می دهد اما همچنان به نشانه اعتراض به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

آتنا دائمی که به اتهام توزیع شبنامه ها در محکومیت مجازات اعدام به ۷ سال زندان محکوم شده، دوران محکومیت خود را می گذراند.
گلرخ ابراهیمی به اتهام نوشتن رمانی که چاپ و منتشر نشده و در آن مجازات سنگسار را محکوم کرده، به ۳ سال زندان محکوم شده است.

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment