ایران کارگر > اخبار > اخبار اجتماعی > درخواست آزادی دانشجویان بازداشت شده توسط بیش از ۵۰ استاد ایرانی در خارج

درخواست آزادی دانشجویان بازداشت شده توسط بیش از ۵۰ استاد ایرانی در خارج

بازداشت شدگان
ایران – اجتماعی 

درخواست آزادی دانشجویان بازداشت شده توسط بیش از ۵۰ استاد ایرانی در خارج کشور

در واکنش به رخدادهای اخیر ایران و بازداشت ده‌ها دانشجو، بیش از ۵۰ تن از اساتید ایرانی دانشگاه‌های خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای اعتراضی، خواستار آزادی بی‌قید و شرط آنها شدند.

به گفته نمایندگان مجلس ایران وزارت اطلاعات ایران حدود ۹۰ دانشجو را در روزهای اخیر بازداشت کرده و این بازداشت‌ها به اصطلاح به منظور پیشگیری از وقوع جرم بوده است.

امضاءکنندگان این بیانیه اعتراضی، اقدام وزارت اطلاعات دولت حسن روحانی را برای دستگیری دانشجویان به مثابه «ربودن» دانشجویان دانسته و آن را «غیرقانونی» دانسته است.
تعداد نفرات امضاءکننده این بیانیه اعتراضی ۵۲ نفر است که در عین حال شامل اساتید ایرانی دانشگاه‌های آمریکای شمالی و اروپا می‌شود، از جمله ‌کسانی چون یرواند آبراهامیان، مهرزاد بروجردی، کوشیار پارسی، سعید پیوندی، نیره توحیدی، فرهاد خسروخاور، محمد توکلی طرقی و کاظم علمداری.

در قسمتی از این بیانیه آمده است: «ما جمعی از دانشگاهیان ایرانی خارج از کشور ضمن اظهار نگرانی برای امنیت دانشجویان ایرانی و حرمت دانشگاه‌های ایران، دستگیری غیرقانونی این دانشجویان را محکوم می‌کنیم و خواستار آزادی هر چه سریعتر و بی‌قید و شرط آنها هستیم. »
بعضی دیگر از امضاءکنندگان این بیانیه عبارتند از مهرداد درویش‌پور، جلیل روشندل، منصور فرهنگ، کاظم کردوانی، علی اکبر مهدی، فرشته مولوی، علی میرسپاسی و عباس میلانی.

پیش از این وکلا و حقوقدانانی نظیر نسرین ستوده «بازداشت پیشگیرانه» را «غیرقانونی» و خلاف چند اصل قانون اساسی ایران دانسته‌ بودند.
به همین منظور ۳۷ تشکل دانشجویی در نامه‌ای به منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری،خواستار پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی و آزادی بی‌قید و شرط آنان شده بودند.

در جریان اعتراضات سراسری که حدود یک هفته طول کشید بیش از ۳۷۰۰ نفر بازداشت شدند و کشته شدن دستکم ۲۲ نفر نیز تایید شده است.

 به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment