قطعه مصور خطاب به دختر یونس عساکره که دراعتراض به اذیت و آزار شهرداری خودسوزی کرد - ایران کارگر
ایران کارگر > اخبار > اخبار کارگری > قطعه مصور خطاب به دختر یونس عساکره که دراعتراض به اذیت و آزار شهرداری خودسوزی کرد

قطعه مصور خطاب به دختر یونس عساکره که دراعتراض به اذیت و آزار شهرداری خودسوزی کرد

ایران – اجتماعی

قطعه مصور خطاب به دختر یونس عساکره که دراعتراض به  اذیت و آزار شهرداری خودسوزی کرد

یونس عساکِره شهروند ساکن خرمشهر بود که در اسفند ۱۳۹۳ به دلیلِ مصادره دکه میوه‌فروشی او به‌دست شهرداری خرمشهر، در مقابل ساختمان شهرداری آن شهر و از سرِ ناچاری خودسوزی کرد که منجر به مرگ وی شد.

یونس عساکره یکی از دست‌فروشان بساطی خرمشهر بود. وقتی برای کسب مجوز راه‌اندازی غرفه (دکه) به شهرداری خرمشهر مراجعه و با جواب منفی روبرو می‌شود در وسط سالن ساختمان شهرداری اقدام به خودسوزی می‌کند.

بساط یونس بارها توسط مأموران شهرداری این شهر جمع‌آوری می‌شد تا اینکه یونس یک روز صبح به دلیل ناراحتی، عصبانیت و فشار مالی خود را مقابل شهرداری این شهر سوزاند. سوختگی یونس ۷۰ درصد اعلام شد. یونس پس از خودسوزی به بیمارستان طالقانی اهواز منتقل شد.

یونس به همراه برادرش چند سالی در بازار شهر خرمشهر بساطی داشت. تنها امرار معاش او و برادرش از این طریق بود. یونس سرپرست خانوار و صاحب دو کودک است.

وی مدتی قبل از خودسوزی برای دریافت کانکس به شورای شهر درخواست داد که با درخواستش موافقت نشد. از سوی دیگر، سه بار متوالی بساط یونس توسط شهرداری از محلی که عملاً ایجاد مزاحمت برای کسی نمی‌کرد، جمع شد. یونس آخرین بار در روز شنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۳ حدود ساعت ۷:۴۵ صبح برای اخذ مجوز به شهرداری خرمشهر مراجعه و باز با جواب منفی روبرو شد. این موضوع چنان وی را برآشفت که با رفتن به جایگاه بنزین و تهیه یک بطری یک و نیم لیتری، زمانی که در جواب تهدیدش نسبت به خودسوزی، با بی‌تفاوتی کارمندان شهرداری مواجه شد، ناگهان خود را به آتش کشید. هجوم مأموران شهرداری به دکه‌های دستفروشان بعد از دستور فرماندار خرمشهر «ولی اله حیاتی» جهت اتخاذ تمهیدات برای کاروان‌های راهیان نور بوده‌است. فعالان عرب برای همبستگی با خانواده یونس عساکره و اعتراض نسبت به اقدام شهرداری در مقابل درب شهرداری تجمع و اعتراض کردند اما نیروهای انتظامی برای منع مردم از تجمع مأموران خود را در نقاط حساس شهر و اطراف شهرداری و فرمانداری قرار داد. اداره اطلاعات خرمشهر نیز با فراخواندن شیخ قبیلة عساکره و خانواده یونس خواستار پایان اعتراض شد.

سرانجام یونس این دستفروش زحمتکش در ساعت ۶ صبح روز ۲ فروردین ۱۳۹۴ بر اثر شدت جراحات، عفونت و سوختگی شدید اعضای داخلی بدن در بیمارستان مطهری تهران درگذشت و دو کودک از خود بجا گذاشت.

کلیپ حاضر خطاب به دختر کوچولوی یونس تهیه شده است

خودسوزی یونس عساکره

به کانال تلگرام ایران کارگر بپیوندید    https://t.me/IranKargar96

مطالب مرتبط

كامنت گذارى

Comment